Причин для виїзду за кордон до близької людини може бути багато –від возз’єднання родини до укладання шлюбу із іноземним громадянином/кою. Даний тип міграції майже для всіх країн передбачає отримання довгострокової візи, яка вимагає підготовки великої кількості документів, певного часу на їх розгляд та легалізацію, отже слід заздалегідь спланувати процес збору документів та інформації. Перелік документів та порядок їх оформлення є специфічним для кожного випадку та конкретної країни, які можна знайти на сайті дипломатичного представництва, консульської установи чи візового центру країни призначення.
Візова інформація
- Залежно від мети міграції вам потрібно буде отримати спеціальний тип візи у консульстві тієї країни, у яку ви подорожуєте. Актуальні контакти консульських установ можна знайти на сайті Міністерства закордонних справ України – http://mfa.gov.ua/ua/about-ukraine/dip-in-ukraine/missions-list, який постійно оновлюється.
- Оскільки, кожна країна має своє міграційне законодавства, тип візи для здійснення тієї чи іншої мети, яка стосується близької людини за кордоном, також дуже відрізняється. Так, в деяких країнах існують так звані візи для нареченого/-ої громадянки/ина цієї країни, яка дає можливість подорожувати до країни призначення із метою одруження впродовж певного заданого періоду часу та імміграцію. Якщо Ваші близькі родичі перебувають у іншій країні, ви маєте змогу подати заявку на отримання дозволу на проживання на основі возз’єднання родини, проте дана процедура має свої особливості для кожної окремої країни, про які можна дізнатись на сайті консульства чи візового центру даної країни.
- Гостьова віза та віза нареченої/нареченого не дпють права на роботу!
- Для того, щоб перевірити, чи потрібна віза для в’їзду в обрану країну, ознайомтесь з інформацією щодо порядку в’їзду до іноземних країн можна на сайті МЗС України за посиланням: http://mfa.gov.ua/ua/consular-affairs/travel-advice/entering-foreign-countries
Подбайте про свою безпеку
- Ознайомитесь із чинним законодавством країни, умовами перебування на її території;
- Ознайомитесь із особливостями медичного обслуговування на території країни (особливо питанням страхування життя і здоров’я від нещасних випадків, що можуть статися під час подорожі);
- Підтримуйте постійний контакт із родичами та повідомляйте їм про зміну Вашого місця перебування
- Ознайомтесь із законами та традиціями місцевості, де плануєте перебувати;
- Зробіть та візьміть із собою копії усіх важливих документів (національного та закордонного паспорту, коду, полісу медичного страхування, візи, договору про роботу / навчання, тощо). Зберігайте їх у безпечному місці окремо від оригіналів;
- Залиште своїм рідним чи близьким копії своїх документів, нещодавно зроблену фотокартку та інформацію про майбутнє місце перебування;
- У жодному разі не залишайте свій паспорт у якості застави та не віддавайте його роботодавцям «для реєстрації» або з інших причин;
- Намагайтеся мати при собі мобільний телефон та кошти на зворотній квиток додому;
- Заздалегідь домовтеся з рідними про «кодову фразу», яка стане сигналом, що Ви потрапили в небезпеку;
- Довіряйте свої документи лише уповноваженим посадовим особам (працівникам прикордонної служби, поліції);
- Знайдіть та візьміть із собою контактну інформацію посольства або консульства України та інших організацій, що надають допомогу мігрантам у країні, до якої збираєтесь;
- Будьте в курсі рекомендацій МЗС громадянам України, які планують поїздку за кордон http://mfa.gov.ua/ua/consular-affairs/travel-advice/mfa-advice-to-travellers
- Більше інформації про правила безпеки під час подорожей за кордоном – http://www.stoptrafficking.org/uk
Оформлення шлюбу за кордоном
- Перелік та алгоритм підготовки документів для укладання шлюбу залежить від країни, де буде проходити реєстрація та від форми шлюбу.
- Візьміть до уваги, що в різних країнах громадянська та церковна форма укладання шлюбу мають різний рівень легітимності та обов’язковості.
- Памятайте, фіктивний шлюб – злочин, який може призвести до депортацыъ чи увязнення.
- Дізнайтесь якомога більше інформації про свого майбутнього чоловіка: чи має він постійну работу, чи був одружений, чи розлучений він офіційно.
- Нормативне регулювання процедури подачі заяви на реєстрацію шлюбу та порядок реєстрації визначені Законом України «Про державну реєстрацію актів цивільного стану», Сімейним кодексом України та Правилами реєстрації актів цивільного стану в Україні, затвердженими наказом Міністерства юстиції України від 18 жовтня 2000 року (в редакції наказу Міністерства юстиції України від 22 листопада 2007 року за № 1154/5), зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 18 жовтня 2000 року за № 719/4940.
- Шлюб між громадянином України та іноземцем, а також шлюб між іноземцями реєструються в Україні відповідно до Сімейного кодексу- http://zakon2.rada.gov.ua/laws/show/2947-14. В Україні визнається лише шлюб, офіційно зареєстрований в державний органах.
- При обранні країні реєстрації шлюбу, потрібно брати до уваги сімейне законодавства країн походження обох сторін, яке надалі буде регулювати правовідносини подружжя. При необхідності, свідоцтво про шлюб можна легалізувати в Україні (затвердити у нотаріуса, Міністерстві юстиції та Міністерстві закордонних справ України)
- Пам’ятайте, що процес реєстрації шлюбу регулюється законодавством тієї країни, де ви будете реєструвати шлюб. При цьому в деяких країнах діють певні специфічні правила та обмеження щодо можливості реєстрації шлюбу з іноземними громадянами. Наприклад, у Франції та Швейцарії після розлучення необхідно почекати 300 днів, а в Японії – 6 місяців перед наступним укладанням шлюбу.
- Обов’язково перевірте наявність двосторонньої угоди між Україною та країною призначення щодо правової допомоги та правовідносин по цивільним та кримінальним справам.
- Якщо один із партнерів має подвійне громадянство, країну другого громадянства також потрібно проінформувати щодо зміни сімейного стану, інакше для іншої держави один із партнерів залишиться «вільним» від зобов’язань. Найчастіше для цього потрібно нотаріально перевести та легалізувати свідоцтво.
- Перед вступом у шлюб порадьтесь із юристом, а також обговоріть з майбутнім партнером можливість укладення шлюбного контракту та угоди про дітей, які можуть захистити вас у майбутньому.
- Не забувайте про необхідність вставати на постійний консульський облік
- Пам’ятайте, що після приїзду необхідно зареєструватись у місцевій міграційній службі.
- Також, у випадку зміни прізвища, згідно законодавства України, необхідно змінити паспорт громадянина України. Детально про процедуру такої заміни можна дізнатись на сайті Державної міграційної служби України – http://dmsu.gov.ua/posluhy/pasport–gromadyanina–ukrajini/
Послуги шлюбних агенцій
Для знайомства із іноземцями та подальшого розвитку стосунків, в тому числі шлюбу, часто звертаються до сайтів знайомств та шлюбних агенцій, при цьому спілкування із потенційним чоловіком/жінкою відбувається не напряму, а через посередників. При роботі із такими ресурсами, потрібно дотримуватись наступних рекомендацій:
- При знайомстві через шлюбну агенцію перевіряйте наявність агенції в реальному житті, а саме – юридичну адресу, ПІБ офіційних сторін, міські та мобільні телефони та іншу контактну інформацію, яка має бути вказана на сайті агенції.
- Остерігайтесь шахрайства! Уважно вивчайте умови співпраці із шлюбними агенціями та договори, які підписуєте. Будьте уважні щодо банківської картки, яку використовуєте для оплати послуг агенції.
- Уважно перевіряйте, кому і для чого ваші особисті дані та фотографії надає шлюбна агенція чи агентство знайомств за кордоном, щоб не потрапити в небезпечну ситуацію. Дізнатись більше про те, як захистити себе від потрапляння в ситуацію торгівлі людьми можна на сайті www.stoptrafficking.org
- Уникайте розміщення своєї анкети на ресурсах, де ви не можете контролювати видалення інформації з каталогу у випадку припинення співпраці із агенцією.
- Переговори та укладання договору із шлюбною агенцією намагайтесь не вести наодинці з агентом. Запросіть із собою взяти участь у переговорах свою довірену особу (це може бути хтось із Ваших друзів).
- Підписуйте лише документи, складені зрозумілою для Вас мовою;
- В процесі переписки з партнером не надавайте детальну особисту та інтимну інформацію про себе, фінансові дані, місце проживання, родичів, та будь-яку інформацію, яка може поставити вас у вразливе становище та може бути використана проти вас (наприклад, для шантажу).
- Першу зустріч із потенційним чоловіком чи дружиною проведіть на території своєї країни, познайомте із близькими людьми. Якщо зустріч все ж відбуватиметься за кордоном – проживайте окремо від нового знайомого, краще в готелі та обов’язково тримайте при собі документи та достатньо грошей на квиток додому.
Корисні посилання
- Актуальна інформація щодо порядку в’їзду до іноземних країн розміщена на сайті МЗС України за посиланням: http://mfa.gov.ua/ua/consular–affairs/travel–advice/entering–foreign–countries
- Представництво Міжнародної організації з міграції (МОМ) в Україні: м. Київ, вул. Михайлівська, 8, тел: (044) 568-50-15 – http://iom.org.ua/ua
- Веб-сайт з протидії торгівлі людьми МОМ – www.stoptrafficking.org
- Актуальні контакти консульських установ можна знайти на сайті Міністерства закордонних справ України – http://mfa.gov.ua/ua/about-ukraine/dip-in-ukraine/missions-list
- У разі відсутності в країні перебування закордонної дипломатичної установи України, громадянин України може зв’язатися особисто або через рідних/знайомих в Україні з відділом оперативної роботи Департаменту консульської служби МЗС за номерами телефонів: (044) 238-16-57, факс: (044) 238-18-24 або надіслати повідомлення на адресу електронної пошти cons_or@mfa.gov.ua з метою уточнення місцезнаходження української закордонної установи в одній із сусідніх з країною перебування держав, яка забезпечує надання співвітчизникам необхідної у таких випадках допомоги.
- Сімейний кодекс України – http://zakon0.rada.gov.ua/laws/show/2947-14
- Державна міграційна служба України – http://dmsu.gov.ua/