Білорусь, Республіка Білорусь — держава у Східній Європі без виходу до моря, розташована на північ від України. Крім неї, межує з Польщею, Литвою, Латвією та Росією. До 1991 року входила до складу СРСР як Білоруська Радянська Соціалістична Республіка. Площа країни становить 207 595 км² (83 місце у світі). Населення: 10,3 млн осіб (76 місце у світі). Столиця: місто Мінськ, офіційна мова – білоруська і російська.
Робота
Порядок залучення іноземних громадян до роботи в Республіці Білорусь регламентується Законом Республіки Білорусь від 30 грудня 2010 р. № 225-З “Про зовнішню трудову міграцію”.
Зокрема, відповідно до статті 21 Закону, іноземець, який не має дозволу на постійне проживання в Білорусі (посвідки на постійне проживання), може працевлаштуватися у країні за сприяння юридичних осіб, приватних підприємців, іноземних агенцій з працевлаштування або самостійно.
Згідно зі статтею 23 Закону, такі громадяни можуть працювати у Білорусі, маючи спеціальний дозвіл (оформлений в управлінні з питань громадянства та міграції) та підписаного трудового договору.
Так, статтею 26 Закону передбачено, що працевлаштувати іноземного громадянина має право організація, яка отримала в установленому порядку ліцензію на право залучення до Республіки Білорусь іноземної робочої сили.
Статтею 33 Закону іноземцю гарантується рівна з громадянами Білорусі винагорода за виконану роботу, медичне забезпечення у разі втрати здоров’я, професійної працездатності або смерті внаслідок нещасних випадків на виробництві чи професійних захворювань.
Перелік документів, які потрібні для одержання робочої візи республіки Білорусь шукайте за посиланням: http://ukraine.mfa.gov.by/ru/consular_issues/visas/workvisa/ .
Навчання
З метою отримання візи для навчання потрібно надати оригінал запрошення освітнього закладу чи наукової організації Республіки Білорусь, оформленого на бланку встановленої форми, узгодженого з підрозділом з питань громадянства та міграції, на території якого знаходиться заклад освіти чи наукова організація на термін, вказаний у запрошенні, але не більше 30 діб. Узгодження запрошення на навчання з підрозділом по громадянству і міграції оформляється грифом «ПОГОДЖЕНО», підписується начальником підрозділу по громадянству і міграції, а в його відсутність – посадовою особою, яка їх заміняє, із зазначенням дати погодження та засвідчується печаткою із зображенням Державного герба Республіки Білорусь, закріпленої за даним підрозділом в порядку, встановленому МВС.
Перелік документів, які потрібні для одержання візи на навчання республіки Білорусь шукайте за посиланням: http://ukraine.mfa.gov.by/ru/consular_issues/visas/studyvisa/
Туризм
Для отримання короткострокової візи з метою туризму – оригінал клопотання білоруської туристичної організації, що має ліцензію на здійснення міжнародної туристичної діяльності, на строк, вказаний у клопотанні, але не більше 30 діб. В якості підстави для розгляду запиту на отримання короткострокової візи з метою туризму може бути прийнята копія виданого білоруської туристичною організацією туристичного ваучера, і письмове підтвердження відповідної білоруської туристичної організації про прийом іноземного туриста, в тому числі її зобов’язання по дотриманню іноземцем правил перебування на території Республіки Білорусь, а також в разі необхідності відшкодування витрат, передбачених статтею 69 Закону Республіки Білорусь «Про правовий статус іноземних громадян і осіб без громадянства в Республіці Білорусь».
Громадянам держав, благополучних в міграційному відношенні віза на в’їзд в Республіку Білорусь з туристичними цілями на строк до 10 діб може бути також оформлена на підставі підтвердження броні в готелі.
Постійне проживання
Відповідно до статті 38 Закону Республіки Білорусь «Про правове становище іноземних громадян і осіб без громадянства в Республіці Білорусь» іноземні громадяни та особи без громадянства (далі – іноземці) можуть постійно проживати в Республіці Білорусь.
Для отримання дозволу на постійне проживання в Республіці Білорусь громадяни України та іноземці, які постійно проживають в Україні, звертаються до Посольства Республіки Білорусь в Україні або в відділи громадянства імміграції МВС Республіки Білорусь за місцем передбачуваного проживання.
Відповідно до статті 53 зазначеного Закону приймаються до розгляду клопотання на отримання дозволу на постійне проживання в Республіці Білорусь від громадян України та іноземців, які мають одне з нижче перерахованих підстав:
- є подружжям, близькими родичами громадян Республіки Білорусь, які постійно проживають в Республіці Білорусь;
- уклали шлюб з іноземцями, які постійно проживають в Республіці Білорусь;
- мають право на возз’єднання сім’ї;
- мають підстави для набуття громадянства Республіки Білорусь в порядку реєстрації .
За законодавством Республіки Білорусь до кола близьких родичів відносяться: батьки, діти, рідні брати і сестри, бабусі, дідусі, онуки, а також прирівняні до перерахованих внаслідок акту усиновлення. При цьому право запрошувати мають тільки повнолітні (після 18 років) і дієздатні близькі родичі, які мають постійне місце проживання в Республіці Білорусь, здатні надати для реєстрації 15 кв.м житлової площі на людину, разом із запрошеними, в приватному секторі – без встановлення норми.
Детальна інформація – http://ukraine.mfa.gov.by/ru/consular_issues/coml/
Родина
Детальну інформацію щодо возз’єднання сім’ї та укладення шлюбу з громадянами Білорусі – на сайті дипломатичного представництва республіки Білорусь в Україні. Актуальні контакти дипломатичного представництва Республіки Білорусь в Україні знаходяться на сайті МЗС України – http://mfa.gov.ua/ua/about-ukraine/dip-in-ukraine/missions-list
Візові питання
Режим в’їзду: Безвізовий (за закордонними паспортами)
Угода, що регулює режим взаємних поїздок:
Між Україною та Республікою Білорусь встановлено безвізовий режим. Громадяни України перетинають українсько-білоруський кордон за паспортом громадянина України або за паспортом громадянина України для виїзду за кордон. Звертаємо увагу, що Республікою Білорусь не визнаються документи громадян України, що посвідчують особу, у вигляді пластикової картки (ID-карти) в якості дійсного документа для в’їзду-виїзду, прямування транзитом і перебування на території Республіки Білорусь. Тому неповнолітнім громадянам України та громадянам України – власникам ID-карт, для в’їзду в Білорусь необхідно мати власний закордонний паспорт.
Варто враховувати, що згідно зі ст. 1 Угоди між Урядом Республіки Білорусь і Кабінетом Міністрів України про безвізові поїздки громадян громадяни України можуть перебувати на території Республіки Білорусь без реєстрації в компетентних органах за місцем їх перебування строком до 30 днів!
У разі, якщо період перебування перевищує 30 днів необхідно зареєструватися в місцевих органах внутрішніх справ за місцем перебування!
Для тимчасової реєстрації строком до 90 днів іноземцеві необхідно заповнити заяву, сплатити держмито у розмірі 0,5 базової величини (орієнтовно 7 дол.США) і надати медичний страховий поліс для іноземних громадян і осіб без громадянства, що підлягають відповідно до законодавчих актів обов’язковому медичному страхуванню. Сама процедура реєстрації займає 5-10 хвилин, якщо не допущено ніяких порушень.
Важливим обов’язком є необхідність проживати виключно за місцем реєстрації. У разі зміни місця проживання іноземець зобов’язаний у п’ятиденний термін зареєструватися за новим місцем проживання.
У той же час, в новому Законі встановлені підстави для відмови в реєстрації. Іноземця не зареєструють, якщо у нього відсутні підстави для перебування у Білорусі, якщо він надав документи, що не відповідають вимогам законодавства, в т. ч. підроблені, у разі депортації або висилки. При цьому за два порушення адміністративного законодавства в Республіці Білорусь може бути анульований дозвіл на постійне або тимчасове проживання.
З зазначеної реєстрацією громадяни України можуть перебувати на території Республіки Білорусь до 90 днів на півріччя
У разі наміру перебувати на території Республіки Білорусь понад 90 днів, необхідно звертатися до територіальних підрозділів Департаменту з громадянства і міграції Міністерства внутрішніх справ Республіки Білорусь за місцем проживання для оформлення дозволу на тимчасове або постійне проживання.
Корисні контакти
Представництво МОМ у Мінську,
Международная организация по миграции (МОМ)
пер. Горный, 3
220005, Минск
Республика Беларусь
Тел: +375.17.2882742, +375.17.2882743
Факс: +375.17.2882744
Email: iomminsk@iom.int
Посольство України у Білорусії: