Здобуття освіти за кордоном з давніх часів вважалось престижним засобом забезпечити собі чи своїм дітям успішне майбутнє та відкрити нові можливості. Як результат глобалізації, із збільшенням кількості навчальних закладів, можливостей для отримання грантів та стипендій, освіта за кордоном перестала бути привілеєм лише заможних родин і тепер є доступною для всіх, незалежно від національності, статі, матеріальних статків чи віку. Перевагами освіти за кордоном є отримання всесвітньо визнаного диплома, який зможе відкрити нові можливості в побудові кар’єри, можливість вивчити чи покращити знання іноземної мови в мовному середовищі, можливість подальшого працевлаштування, а також, звичайно, шанс знайти нових друзів, вивчити іншу культуру та збагатити власний життєвий досвід.
За кордоном можна здобувати як вищу освіту, так і середню і початкову, в приватних чи державних навчальних закладах, на повний день чи заочно, зі стипендією чи за власні кошти. Серед такої кількості варіантів дуже важливо пам’ятати про найголовніше – безпеку під час навчання в іншій країні. Для того, щоб здобуття освіти принесло лише користь та приємні враженні і відкрило нові яскраві можливості, потрібно ретельно підійти до вибору навчального закладу, отримання візи, збору інформації щодо країни призначення та особливо обережно ставитись до послуг посередників із пошуку навчального закладу.
Правила безпеки при навчання за кордоном
Незалежно від того, чи маємо ми досвід подорожування по всьому світі, чи ніколи не виїздили за межі свого містечка, рішення поїхати навчатись за кордон на певний, тривалий час, ставить перед нами нові захоплюючі завдання, які водночас несуть із собою і більшу відповідальність. Насамперед, за свою власну безпеку. Отже, перед та під час перебування за кордоном з метою навчання, дотримуйтесь наступних рекомендацій:
- Якщо для пошуку чи вступу у навчальний заклад за кордоном ви плануєте користуватись послугами посередника – обов’язково перевірте надійність агенції, базуючись на попередніх відгуках, ліцензії, які має агенція, а також інших документах.
- Переконайтесь, що обрана агенція-посередник дійсно співпрацює з даними освітнім закладом чи мовними курсами, безпосередньо зв’язавшись із навчальним закладом країни перебування по телефону або електронній пошті.
- Перевірте відповідність інформації щодо вартості навчання, вимог, та дійсного існування навчального закладу, надану агенцією-посередником. Перевірте надійність навчального закладу та відгуки теперішніх чи колишніх студентів, перед тим, як вирушати за кордон.
- Перед виїздом за кордон, обов’язково перевірте інформацію щодо свого зарахування до іноземного навчального закладу безпосередньо зв’язавшись із навчальним закладом, мовними курсами чи школою, контакти яких можна знайти в Інтернеті.
- Переконайтесь, що трудовий договір складений мовою, яку Ви розумієте, та містить максимально повну інформацію про обов’язки, графік навчання, вартості послуг, медичне й соціальне страхування.
- Переговори та укладання договору із агенцією з посередництва для вступу в навчальні заклади намагайтесь не вести наодинці з агентом. Запросіть із собою взяти участь у переговорах свою довірену особу (це може бути хтось із Ваших близьких).
- Ознайомитесь із чинним законодавством країни, умовами перебування на її території
- Ознайомитесь із особливостями медичного обслуговування на території країни (особливо питанням страхування життя і здоров’я від нещасних випадків, що можуть статися під час подорожі);
- Користуйтесь тільки офіційним таксі, принаймні в період адаптації до нового середовища.
- Підтримуйте постійний контакт із родичами та повідомляйте їм про зміну Вашого місця перебування
- Остерігайтесь кишенькових злодіїв. Майте при собі телефон банківської установи, картку якої ви плануєте використовувати для того щоб вчасно заблокувати її при виникненні проблем. Бажано мати при собі резервну банківську картку і тримати її в надійному місці.
- Під час проживання у студентському гуртожитку за кордоном чи в квартирі, подбайте про безпеку своїх речей, документів та цінностей. Намагайтесь не тримати великі суми готівкових коштів в одному місці, навіть якщо ви довіряєте своїм сусідам – за свою безпеку відповідаєте ви.
- Зробіть та візьміть із собою копії усіх важливих документів (національного та закордонного паспорту, коду, полісу медичного страхування, візи, договору про навчання, тощо). Зберігайте їх у безпечному місці окремо від оригіналів;
- Залиште своїм рідним чи близьким копії своїх документів, нещодавно зроблену фотокартку та інформацію про майбутнє місце перебування;
- Заздалегідь домовтеся з рідними про «кодову фразу», яка стане сигналом, що Ви потрапили в небезпеку;
- Знайдіть та візьміть із собою контактну інформацію посольства або консульства України та інших організацій, що надають допомогу мігрантам у країні, до якої збираєтесь;
- Не виїздіть із країни, доки не отримаєте чіткої контактної інформації про місце, де Ви будете навчатись та про безпечне й надійне місце проживання. Повідомте рідним та/або друзям про детальне місце свого перебування за кордоном, а також залишіть їм детальну інформацію про Ваш навчальний заклад. Поділіться цією інформацією щонайменше з трьома рідними та близькими людьми!
- Довіряйте свої документи лише уповноваженим посадовим особам (працівникам прикордонної служби, поліції);
- У жодному разі не залишайте свій паспорт у якості застави та не віддавайте його в навчальний заклад «для реєстрації» або з інших причин;
- Подбайте про стабільний мобільний зв’язок.
- Слідкуйте за місцевими подіями та новинами. Наприклад, раптова зміна клімату може представляти таку ж небезпеку, як і раптові протести в місті вашого начання за кордоном.
- Завжди майте з собою такі контакти для непередбачених ситуацій: контактні телефони найближчого посольства/консульства, адресу страхової компанії, телефон медичної допомоги та поліції, місцеві контакти (друзі, знайомі, одногрупники), куратора програми навчання за кордоном, а також кампуса. Деякі програми навчання за кордоном мають 24-годинну лінію, куди студенти й батьки можуть вийти на телефонний зв’язок з терміновими питаннями.
- Будьте в курсі рекомендацій МЗС громадянам України, які планують поїздку за кордон http://mfa.gov.ua/ua/consular-affairs/travel-advice/mfa-advice-to-travellers
- Більше інформації про правила безпеки під час подорожей за кордоном – http://www.stoptrafficking.org/uk
Візова інформація
- Пам’ятайте, що для легального навчання за кордоном передбачене отримання спеціальної студентської візи. Для отримання студентської візи вам знадобиться офіційне підтвердження від навчального закладу про те, що вас було прийнято на навчання.
- Для отримання студентської візи (чи візи школяра) звертайтесь до консульської установи країни призначення. Актуальні контакти консульських установ можна знайти на сайті Міністерства закордонних справ України – http://mfa.gov.ua/ua/about-ukraine/dip-in-ukraine/missions-list
- Дізнайтесь про можливість працювати для іноземних студентів у країні призначення до від’їзду за кордон. Не у всіх країнах студентська віза надає змогу працювати у вільний від роботи час. Наприклад, в США студенти можуть легально працювати лише на території кампусу того навчального закладу, в якому вони навчаються.
- Заздалегідь поцікавтесь про можливість подальшого працевлаштування після навчання та документи, які потрібно буде додатково оформити чи отримати для того, щоб робити це на легальних основах.
- За законодавством України документами, що дають право на виїзд з України і в’їзд в Україну та посвідчують особу громадянина України під час перебування за її межами, є:
- паспорт громадянина України для виїзду за кордон (громадяни України для поїздок у Російську Федерацію і Республіку Білорусь можуть використовувати загальногромадянський паспорт);
- дипломатичний паспорт;
- службовий паспорт;
- проїзний документ дитини;
- посвідчення особи моряка.
- Ознайомтесь з інформацією щодо порядку в’їзду до іноземних країн розміщена на сайті МЗС України за посиланням: http://mfa.gov.ua/ua/consular-affairs/travel-advice/entering-foreign-countries
Корисні посилання
- Актуальна інформація щодо порядку в’їзду до іноземних країн розміщена на сайті МЗС України за посиланням: http://mfa.gov.ua/ua/consular-affairs/travel-advice/entering-foreign-countries
- У разі відсутності в країні перебування закордонної дипломатичної установи України, громадянин України може зв’язатися особисто або через рідних/знайомих в Україні з відділом оперативної роботи Департаменту консульської служби МЗС за номерами телефонів: (044) 238-16-57, факс: (044) 238-18-24 або надіслати повідомлення на адресу електронної пошти cons_or@mfa.gov.ua з метою уточнення місцезнаходження української закордонної установи в одній із сусідніх з країною перебування держав, яка забезпечує надання співвітчизникам необхідної у таких випадках допомоги.
- Представництво Міжнародної організації з міграції (МОМ) в Україні: м. Київ, вул. Михайлівська, 8, тел: (044) 568-50-15 – http://iom.org.ua/ua
- Веб-сайт з Програми з протидії торгівлі людьми (МОМ) – www.stoptrafficking.org/
- Актуальні контакти консульських установ можна знайти на сайті Міністерства закордонних справ України – http://mfa.gov.ua/ua/about-ukraine/dip-in-ukraine/missions-list