Грузія — — держава у Східній Європі, на південно-східному узбережжі Чорного моря. Має спільні кордони з такими країнами: на півночі — Росія, з півдня — Туреччина і Вірменія, зі сходу — Азербайджан. Грузія є членом Ради Європи, Євроконтролю, Організації з безпеки і співробітництва в Європі, і Організації за демократію та економічний розвиток. Столиця і найбільше місто — Тбілісі. Грузія займає територію 69,700 кв. км (26 911 квадратних миль), а її населення складає майже 5 млн. осіб. Грузія є унітарною, напівпрезидентською республікою, з урядом, обраним за принципом представницької демократії. Офііційна мова- грузинська.
Робота
Закон Грузії «Про правовий статус іноземців» гарантує право іноземців на трудову діяльність. Зокрема, іноземці, які постійно проживають у Грузії, мають право займатися будь-якою трудовою діяльністю, що не заборонена законодавством Грузії, за виключенням посад, зайняття яких передбачає наявність громадянства Грузії. Аналогічні права мають іноземці, які тимчасово проживають чи перебувають на території Грузії.
Відповідно до положень трудового та міграційного законодавства Грузії, оформлення дозволу на працевлаштування іноземців у Грузії не передбачено.
Правовідносини між іноземцем та грузинським роботодавцем мають бути оформлені у формі контракту (трудового договору).
Для працевлаштування, також у разі, якщо Ви самозайнята особа, українським громадянам необхідно мати дійсний паспортний документ для виїзду за кордон.
Роботодавець у Грузії зобов’язаний оплатити медичний страховий поліс іноземця та повідомити про прийом на роботу податкові органи країни.
З метою отримання додаткової інформації про порядок звернення стосовно оформлення дозволу на проживання у зв’язку з працевлаштуванням, просимо переглянути сторінку Будинку юстиції Грузії (російською мовою).
Якщо Ви плануєте відкрити приватне підприємство, необхідно врахувати наступне.
Процедура отримання реєстраційного посвідчення індивідуального підприємця-платника податків (у т.ч. фізичною особою-іноземцем, що має намір працювати індивідуальним підприємцем) визначена Податковим кодексом Грузії, де передбачено, що процедура реєстрації та постановки на податковий облік підприємців здійснюється в місцевій податковій інспекції або об’єднаній регіональній адміністрації за місцем перебування підприємця або місцем відкриття його майбутнього бізнесу. Для отримання дозволу на здійснення трудової діяльності в Грузії фізична особа-іноземець повинна подати до місцевої податкової інспекції (або об’єднаної регіональної адміністрації): заповнену анкету (видає безкоштовно податковий орган), що засвідчується нотаріально; оригінал закордонного паспорту та заяву, встановленого зразка, в якій вказується адреса за якою має бути зареєстрований бізнес підприємця. Після проведення реєстрації, індивідуальному підприємцю-фізичній особі видається реєстраційне свідоцтво встановленого зразка з зазначенням його індивідуального коду.
З метою забезпечення належного захисту Ваших трудових прав в Грузії необхідно знати права та обов’язки робітника та роботодавця, передбачені національним трудовим законодавством Грузії.
У липні 2013 року набрали чинності зміни до Трудового кодексу Грузії. Зокрема, робочий день в Грузії для осіб старше 18 років не повинен перевищувати 40 годин протягом п’яти робочих днів, старше 16 років – 36 годин, старше 14 років – 24 години.
Понаднормова праця (тривалість перевищує 40 годин на тиждень, робота у святкові дні) передбачає погодинну оплату. У разі згоди сторін, така праця може бути відшкодована додатковим відпочинком.
Що стосується відпочинку, оплачувана відпустка повинна бути не менше 24 робочих днів. При цьому, відпустка може бути збільшена за рахунок відпрацьованих офіційних вихідних днів. У випадку важкої, шкідливої або пов’язаної з небезпекою для життя чи здоров’я праці, роботодавець зобов’язаний надати додаткову оплачувану відпустку тривалістю не менше 15 календарних днів. Крім того, раз на рік роботодавець, на вимогу робітника, зобов’язаний надати відпустку за рахунок працівника терміном не менше 15 робочих днів.
Нововведенням в Кодексі є те, що у трудовому контракті обов’язково повинні бути зазначені: дата початку роботи та її тривалість; робочий час і час відпочинку; місце роботи; посада та характер виконуваної роботи; обсяг заробітної плати та правила її виплати; правила оплати понаднормової праці; тривалість оплачуваної і неоплачуваної відпустки.
Поправки до Кодексу також передбачають оплату праці особи, яка перебуває на випробувальному терміні, при цьому, термін не повинен перевищувати 6-ти місяців.
У разі зміни умов трудового договору, роботодавець зобов’язаний інформувати про це працівника. Зміни у договір не вносяться, якщо внаслідок зміни місця роботи працівнику не доводиться витрачати на дорогу туди і назад більше 3-х годин або надмірні кошти. Також достатньо в усній формі попередити працівника про зміну часу початку і завершення роботи, якщо мова йде не більш, ніж про півтори години. Якщо вищевказані зміни будуть здійснені одночасно, роботодавець зобов’язаний укласти новий трудовий договір.
У разі розірвання контракту, роботодавець повинен за 30 днів повідомити про це працівника письмово і вказати причини розірвання договору. При цьому, роботодавець зобов’язаний виплатити працівникові компенсацію у розмірі заробітної плати за останні два місяці (а не за один місяць) протягом 30 днів після розриву трудової угоди. Якщо ці умови не будуть виконані, працівник має право звернутися до суду.
Навчання
Вища освіта є платною. Для вступу до вузу потрібно здача Єдиного національного іспиту (ЕНЕ). Це іспит з 4 предметів: логічні навички, грузинський мова та література, іноземна мова та іспит на вибір. Існує 4 ступені вищої освіти: Дипломований спеціаліст (бакалавр першого ступеня) Бакалавр Магістр докторант Використовується 100% (бальна) і літерна система оцінки (від А до F). Існують три ступені типу вищої освіти: університет, магістратура та коледж.
Згідно з грузинським законодавством, в загальноосвітніх навчальних закладах мовою навчання є грузинський, а в неконтрольованої грузинською владою Абхазії – абхазький і грузинський. Громадяни Грузії, для яких грузинський мова не є рідною, мають право отримати освіту на своїй рідній мові відповідно до навчального плану. У спеціалізованих школах, діяльність яких спрямована на навчання дітей з порушеннями слуху і зору, застосовуються мову жестів і шрифт Брайля відповідно.
Туризм
Грузія – просто дивовижно різноманітна країна. На досить невеликій території знайшлося місце для теплого моря, величних гір, давніх церков і храмів, старовинних міст, печер, водоспадів, річок і озер. Але головне в Грузії навіть не її пам’ятки, яких тут чимало. Більшість туристів щиро люблять цю країну за даний грузинська гостинність і смачну кухню. На відміну від багатьох інших приморських курортів, враження про відпочинок в Грузії вийшли набагато яскравіше, ніж можна було очікувати. Саме тому нам так хочеться розповісти Вам про цю дивовижну країну і порадити неодмінно побувати в ній не один раз.
Для перебування у Грузії до 90 днів з туристичною метою віза громадянам України не потрібна.
Постійне проживання
Для безперервного перебування в Грузії понад один рік період необхідно отримувати дозвіл на тимчасове чи постійне проживання, який надається лише у разі наявності довготермінової (імміграційної візи).
Візові питання
Між Україною та Грузією діє безвізовий режим поїздок громадян. Він дозволяє перебувати на території Грузії до 90 днів кожниїх півроку.
Громадяни України можуть в’їхати до Грузії за дійсними паспортами громадян України для виїзду за кордон, дипломатичними та службовими паспортами, посвідченнями особи моряка та члена екіпажу повітряного судна.
В’їзд громадян на територію Грузії та виїзд з країни дозволяється лише через відкриті для міжнародного сполучення прикордонні пункти пропуску. Так, на кордоні між Грузією та Туреччиною рух дозволений через автомобільні КПП «Сарпі», «Валє», на кордоні з Азербайджаном – через КПП «Червоний міст», «Вахтангісі», «Цодна», «Гардабані», на кордоні з Вірменією – через КПП «Ніноцмінда», «Гугуті», «Садахло», «Ахкерпі», на кордоні з Російською Федерацією – через КПП «Казбегі». В’їзд/виїзд з Грузії дозволений також через КПП в аеропортах Тбілісі, Кутаїсі, Батумі, а також в морських портах Поті та Батумі.
На сайті МВС Грузії розміщено он-лайн-калькулятор підрахунку днів перебування в Грузії.
Термін перебування в Грузії може бути продовжений Агенством розвитку державних сервісів Грузії у разі надзвичайних ситуацій (хвороба, участь у судовому процесі в Грузії, природні чи техногенні катаклізми тощо).
Звертаємо увагу, що перевищення іноземцем терміну законного перебування в Грузії на строк від 10 днів до 3 місяців карається штрафом у 180 ларі, на строк понад 3 місяці – 360 ларі. Іноземцям, які не оплатять штраф за перевищення терміну законного перебування в Грузії, в’їзд в країну буде заборонено до його сплати. У разі примусового видворення іноземця з території Грузії йому може бути заборонено в’їзд в країну на 2-5 років.
Громадяни України, які мають дозвіл на проживання в Грузії чи тимчасовий дозвіл на проживання осіб зі статусом біженця чи гуманітарної особи, мають право в’їжджати в Грузію без віз та знаходитись на території країни протягом всього періоду дії цих документів.