Ізраїль —країна в південно-західній Азії на південно-східному узбережжі Середземного моря. На півночі межує з Ліваном, на північному сході — з Сирією, на сході — з Йорданією, на південному заході — з Єгиптом. Незалежність держави проголошено 14 травня 1948 року, на підставі резолюції Генеральної Асамблеї ООН № 181 від 29 листопада 1947 року. Згідно з Декларацією Незалежності, Ізраїль є єврейською державою. Водночас Ізраїль є багатонаціональною та демократичною державою, де, разом з євреями, рівні права мають всі інші релігійні та етнічні групи: араби-мусульмани, араби-християни, друзи, бедуїни та ін. Зокрема, арабські партії та депутати представлені в Кнесеті . Столиця – Єрусалим. Офіційна мова – іврит, арабська.
Робота
Процедура отримання іноземцем дозволу на працевлаштування в Ізраїлі залежить від наявності професії претендента на роботу в країні в переліку дефіцитних професій. На даний момент, такий перелік містить спеціальності, пов’язані з капітальним будівництвом, сільським господарством і доглядом за хворими та особами похилого віку. Згадана категорія іноземних громадян може отримати дозвіл на роботу за спрощеною процедурою через звернення роботодавця до МВС Ізраїлю.
Для іноземців, які претендують на працевлаштування в Ізраїлі за спеціальностями, які не входять до пільгового переліку гостродефіцитних, запроваджено жорсткий режим отримання дозволу на роботу у країні.
Роботодавець має довести Міністерству праці виключну необхідність прийняття на відповідну посаду іноземного громадянина. Лише у випадку отримання позитивної відповіді зацікавлена організація може звернутися до МВС Ізраїлю з клопотанням щодо оформлення робочої візи іноземному робітнику.
Робоча віза дає право на роботу тільки в компанії, яка запросила іноземця. Максимальний термін роботи іноземця в Ізраїлі обмежений 5 роками.
Також звертаємо вашгу увагу, що з 2016 року діє Угода між Кабінетом Міністрів України та Урядом Держави Ізраїль про тимчасове працевлаштування українських працівників в окремих галузях на ринку праці Держави Ізраїль. Зараз цей порядок регулює працевлаштування у будівельній галузі. З текстом Угоди ви можете ознайомитись тут.
Навчання
Вимоги до іноземця для зарахування до вузу Ізраїлю
Мова. Для надходження в деякі університети знадобиться пройти інтенсивні курси з вивчення івриту (Ульпан). Зазвичай вони проводяться за два місяці до початку навчального року. При повній відсутності мовних навичок, відвідування цих курсів може виявитися недостатньо.У цьому випадку варто пройти більш поглиблені курси тривалістю до 6 місяців. Для програм англійською мовою іноземним студентам необхідно надати підтвердження у вигляді сертифікату TOEFL або IELTS.
Атестат про середню освіту. Документ повинен бути порівнянний з ізраїльським атестатом зрілості (багрут). У зв’язку з тим, що період навчання в школах Ізраїлю дорівнює 12 рокам, студентам з країн СНД знадобиться 1-2 роки навчання у вітчизняному вузі.
Психометричний тест. Головна особливість вступної компанії до вищих навчальних закладів Ізраїлю. Центр іспитів і оцінок (NITE) проводить спеціальне тестування, яке включає визначення навичок володіння англійською мовою, а також кількісне (математичне) і словесне мислення студента. Іспит доступний на кількох мовах. Кількість проходжень не обмежена, але перерва повинна становити не менше 6-8 місяців. Результат тесту діє протягом 7 років.
Іноді може знадобитися пройти співбесіду або здати додаткові іспити, особливо для технічних спеціальностей. Деякі вузи встановлюють більш жорсткі вимоги або зовсім не беруть іноземців на окремі напрямки, зокрема, медичні.
Для навчання у Ізраїлі громадянину України необхідно відкрити студентську візу.
Туризм
Одне з найпопулярніших напрямків в Ізраїлі – релігійний туризм. Але навіть далекі від релігії туристи, оглядаючи для багатьох священні пам’ятки, не применшують їх значущості. Завдяки невеликим розмірам Ізраїлю під час однієї поїздки можна скупатися в декількох морях і відправитися в гори, побачити культурні пам’ятки і познайомитися з кібуці, а заодно і пройти діагностику організму в одній з клінік країни.
Природне розмаїття Ізраїлю, що об’єднує кілька морів (Середземне, Галілейське, Мертве і Червоне), пустелі, гори, квітучі сади, доповнюють його багатовікові старовини, які шанують віруючі і прихильники різних релігій і філософських напрямків. Тут прекрасно розвинена туристична інфраструктура і готельна мережа. Ізраїль рясніє першокласними оздоровчими центрами та клініками, тому лікувальний відпочинок в країні особливо популярний.
Постійне проживання
Найпростіший спосіб одержати дозвіл на проживання в Ізраїлі – процедура репатріації. Однак вона доступна лише для етнічних євреїв чи заявників, що мають єврейське походження до третього коліна. Для громадян України, які бажають оформити репатріацію – потрібно звернутись до Посольства Ізраїлю в Україні., надати документи, що підтверджують єврейське походження та пройти співбесіду. Якщо усі документи будуть визнані задовільними, здобувач одержить візу репатріанта А1, яка діє 6 місяців (протягом цього строку потрібно приїхати в Ізраїль).
Також право на еміграцію в Ізраїль має другий з подружжя, якщо він не є громадянином Ізраїлю.
Існують і інші варіанти як одержати посвідку на проживання в Ізраїлі. Це і перебування у якості студента, священника, або для виконання роботи.
Візові питання
З 9.02.2011 набув чинності договір про безвізовий режим (тип віз В2) між Ізраїлем та Україною.
Без візи можна провести в Ізраїлі не більше 90 днів протягом півріччя календарного року
Після приїзду в країну в закордонний паспорт ставиться штамп про прибуття.
Починаючи з 9.02.2011 кожен громадянин України, який є власником закордонного паспорта України, а не проїзного документа, і який поїде до Ізраїлю з гостьовою, туристичною метою, на лікування або по бізнесу (тип віз В2) не повинен звертатися до Посольства Ізраїлю в Україні за отриманням в’їзної візи в Ізраїль.
Безвізовий режим не є гарантією в’їзду в Ізраїль, так як остаточне рішення про це приймають прикордонні служби Держави Ізраїль.
Кожен громадянин України для того, щоб в’їхати до Держави Ізраїль повинен буде підтвердити мету свого візиту в країну.
Корисні контакти
Посольство України у Ізраїлі