Фінляндія (офіційно Фінляндська Республіка) — держава у Північній Європі. Межує зі Швецією на заході, з Норвегією на північному заході і Росією на сході. На півдні і на заході береги країни омивають води Балтійського моря і його заток — Фінської та Ботнічної. Столиця і найбільше місто — Гельсінкі. Восьма за площею країна в Європі і найбільша малонаселена країна в Європейському Союзі. Офіційна мова – фінська, шведська. Фінляндія займає перше місце у світі за індексом людського капіталу станом на травень 2015 року.
Робота
Українським громадянам для працевлаштування у Фінляндії необхідно отримати дозвіл на проживання з метою працевлаштування. За цим дозволом потрібно звертатися до прибуття у Фінляндію; документи потрібно подавати до закордонного представництва Фінляндії.
Фінський роботодавець зі свого боку повинен звернутися до місцевого бюро зайнятості для отримання дозволу наймати на ту чи іншу роботу іноземного працівника. При рішенні щодо видачі подібного дозволу береться до увагу ситуація на фінському ринку праці в той момент. На цьому сайті є контакти тих бюро зайнятості, які розглядають питання дозволів та реєстрації.
Дозвіл на проживання з метою працевлаштування видається робітнику в межах професії. Тобто, працівник може змінити роботодавця та влаштуватися на іншу роботу, за умови що він працюватиме в рамках тієї професії, щодо якої йому видали дозвіл на проживання.
Дозволи видаються щонайменше на один рік, якщо немає підстав для їх видачі на коротший термін. Для продовження терміну дозволу на проживання потрібно звертатися в поліцію за місцем проживання.
Після отримання дозволу на проживання та роботу у Фінляндії, Ви отримуєте персональний номер, який автоматично вноситься до бази даних реєстру населення країни. До реєстру населення мають доступ усі державні установи та організації, які безпосередньо працюють з питаннями перебування та роботи іноземців у країні: МВС, міністерство праці, відомство у справах іноземців, податкове відомство, та інші.
Всі іноземці, які отримали дозвіл на проживання та роботу у країні, підлягають обов’язковому соціальному страхуванню i мають такі ж права, що i громадяни Фінляндії. Фінляндія належить до країн з досить високим рівнем соціально-правового захисту зазначеної категорії осіб.
Більше інформації щодо дозволів на проживання з метою працевлаштування на сайті Міграційної служби: www.migri.fi/netcomm/content.asp та сайті Міністерства праці Фінляндії тут (є інформацію російською мовою).
Право на роботу у Фінляндії без дозволу на проживання з метою працевлаштування
У певних випадках дозволено займатися оплачуваною діяльністю у Фінляндії, не маючи дозволу на проживання з метою працевлаштування.
Таке право мають наступні категорії іноземних працівників:
- перекладачі, вчителі, експерти, які приїхали працювати у Фінляндію за запрошенням чи контрактом на термін не більший, ніж 3 місяці;
- професійні артисти, спортсмени чи їх асистенти, які приїхали працювати у Фінляндію за запрошенням чи контрактом на термін не більший, ніж 3 місяці;
- моряки, які працюють на суднах, що входять до переліку міжнародних комерційних суден або таких, які плавають переважно між міжнародними портами;
- збирачі ягід чи фруктів, які планують працювати у Фінляндії не більше, ніж 3 місяці;
- постійні працівники компанії з іншої країни, що входить до ЄС/ЄЕП, які виконують тимчасові чи підрядні роботи у Фінляндії.
Au-pair
Au-pair у Фінляндії це оосба віком від 17 до 30 років, яка приїхала до Фінляндії з метою ознайомлення з фінською та/чи шведською мовою та культурою. Для того щоб поїхати Au-pair до Фінляндії, не потрібно отримувати дозвіл на проживання з метою працевлаштування, достатньо звичайного дозволу на проживання. Заяву на отримання цього дозволу потрібно подавати до фінського посольства до приїзду в Фінляндію. Рішення про видачу дозволу приймає Імміграційна служба Фінляндії.
Зазвичай, для отримання такого дозволу особа повинна надати контракт з фінською родиною, підтвердження зацікавленості у фінській мові та культури, інформацію про курси фінської чи шведською мови, які вона відвідуватиме у Фінляндії та інші документи (за точним списком документів потрібно звертатися до Посольства Фінляндії в Україні).
Детальніше про au-pair у Фінляндії можна прочитати у буклеті, який підготували спеціалісти Імміграційної служби (англйсьокю мовою).
Навчання
Якщо Вас зарахували до навчального закладу у Фінляндії, Вам потрібно буде звернутися до Посольства Фінляндії для отримання відповідної візи чи дозволу на перебування. Якщо термін навчання не більше 3 місяців, дозвіл на перебування не потрібно оформлювати, достатньо оформити короткострокову візу.
Якщо навчання триватиме довше, ніж 3 місяці, потрібно буде отримати спецільний дозвіл на проживання для навчання.
Детальна інформація щодо дозволу на проживання для навчання на сайті Імміграційної служби Фінляндії.
Право на працю
Студенти мають право на обмежену оплачувану працю, якщо така передбачена їхнім навчанням.
Часткова зайнятість для іноземних студентів у Фінляндії також можлива: вони можуть працювати не більше 25 годин на тиждень. Втім, немає ніяких обмежень, якщо студент працюватиме протягом офіційних канікул (літні канікули, Різдво тощо).
Іноземець, який отримав ступінь (бакалавра, магістра тощо) у фінському університеті, може отримати дозвіл на проживання з метою пошуку роботи. Такий дозвіл (який зазвичай є просто подовженням попереднього дозволу на проживання студента) видається на 6 місяців.
Освітні можливості у Фінляндії
Фінляндія має найбільшу кількість англомовних програм в Європі (за винятком англомовних країн). Вся освіта безкоштовна, як для фінів, так і для іноземних студентів, хоча ведеться дискусія про введення потриместрової оплати для студентів з країн, які не є членами ЄС та Європейської Економічної Зони.
Для українських студентів бакалаврату та магістратури, фінський уряд не виділяє спеціальних стипендій. На цьому рівні, стипендію можуть отримати тільки студенти, які спеціалізуються на вивченні фінської мови. Студенти, які хочуть навчатися в аспірантурі, можуть подавати документи на програму Finnish Government Scholarship Pool, якщо вони вже встановили контакти або зв’язки з фінськими університетами.
(інформація з сайту Посольства Фінляндії в Україні)
Центр міжнародних обмінів (СІМО)
Центр міжнародного обміну – Centre for International Mobility (CIMO) також займається призначенням та видачею стипендій для студентів, дослідників, викладачів та адміністративного персоналу університетів. Стипендії, в основному, призначаються студентам аспірантури, тобто тим, які закінчили магістратуру. Стипендії видаються заявникам з усіх країн світу. В кожної з програм видачі стипендії є свої критерії відбору, процедура та строки подачі документів. Зазвичай, стипендія складається з щомісячної виплати, яка повинна забезпечити проживання в Фінляндії на одну особу. Сума стипендії змінюється залежно від програми та академічних кваліфікацій претендента. Стипендія не забезпечує додаткових витрат, таких як подорожування та страховка.
Стипендії також можна отримати в рамках програми Європейської Комісії Erasmus Mundus у Фінляндії (http://finland.cimo.fi/scholarships/postgraduate_studies_and_research.html)
Більше інформації про навчання, систему освіти, список навчальних закладів Фінляндії тощо Ви знайдете на сайтах:
Міністерства освіти Фінляндії – http://www.minedu.fi
Посольства Фінляндії в Україні – www.finland.org.ua/public/default.aspx
Центру міжнародних обмінів СІМО – www.cimo.fi/Resource.phx/cimo/mainpage/mainpage.htx
та “Відкрий для себе Фінляндію” (СІМО) – finland.cimo.fi
Віртуальна Фінляндія – virtual.finland.fi/Education_Research
Освітнього порталу Національного освітнього бюро – www.edu.fi
Фінської академії наук – www.aka.fi
Фінського інституту публічного управліяння (HAUS) – www.haus.fi
Національна спілка фінських студентів – www.syl.helsinki.fi
Туризм
Для здійснення візиту в Фінляндію з туристичною метою, українцям потрібно отримати візу, детальніше про типи віз та вимоги для їх отримання можна дізнатись на сайті чи по телефону консульства Австрії в Україні. Актуальні контакти якого знаходяться на сайті МЗС України – http://mfa.gov.ua/ua/about-ukraine/dip-in-ukraine/missions-list
При цьому необхідно мати наступні документи для туристичної візи
Запрошення або резервація готелю чи туристичної поїздки з Фінляндії. Запрошення – це документ, складений у довільній формі, в якому зазначена контактна інформація фізичної чи юридичної особи, що запрошує, а також інформація про запрошену особу, а саме: ім’я, дата народження, адреса, номер паспорта, ціль і тривалість поїздки. В запрошенні варто вказати характер відносин між запрошеною стороною і стороною, що запрошує (наприклад, друг, чоловік чи дружина, родич тощо), прохання надавати підтвердження про родинні стосунки ( наприклад, копії свідоцтва про народження, копії свідоцтва про одруження, тощо). Резервація туристичної поїздки чи готелю з Фінляндії та затверджена туристичною агенцією програма, в якій зазначена ціна поїздки
У разі, якщо запрошує фізична особа, яка не є громадянином/-кою Фінляндії, потрібна копія паспорту сторони, що запрошує (першої сторінки та сторінки, що містить дозвіл на проживання у Фінляндії)
Постійне проживання
Для довготривалого перебування у Фінляндії іноземним громадянам потрібно мати дозвіл на перебування. Дозвіл на перебування надає право проживати у Фінляндії та пересуватись по території країни, займатись трудовою діяльністю, якщо це можливо згідно умов дозволу на перебування, та також виїжджати з країни і повертатись прямо у Фінляндію або через іншу країну Шенгенської території назад до закінчення терміну дії цього дозволу.
На отримання постійного дозволу на перебування може подавати іноземець, який прожив у Фінляндії чотири роки по безперервному дозволу на перебування (статус «А»).
Найбільш повну і детальну інформацію та бланки заяв можна знайти на веб-сайті Міграційної служби Фінляндії www.migri.fi, яка розглядає документи та приймає рішення щодо видачі дозволів на перебування.
З питань заповнення анкети звертайтесь за адресою e-support@migri.fi.
Додаткову інформацію про дозволи на перебування можна також знайти на сайтах Поліції Фінляндії (www.poliisi.fi), Міністерства зайнятості та економічного розвитку (www.tem.fi), і Бюро зайнятості та економічного розвитку (www.mol.fi).
Корисна інформація щодо організації щоденного життя в Фінляндії зібрана на сайтах www.intofinland.fi, www.suomi.fi, www.infopankki.fi.
У зв’язку із змінами в Законі про іноземців, що вступили в силу з 1.1.2012: Фінляндія видає дозволи на перебування у вигляді біометричних карток. Видачу дозволів на перебування у вигляді наклейок в паспорт скасовано. При наступному зверненні на новий дозвіл на перебування або продовження діючого потрібно повернути попередню пластикову картку, термін дії якої закінчився.
Подавати заяву про видачу дозволу на перебування може тільки сам заявник особисто незалежно від віку людини (не допускається направляти заяви поштою, електронною поштою або по телефаксу).
Заяви про видачу першого дозволу на перебування подаються в представництвах Фінляндії за кордоном та передаються для розгляду та прийняття рішення до Міграційної служби Фінляндії. Після прийняття рішення заявник отримує його в представництві. Перший дозвіл на перебування, зазвичай, видають терміном не більше ніж на один рік.
Іноземцю, який отримав дозвіл на перебування з певним терміном дії, завчасно, до закінчення терміну дії дозволу, можна подати в поліцію заяву на його продовження, якщо це потрібно. В цьому випадку чекати прийняття рішення необхідно на території Фінляндії.
Також, більше не здійснюється перенесення дозволу на перебування у Фінляндії зі старого паспорта у новий . Заявник повинен звернутися в місцеву поліцію для отримання дозволу на перебування у вигляді картки.
Однією з умов видачі дозволу на проживання на підставі родинних зв’язків або з метою навчання, як правило, є матеріальна забезпеченість заявника у Фінляндії. З 1 березня 2013 р. збільшились визначені суми доходу, необхідного для перебування дорослої людини. В той же час, відтепер буде застосовуватися ступінчаста шкала, що зменшує суму доходу, необхідного для кожної наступної дитини у сім’ї, якщо подружжя має кількох дітей і має наміри проживати разом
з ними у Фінляндії. Додаткову інформацію щодо вимог до матеріальної забезпеченості заявників на отримання дозволу на перебування та покажчик сум в євро рекомендованого достатнього рівня доходу ви можете знайти на сайті Міграційної служби Фінляндії http://www.migri.fi/moving_to_finland_to_be_with_a_family_member/income_requirement. Приклади джерел доходу включають працевлаштування, приватний бізнес, особистий капітал, пенсії та деякі соціальні допомоги. Рівень доходу розраховується з вашого чистого доходу, тобто доходу, який залишається після сплати податків та пенсійних і страхових внесків.Кошти, необхідні для виконання вимог, повинні бути у вільному доступі, наприклад, через власний банківський рахунок.
Термін розгляду документів
Точно розрахувати термін розгляду заяви дуже складно, тому що в залежності від кожного кокретного випадку час, необхідний для розгляду, може коливатися досить сильно. На строки, зокрема, впливає те, чи не виникне при розгляді заяви необхідність запитувати додаткові документи. Розгляд нескладних справ відбувається швидше.
Також, коли вже прийнято рішення Міграційної служби у справі про дозвіл на перебування, одержати саму картку – дозвіл на перебування в посольстві Фінляндії в Україні можна тільки через два-три тижні. Точно сказати, скільки часу займе доставка картки у представництво, неможливо.
Рекомендується подавати заяву завчасно. Не рекомендуємо бронювати квитки до Фінляндії до тих пір, поки не відомо рішення за Вашою заявою.
Інформацію про середній термін розгляду заяв можливо знайти на сайті Міграційної служби: www.migri.fi.
http://www.finland.org.ua/public/default.aspx?nodeid=31726&contentlan=37&culture=uk-UA#neljas
Актуальну інформацію щодо правил оформлення постійного проживання на території Австрії та необхідну візову інформацію можна дізнатись на сайті дипломатичного представництва Австрії на території України, актуальні контакти якого знаходяться на сайті МЗС України – http://mfa.gov.ua/ua/about-ukraine/dip-in-ukraine/missions-list
Родина
Особа, яка бажає переїхати до Фінляндії з метою спільного проживання з членом сім’ї, який там вже знаходиться, повиннна оформити дозвіл на перебування. Дозвіл може бути видано на підставі родинних зв’язків.
Законодавство Фінляндії визначає коло осіб, які належать до членів сім’ї. Даний список осіб не обов’язково включає в себе всіх людей, яких заявник вважає членами своєї сім’ї. У Фінляндії поняття сім’ї охоплює вужче коло людей, ніж у багатьох інших країнах.
Крім того, необхідно врахувати, що поняття сім’ї визначається по-різному, залежно від того, чи йдеться про члена сім’ї особи, яка є громадянином ЄС, або прирівняного до нього, або про члена сім’ї громадянина будь-якої їншої країни.
Важливо у цьому зв’язку зрозуміти, що коло осіб, які належать до членів сім’ї, визначене таким чином, що члени сім’ї громадян Фінляндії прирівняні до членів сім’ї громадян третіх країн. Це означає, що до них не застосовується чинне щодо громадян ЄС більш широке визначення кола осіб, які належать до членів сім’ї.
Форми заяви на отримання дозволу на перебування з метою возз’єднання сім’ї можна знайти на сайті http://www.migri.fi/services/_application_forms_/residence_permit_application_forms.
Остання сторінка апплікаційної форми містить перелік документів, які рекомендовано додати до заяви, та інформацію про те, які з них повинні бути легалізовані (апостильовані).
OLE_PH1 – заява на отримання дозволу на проживання для дружини/чоловіка іноземця, що є резидентом Фінляндії.
Ця форма призначена для вас, якщо ваш/-а чоловік/дружина є громадянином іншої країни, але має діючий дозвіл на перебування і проживає в Фінляндії, та ви збираєтеся переїхати і вести сімейне життя з ним/нею. Він/вона – ваш/-а чоловік/дружина, зареєстрований партнер тієї ж статі або співмешканець, з яким ви прожили у відносинах, подібних шлюбу, принаймні два роки, або з яким у вас спільний догляд за дитиною.
На додаток до цієї форми, той із подружжя, що проживає на території Фінляндії, повинен належним чином заповнити форму PK1_plus, надавши відповіді на питання, що стосуються сімейних зв’язків, що дає можливість прискорити розгляд заяви на отримання дозволу на перебування.
OLE_PH2 – заява на отримання дозволу на проживання для дружини/чоловіка громадянина Фінляндії.
Ця форма призначена для вас, якщо ваш/-а чоловік/дружина є громадянином Фінляндії і ви маєте намір переїхати до Фінляндії і вести сімейне життя з ним/нею. Він/вона – ваш/-а чоловік/дружина, зареєстрований партнер тієї ж статі або співмешканець, з яким ви прожили в шлюбі подібні відносини, принаймні, двох років, або з яким у вас спільний догляд за дитиною.
На додаток до цієї форми, ваш/-а чоловік/дружина повинні заповнити форму PK2_plus відповівши на питання, що стосуються сімейних зв’язків.
OLE_PH3 – це заява для вас, якщо ви є опікуном дитини віком до 18 років, яка є громадянином Фінляндії або проживає у Фінляндії маючи дійсний дозвіл на перебування у Фінляндії, та ви маєте намір переїхати до Фінляндії і вести сімейне життя з дитиною.
На додаток до цієї форми, дитина, що проживає у Фінляндії, повинна заповнити форму – роз’яснення OLE_PK3.
OLE_PH4 – заява на отримання дозволу на перебування дитини. Ця форма призначена для вас, якщо ви подаєте заяву на дозвіл на перебування дитини віком до 18 років, яка має намір переїхати до Фінляндії і вести сімейне життя із своїм опікуном. Дитина повинна бути неодруженим/-ною, тому що дозвіл може надаватися на основі сімейних зв’язків між батьками і дитиною.
Роз’яснення сімейних зв’язків повинні бути представлені за допомогою форми PK4_plus, що заповнюється спонсором перебування дитини у Фінляндії, та/або форми PH4_plus, яку заповнює опікун дитини за кордоном. Однак, з’ясування родинних зв’язків не вимагається, якщо дитина подає заяву на дозвіл на перебування одночасно із своїм опікуном.
http://www.finland.org.ua/public/default.aspx?nodeid=31726&contentlan=37&culture=uk-UA#neljas
Актуальну інформацію щодо правил оформлення шлюбу на території Австрії, возз’єднання родини та необхідну візову інформацію можна дізнатись на сайті дипломатичного представництва Австрії на території України, актуальні контакти якого знаходяться на сайті МЗС України – http://mfa.gov.ua/ua/about-ukraine/dip-in-ukraine/missions-list
Візові питання
В’їзд та перебування у Фінляндії іноземних громадян регулюється Фінським Актом щодо іноземців та Шенгенською угодою. Актуальні контакти Посольства Фінляндії в Україні знаходяться на сайті МЗС України – http://mfa.gov.ua/ua/about-ukraine/dip-in-ukraine/missions-list
Якщо Ви плануєте перебувати у Фінляндії менш, ніж 90 днів протягом 6 місяців (з метою туризму, гостьової поїздки, службової поїздки тощо), Вам потрібно оформлювати Шенгенську візу.
Корисні контакти
Представництво МОМ у Гельсінкі
Уніонінкату 13, Гельсінкі, 00130 ‑ тел.: +358 96841150
Національна система допомоги жертвам торгівлі людьми тел.:
+358 2954 63177
Національна система допомоги жертвам торгівлі людьми: +358 2954 63177