Данія — скандинавська країна у Північній Європі. Розташована на південний захід від Швеції, і на південь від Норвегії, має сухопутний кордон із Німеччиною. Королівство Данія є суверенною державою, до складу якої входить дві автономні установчі землі в північній частині Атлантичного океану: Фарерські острови і найбільший у світі острів Ґренландія. Столиця-Копенгаген. Офіційна мова – данська.
Робота
Для роботи у Данії необхідна національна робоча віза. Можливості працювати по безвізу немає.
У Данії є декілька програм для працевлаштування іноземців. Ви можете ознайомитись з ними на сайті Імміграційної служби Данії за посиланням.
Звертаємо вашу увагу, що ваші шанси знайти високооплачувану роботу підвищить наявність у вас професій, яких потребує Данія у даний момент.
Навчання
Для навчання у датських вузах необхідно одержати національну студентську візу. Про її види, а також перелік необхідних документів ви можете прочитати тут.
Правила зарахування студентів в датські вузи залежать від громадянства іноземця, програми навчання і самого навчального закладу. В першу чергу, необхідно заздалегідь ознайомитися з вимогами конкретного університету та підготувати перелік документів відповідно до умов приймальної комісії.
Основні вимоги до іноземців для вступу до університету Данії
- визнання кваліфікації. Атестат про повну загальну середню освіту або, при наявності, диплом іноземного вишу повинні бути визнані в Данії. Перевірити це можна на спеціальному сайті – ufm.dk. Наприклад, росіянам і українцям, для зарахування в датський вуз, в більшості випадків, буде потрібно 1-2 року навчання в місцевому університеті. Однак для деяких навчальних закладів Данії досить буде атестата з 11-річною освітою, за умови, що середній бал не менше 4,5 (9).
- Мова. Залежно від мови навчання, англійська або датська, необхідно надати сертифікат про володіння мовою на достатньому для навчання рівні. Для навчання англійською приймається будь-який з таких сертифікатів – TOEFL, IELTS та Cambridge ESOL. Як правило, потрібно рівень не нижче В згідно загальноєвропейської класифікації. Вузи Данії пропонують понад 1300 курсів англійською мовою.
Іноді під час вступу до університету Данії передбачається проходження співбесіди або здача додаткових тестів, в тому числі і мовних. Подача заявок онлайн здійснюється з 1 лютого по 15 березня через спеціальний сайт – optagelse.dk. Дозволяється одночасно пройти реєстрацію на 8 освітніх програм. відповідь приходить не пізніше 30 липня. Дуже часто іноземцям пропонується пройти підготовчі курси, що діють при самому університеті.
Для переїзду в Данію з метою навчання іноземцям з третіх країн, в тому числі України, потрібно отримати посвідку на проживання, де одним з основних умов, крім зарахування до вищого навчального закладу і мовних навичок, є підтвердження фінансової забезпеченості.
Данці і європейці мають право на безкоштовну вищу освіту в Данії. Решта зарубіжні студенти повинні розраховувати на суму від 6 до 16 тисяч євро на рік, в залежності від університету і програми навчання.
Багато навчальних закладів Данії мають двосторонні угоди з іноземними вузами, включаючи програми обміну, також зарубіжні студенти можуть розраховувати на спеціальні стипендії і гранти.
Наприклад, громадяни країн СНД має право отримати Державну стипендію Данії для висококваліфікованих студентів.
Туризм
Для короткострокової подорожі віза не потрібна.
Казкова Данія – перлина Скандинавії. У сніжну пору ця гостинна країна пропонує провести незабутні новорічні канікули в казковій столиці Копенгагені або багатому пам’ятками Орхусі. Або ж відправитися в Оденсе – місто, де народився, мабуть, найвідоміший казкар на світлі – Ганс Християн Андерсен. Крім того, зимова Данія вабить любителів круїзів – новорічна поїздка на поромі з відвідуванням декількох країн Скандинавії принесе справжнє задоволення як дорослим, так і дітям.
Влітку Королівство готує особливі сюрпризи, які по заслузі оцінять сімейні туристи. По-перше, це дивовижні парки розваг – «Леголенд» і «Тіволі». По-друге, казкові пляжі Датської Рів’єри, де втомлені за зиму мами зможуть насолодитися якісними процедурами в місцевих спа-готелях. По-третє, дивовижна природа. Красиві озера з піщаними пляжами, немов іграшкові, пряникові ферми, де можна скуштувати смачні національні страви та спробувати місцеві сири. Нарешті, старовинні романтичні фортеці, частина з яких сьогодні відкриті в якості гостинних готелів.
Звертаємо вашу увагу, що для подорожей Гренландією та Фарерськими островами громадянам України з біометричним паспортом віза не потрібна.
Постійне проживання
Ви можете отримати дозвіл на постійне проживання в Данії, як тільки у вас є тимчасовий дозвіл на проживання протягом восьми років. У деяких випадках вимога становить чотири роки.
Стосовно необхідних документів, радимо вам прочитати інформацію за посиланням.
Протягом восьми днів після переїзду в Данію іноземець повинен зареєструватися в міграційної служби за місцем проживання.
1. За законодавством Данії, іноземець, який отримав дозвіл на проживання/працевлаштування у Данії має право користуватися автомобілем з іноземною реєстрацією протягом двох тижнів з дня отримання відповідного дозволу на проживання/працевлаштування. Після двотижневого терміну автомобіль має бути вивезено з території Данії, або зареєстровано у Данії.
2. За законодавством Данії, іноземець, який отримав дозвіл на проживання/працевлаштування у Данії має право користуватися національним посвідченням водія протягом двох місяців з дня отримання відповідного дозволу на проживання/працевлаштування. Після двохмісячного терміну посвідчення водія підлягає заміні на датське.
01.05.2011 року Україну включено до відповідного переліку держав, громадяни яких мають право здійснювати заміну національного посвідчення водія на датське без складання відповідного іспиту. Для цього слід звернутися до найближчого відділення «Borgerservice» за місцем Вашого тимчасового перебування.
Родина
У Данію можна оформити право на проживання по воз’єднанні сім’ї, якщо другий з подружжя, батько/мати, дитина, або інший член сім’ї.
Детальну інформацію про цю процедуру ви можете прочитати на сайті Імміграційної служби Данії.
Візові питання
Для власників біометричних паспортів діє безвізовий режим поїзок, якщо запланований час перебування не перевищує 90 днів. В усіх інших випадках варто одержати національну данську візу.
Більше інформації на сайті Посольства Данії в Україні тут.
Корисні контакти
Посольство України у Данії:
Адреса: Toldbodgade 37 A, 1st fl., 1253 Copenhagen K.
Телефон: (00 45) 33 16 16 35, (00 45) 33 18 56 20,
Гаряча лінія Посольства України в Данії для використання в разі загрози життю чи загибелі громадян України: (00 45) 71 54 15 31
Факс: (00 45) 33 16 00 74
Ел. пошта: emb_dk@mfa.gov.ua ; embassy.ua@mail.tele.dk
Веб-сайт: https://denmark.mfa.gov.ua
Данський центр з протидії торгівлі людьми:
Гаряча лінія +45 70 20 25 50
Представництво Міжнародної організації з міграції у Данії:
Адреса : UN City, Marmorvej 51, 2100 Copenhagen, Denmark.
Номер телефону : +45 45 33 53 90/94
Поліція 33 14 88 88
Служба порятунку 114
Імміграційна служба Данії 35 36 66 00
Міністерство закордонних справ Данії 33 92 00 00
Голова Датсько-українського товариства Іван Нестер 35 26 39 90
Священик УГКЦ о. Василь Тихович 20 85 39 58