Австрія, Республіка Австрія — держава в Центральній Європі. Столиця і найбільше місто — Відень.Складається з 9 федеральних земель. Офіційна мова — німецька, регіональні мови: словенська, хорватська та угорська. Грошова одиниця — євро, до впровадження євро — австрійський шилінг. Член ООН та ЄС. Офіційні мови-німецька. Австрія — федеративна республіка. Глава держави — федеральний президент (обирається прямим голосуванням виборців на 6 років).
Австрія є однією з основних країн призначення постраждалих від трудової експлуатації в Україні, згідно статистики Представництва МОМ в Україні за березень 2017 року.
Робота
Для трудової діяльності в Австрії в якості приватного підприємця або найманого працівника потрібно отримати дозвіл на роботу.
Детальну інформацію Ви отримаєте на сторінках:
- Державної служби працевлаштування
- Федерального Міністерства внутрішніх справ Австрії
Законодавчо найм іноземних працівників у Австрії регулюється Актом про найм іноземних працівників (Ausländerbeschäftigungsgesetz – AuslBG), головним виконавцем якого є Державна служба зайнятості Австрії.
Громадяни країн, що не входять до Європейської Економічної Зони (ЄЕЗ), які мають намір працювати в Австрії, повинні отримати дозвіл на роботу та дозвіл на проживання (або ділову візу у випадку короткострокового перебування). Вимога отримання дозволу на роботу також розповсюджується на громадян країн, які нещодавно приєдналися до ЄС: Болгарія, Естонія, Латвія, Литва, Польща, Румунія, Словаччина, Словенія, Угорщина, Чеська Ресубліка.
Візи видані з метою туризму, відвідання родичів тощо не дають права працювати в Австрії. Особи, щодо яких виявлять, що вони нелегально працюють в Австрії, будуть негайно ж депортовані та отримають заборону на проживання в Австрії терміном на 10 років.
Детальну інформацію стосовно працевлаштування в Австрії можна знайти на сайті Австрійської державної служби зайнятості (AMS):
www.ams.at (німецькою мовою)
http://www.ams.at/english.html (англійською мовою)
Дозволи на роботу, які діють в Австрії
“Закон про трудову діяльність” передбачає наступні типи дозволів на роботу:
1. Beschaftigungsbewilligung – видається на підставі клопотання роботодавця щодо конкретного іноземного працівника конкретної професії. Цей дозвіл видається терміном на один рік, але може бути подовжений за клопотанням роботодавця або змінено на Arbeitserlaubnis. Beschaftigungsbewilligung дає право працювати на певному місці у певного роботодавця. Будь-які зміни умов трудового контракту вимагають отримання нового Beschaftigungsbewilligung
2. Arbeitserlaubnis – дозвіл такого типу видається іноземцям, якщо вони працювали на законних підставах не менше, ніж 52 тижні, протягом останніх 14 місяців, маючи дозвіл типу Beschaftigungsbewilligung (див. пункт 1). Цей дозвіл дійсний протягом двох років лише в межах визначеної федеральної землі (Bundesland). Arbeitserlaubnis дає право змінювати роботодавця та роботу в межах визначеної адміністративної території – федеральної землі (Bundesland).
4. Befreiungsschein – це сертифікат про звільнення від необхідності мати дозвіл на роботу, дійсний на всій території Австрії, який видається терміном на 5 років таким категоріям іноземних громадян:
a. особам, які загалом пропрацювали щонайменше 5 років протягом останніх 8 років;
b. особам, які раніше перебували у шлюбі з громадянином/громадянкою Австрії протягом щонайменше 5 років;
c. молодим представникам другої генерації іноземців, за умови, що вони перебували в Австрії більше половини свого життя або більше половини шкільного віку та один з їхніх батьків перебував в Австрії протягом більше, ніж 5 років.
5. Anzeigebestatigung (EU-Entsendebewilligung) – це сертифікат, що видається роботодавцю, який не має бізнесу на території Австрії, але працює на території країни Європейського Союзу або Європейської економічної зони; іноземним робітникам, яких тимчасово направили до Австрії. Відповідний проект має тривати більше 6 місяців, а діяльність конкретного іноземця в Австрії не повинна перевищувати 4 місяців. Якщо тривалість трудової діяльності перевищує цей термін, то відповідна особа має подати клопотання щодо отримання дозволу на роботу (Beschaftigungsbewilligung).
Дозвіл на роботу не вимагається для певних видів діяльності (наприклад, участі в короткотермінових ділових конференціях, відвідання зібрань та виставок, виконання спеціалізованих ремонтних робіт або обслуговування імпортованої техніки, якщо австрійські працівники не можуть виконувати такі види діяльності, участь в міжнародних культурних зібраннях або заходах, на термін до одного тижня, тощо). В таких випадках видається ділова віза із строком дії до 90 днів. Ділову візу не можна подовжити.
Au-pair
Пам’ятку Посольства Австрії в Україні для осіб, які бажають їхати до Австрії як Au-pair можна переглянути тут.
Інформацію щодо візи для сезонних робітників та щодо червоно-біло-червоної картки Ви знайдете на наступних інтернет-сторінках:
- Державна служба працевлаштування
- Федеральне міністерство внутрішніх справ Австрії
- Загальна інформація про іміграцію до Австрії
Навчання
Громадянам інших країн, в тому числі і громадянам України, Австрія пропонує цілу низку стипендій з бюджету Федерального міністерства освіти, науки та культури Австрії.
На початку навчального року 2002-2003 в Австрії було створено Єдину базу даних австрійських стипендій. Зацікавлені особи з країн-партнерів можуть брати участь у конкурсі на здобуття австрійських стипендій.
Треба зазначити, що по відношенню до всіх австрійських стипендій діє принцип, за яким з усіх країн відбираються тільки пошукачі з найвищим рівнем підготовки.
Однак, навіть за відповідності всім критеріям відбору відповідна особа не має юридичного права вимагати надання їй австрійської стипендії.
Докладнішу інформацію, а також формуляри анкет-клопотання можна отримати у базі даних стипендій Австрійської служби академічного обміну на інформаційному сайті ÖAD .
Пошукачі з Україні мають змогу отримати анкети і безпосередньо в Австрійському культурному форумі при Посольстві Австрії в Україні (м. Київ). Заповнені анкети можуть бути надіслані до Відня, а також через цей культурний форум при Посольстві Австрії у Києві.
Особи, зацікавлені у здобутті стипендій в галузі мистецтва, можуть звертатися безпосередньо до організації „KulturKontakt“ в Австрії за наступною адресою:
Spittelberggasse 3
A-1070 Wien
Тел.: + 1043 1 523-87-65
Факс: + 1043 1 523-65-20
Інформація про ÖAD
Анкети на здобуття спеціальних стипендій (наприклад, для підвищення кваліфікації вчителів на Віденських міжнародних курсах вищої школи, див. Інтернет – сторінку www.kulturundsprache.at) можна отримати в Австрійському культурному форумі у Києві. Ці анкети на стипендії подаються через Культурний форум Посольства Австрії в Україні (м. Київ).
Культура та мова
Ваша контактна особі – аташе з питань освіти та науки Посольства Австрії в Україні:
Андреас Веннінгер
Українсько-Австрійський центр співпраці у сфері науки, освіти та культури
вул. Університетська,1, кім. 240
79000, м. Львів,
Тел./Факс +380 32/ 261 59 76, +380 32/ 238 84 68
Для навчання в Австрії вам необхідно оформити відповідну візу чи дозвіл на проживання.
Якщо Ваше навчання передбачає термін довше, ніж 6 місяців, Вам необхідно отримати дозвіл на проживання. Пам’ятку для студентів, які оформлюють дозвіл на перебування з метою навчання від Посольства Австрії в Україні можна переглянути тут.
В Австрії існує низка освітніх можливостей для міжнародних студентів. Відвідайте сайти університетів, які Вас цікавлять, щоб довідатися про університетські стипендії для іноземних студентів. На цій сторінці Міністерства науки та досліджень Ви знайдете список австрійських університетів з посиланнями на їх веб-сторінки.
Окрім того, Ви можете ознайомитись з австрійською базою даних стипендій та дослідницьких грантів, яка є найбільш повною онлайновою базою даних грантів для студентів, осіб з вищою освітою та дослідників: http://www.grants.at (німецькою та англійською мовами)
Федеральне міністерство освіти, науки та культури Австрії фінансує різноманітні програми освітніх грантів для іноземних студентів, зокрема громадян України. Детальну інформацію щодо австрійської системи освіти та можливостей для отримання стипендій можна знайти на сайті Австрійської служби обмінів (OAD):
http://www.oead.ac.at (німецькою та англійською мовами)
Інформацію та анкети на здобуття спеціальних стипендій (наприклад, для підвищення кваліфікації вчителів на Віденських міжнародних курсах вищої школи www.kulturundsprache.at) можна отримати в Австрійському культурному форумі у Києві (вул. Івана Франка, 33, тел. (8044) 288 09 43, 288 09 42, факс (8044) 230 23 57, email: kiew-ob@bmeia.gv.at).
Ви також можете знайти корисну інформацію про австрійські інституції пов’язані з наукою, освітою, культурою, дослідницькою діяльністю тощо на Австрійському академічному порталі:
http://www.portal.ac.at (інформація німецькою та англійською мовами)
Визнанням кваліфікацій в Австрії займається ENIC NARIС. Детальніше про визнання кваліфікацій на сайті Міністерства науки та досліджень.
Для дослідників, які планують займатися науковою діяльністю в Австрії корисним буде Австрійський портал мобільності дослідників.
Туризм
Завдяки мальовничим Альпам із засніженими схилами, розвиненій інфраструктурі та своєму географічному положенню на перехресті магістралей, що з’єднують південь і північ Європи, країна приваблює велику кількість транзитних туристів, основна частина яких прямує на середземноморське узбережжя, одноденних туристів. Австрія — провідний туристський центр зимових видів спорту. Гірськолижні курорти — одна з найприбутковіших галузей в економіці (понад 170 млрд. шилінгів на рік). Міжнародний туризм найрозвинутіший у західній, гірський частині країни. Більшість мандрівників (80 % туристів) їде з Німеччини, Нідерландів, Великої Британії. Багато туристів з Італії, Швейцарії, Франції, США, Бельгії, Швеції, Східної Європи.
Австрія належить до списку європейських держав-учасниць Шенгенської угоди. Тож, якщо Ви плануєте короткострокову поїздку до Австрії, яка не передбачає працевлаштування, навчання тощо, Вам потрібно оформлювати Шенгенську візу.
Для здійснення візиту в Австрію з туристичною метою, українцям потрібно отримати візу, детальніше про типи віз та вимоги для їх отримання можна дізнатись на сайті чи по телефону консульства Австрії в Україні. Актуальні контакти якого знаходяться на сайті МЗС України – http://mfa.gov.ua/ua/about-ukraine/dip-in-ukraine/missions-list
Постійне проживання
Для перебування в Австрії більше, ніж 6 місяців, Вам потрібно оформлювати дозвіл на перебування.
Заяви на оформлення дозволу на перебування подаються особисто в консульському відділі (до в’їзду в Австрію) та направляються для прийняття рішення до компетентної установи австрійських внутрішніх органів.
Законом Австрії «Про дозволи на проживання та перебування» (від 2006 року) запроваджено наступні категорії дозволів:
- дозвіл на перебування, обмежений („Aufenthaltsbewilligung“)
- дозвіл на проживання (обмежений), якщо життєві інтереси особи сконцентровано в Австрії („Niederlassungsbewilligung“)
- дозвіл на перебування для членів родини („Familienangehöriger“)
- безстроковий дозвіл на перебування („Daueraufenthalt“)
У цьому розділі на сайті Посольства Ви можете прочитати про процедуру та документи оформлення дозволу на проживання/перебування в Австрії.
Детальну інформацію щодо віз та дозволів на проживання можна також знайти у відповідному розділі сайту Міністерства внутрішніх справ Австрії (лише німецькою мовою).
Міністерством внутрішніх справ Австрії також створено спеціальну електронну адресу, на яку Ви можете надсилати будь-які запитання стосовно Закону Австрії «Про дозволи на проживання та перебування»: BMI-III-4-Hotline@bmi.gv.at
Актуальну інформацію щодо правил оформлення постійного проживання на території Австрії та необхідну візову інформацію можна дізнатись на сайті дипломатичного представництва Австрії на території України, актуальні контакти якого знаходяться на сайті МЗС України – http://mfa.gov.ua/ua/about-ukraine/dip-in-ukraine/missions-list
Родина
Актуальну інформацію щодо правил оформлення шлюбу на території Австрії, возз’єднання родини та необхідну візову інформацію можна дізнатись на сайті дипломатичного представництва Австрії на території України, актуальні контакти якого знаходяться на сайті МЗС України – http://mfa.gov.ua/ua/about-ukraine/dip-in-ukraine/missions-list
Візові питання
Візовий режим (крім дипломатичних паспортів, службових біометричних паспортів). Детальну та актуальну на даний момент інформацію про види віз та вимоги до їх отримання можна дізнатись на офіційному сайті дипломатичного представництва Австрії в Україні.
Актуальні контакти Посольства Авсрії в Україні знаходяться на сайті МЗС України – http://mfa.gov.ua/ua/about-ukraine/dip-in-ukraine/missions-list
Подання документів на оформлення візи можливе лише при особистій співбесіді.
Віза не може бути змінена чи продовжена в Австрії. Консульський збір сплачується при поданні документів та не повертається у разі відмови у видачі візи.
Корисні контакти
Представництво МОМ в Австрії: iomvienna@iom.int
тел.: +49 911 430 00
Організації, що консультують із питань повернення: консультації з повернення Карітас, Verein Menschenrechte Österreich, федеральна земля Каринтія
Центр допомоги LEFÖ для жінок, що постраждали від торгівлі людьми: ibf@lefoe.at
Актуальні контакти Посольства Австрії в Україні знаходяться на сайті МЗС України – http://mfa.gov.ua/ua/about-ukraine/dip-in-ukraine/missions-list