Китайська Народна Республіка — держава в Східній Азії. Найбільша за чисельністю населення держава світу (понад 1,38 млрд, більшість населення — етнічні китайці, самоназва — хань); займає третє місце в світі по території, поступаючись тільки Росії і Канаді. Столиця – Пекін. Офіційна мова – китайська.
Робота
Громадяни України, які прибувають до КНР з метою працевлаштування, мають в обов’язковому порядку отримати у дипломатичних/консульських установах КНР робочу віз типу “Z”. Працевлаштування або робота у будь-якій формі в Китаї без наявності цієї візи заборонено. Як правило, необхідні документи для працевлаштування оформлює китайська організація, яка приймає іноземця на роботу.
Працевлаштування іноземців проводиться за дозволами на працевлаштування (як правило, терміном на 1 рік), які оформлюються Бюро праці та соціального забезпечення урядів провінцій та міст центрального підпорядкування КНР за поданням працедавця.
Іноземці, які працюють на китайських та спільних підприємствах, в організаціях та закладах, в рамках міжнародних програм тощо, мають спеціальний статус “іноземний спеціаліст”, що підтверджується відповідним документом “посвідчення іноземного спеціаліста”. До стану здоров’я працюючих іноземців висуваються обов’язкові вимоги також щодо відсутності психічних, інфекційних та вірусних захворювань (СНІД, лепра, венеричні хвороби, відкриті форми туберкульозу тощо), а також хвороб, заборонених для відповідної професійної діяльності. З метою контролю за станом здоров’я іноземців, вони зобов’язані проходити регулярні медичні огляди у визначених місцевих лікарнях. Медична довідка має пред’являтися місцевій поліції при щорічному подовженні документів на працевлаштування.
Слід зазначити, що у випадку роботи іноземців у КНР без дозволу на працевлаштування передбачена сувора відповідальність. Відповідальність за таке правопорушення несе як організація-роботодавець, так і іноземний громадянин, до якого можуть бути застосовані такі санкції, як арешт до 60 діб та депортація з країни. Роботодавець може бути оштрафований на суму від 600 до 6000 дол. США та зобов’язаний відшкодувати витрати на депортацію іноземця, що був незаконно працевлаштований.
Іноземці, які нелегально працюють у Китаї, можуть бути затримані поліцією на термін до 60 діб, а також оштрафовані на суму до 5000 юанів ($793) та депортовані з Китаю за власний рахунок.
Останнім часом влада КНР значно посилила контроль за станом виконання працедавцями та іноземцями, які прибувають до КНР з метою працевлаштування, законодавства КНР щодо працевлаштування іноземців. У зв’язку з цим почастішали випадки затримання та депортації іноземців, у тому числі громадян України, які порушують відповідні правові норми.
Увага! Іноземні громадяни, які перебувають на території КНР по будь-якій візі, окрім візи типу “Z”, не маючи при цьому оформленого компетентними органами КНР дозволу, не мають права на працевлаштування у будь-якій формі, у тому числі за тимчасовим договором чи договором на виконання певного обсягу роботи.
Рекомендації для громадян України, які мають намір працевлаштовуватись на території КНР
- Правова система КНР жорстко регулює порядок працевлаштування іноземців в Китаї. У зв’язку з цим, ПУ в КНР настійливо рекомендує громадянам України дотримуватися порад, що стосуються перебування у КНР з метою працевлаштування, а також зміни правового статусу з метою легального працевлаштування на території КНР.
- Перш за все слід мати на увазі, що КНР іноземці на законних підставах можуть здійснювати трудову діяльність лише на підставі саме робочої візи.
- Бізнес/туристична віза, а також віза з метою навчання не дають право для легального працевлаштування на території Китаю.
- Саме роботодавець має оформлювати в міграційній службі КНР робочу візу для іноземця.
- Радимо завчасно оформлювати в’їзну візу до КНР з метою працевлаштування та на підставі неї здійснювати поїздку до Китаю з метою роботи.
- У разі перебування в КНР на підставі туристичної, учбової чи іншого виду візи, маючи намір легально працевлаштуватися на території КНР, необхідною умовою для громадянина України є першочергове оформлення роботодавцем робочої візи. Ви маєте право лише після початку дії такої робочої візи до виконання трудових обов’язків.
- При виконанні трудових обов’язків слід звернути увагу на територіальне поширення наявної робочої візи КНР, а також вказане у такій візі місце роботи, також відповідних даних про законного роботодавця.
- За наявності робочої візи, іноземець має право працювати лише в тій організації і тому місті(провінції), які вказані у наявній робочій візі.
- За порушення вказаних законних правил працевлаштування іноземців на території Китаю, чинним законодавством КНР передбачено покарання у вигляді адміністративного арешту до 60 діб, з обов’язковою депортацією з території Китаю.
- У разі виникнення сумнівів щодо відповідності наявної трудової візи до самого місця працевлаштування та коректних даних про роботодавця, слід негайно звернутися до міграційної служби КНР з метою перевірки відомостей про наявну візу, а також отримати у міграційній службі КНР інформацію щодо порядку законного працевлаштування, який передбачений наявною робочою візою.
- Слід пам’ятати, що кращим способом уникнення у потрапляння у скрутне становище на території КНР, враховуючи специфіку цієї країни, є безумовне дотримання та виконання умов китайського міграційного законодавства в частині законного працевлаштування.
- Не довіряйте підозрілим/незнайомим Вам особам, які ще на етапі візового звернення пропонують свої послуги щодо «псевдопрацевлаштування» на території КНР. Вимагайте від роботодавця Ваш примірник трудового договору, у якому чітко і ясно фіксуються умови Вашого законного працевлаштування на території КНР.
Навчання
До п’ятисот кращих на сьогодні входять 23 китайських університети. Це напрямок зміни парадигми зі «зроблено в Китаї» на «створено в Китаї». Уряд веде перемови про визнання дипломів ВНЗ Китаю в усьому світі.
Є можливість навчатися як на англомовних програмах, так і опанувати китайську, що буде далеко не зайвим — це найрозповсюдженіша мова у світі. У сукупності з тим, що економіка Піднебесної зараз друга за потужністю та продовжує інтенсивно розвиватися, мандаринський діалект у близькому майбутньому буде цінуватися не менше за оксфордську вимову.
Вартість навчання та проживання досить низька, що також є важливим фактором.
Випускників китайських університетів охоче наймають провідні корпорації Європи та Північної Америки, які, до речі, мають свої філіали і в самому Китаї. Такі спеціалісти мають підвищений попит і коштують дорожче, оскільки краще розуміються в китайській ментальності і набули в країні під час навчання певних соціальних зв’язків. Додамо до цього можливість долучитися до однієї з найцікавіших та багатих культур — і курс на схід стає дуже привабливим.
Для навчанні у Китаї вам необхідно одержати китайську студентську візу. Для її одержання вам необхідно буде надати повідомлення про зарахування від школи або іншої навчальної установи Китаю на додачу до інших документів, перелік яких можна знайти за посиланням.
Туризм
Китaй, вiдoмий уciм як “Фaбрикa Свiту”, цe нe лишe вeличeзнa дeржaвa з тиcячaми зaвoдiв i пeрeнaceлeними мicтaми i зaгaльним нaceлeнням бiльшe мiльярдa чoлoвiк, aлe тaкoж oдин з нaйцiкaвiшиx i рiзнoмaнiтнiшиx туриcтичниx цeнтрiв. Зaймaючи 3-e мicцe пo плoщi тeритoрiї (пicля Рociї i Кaнaди), тут є уce, щo тiльки мoжe бути цiкaвe iнoзeмцeвi: aрxiтeктурнi пaм’ятники прaдaвнix цивiлiзaцiй, нaцioнaльнi пaрки з рiзним клiмaтoм i прирoдoю, cучacнi мeгaпoлicи i нeвeликi прoвiнцiйнi гoрoдки з caмoбутньoю культурoю, щo збeрeглacя, дивoвижнi пiщaнi пляжi i нeдocяжнi бiлocнiжнi гiрcькi вeршини.
Лiдируючe мicцe у cфeрi туризму Китaю, як i у бaгaтьox крaїнax, зaймaє культурний туризм. У крaїнi, чия icтoрiя нaлiчує нe oдну тиcячу рoкiв, є вeликa кiлькicть пaм’ятникiв рiзниx динacтiй, якi прaвили щe дo нaшoї eри, мicця пaлoмництвa буддизму i iншиx рeлiгiй з кoлocaльними cкульптурaми i xрaмaми, i звичaйнo oднa з вiзитниx кaртoк Китaю – Вeликa Китaйcькa Стiнa. Причoму зaлeжнo вiд рeгioну aрxiтeктурa i культурнi ocoбливocтi знaчнo вiдрiзняютьcя oдин вiд oднoгo.
Для перебування у Китаї з туристичною метою громадянам України необхідно одержати туристичну візу L.
Постійне проживання
Вид на проживання в Китаї надає іноземному громадянину право проживати на території КНР без обмеження терміну перебування в країні, звільняє від оформлення документів для прийому на роботу в Китаї, надає право створювати підприємства з іноземним капіталом в спрощеному порядку. Вид на проживання зрівнює іноземного громадянина в правах з громадянами Китаю, за винятком політичних прав (іноземні громадяни, які мають ВНП в Китаї, не можуть брати участь у виборах) та інших прав і обов’язків, якими згідно із законом можуть володіти тільки громадяни Китаю.
Отримання тимчасового виду на проживання в КНР дозволяє жити, навчатись, працювати, займатися бізнесом, купувати нерухомість, користуватися майже тімі ж правами, що і місцеве населення.
У континентальному Китаї тимчасовий вид на проживання видають таких випадках:
- для роботи;
- для отримання освіти в Китаї;
- для возз’єднання сім’ї;
- для приватних справ (для членів сімей іноземців із тимчасовим дозволом на проживання).
- Для того щоб отримати ВНП у Китаї, іноземні громадяни повинні задовольняти декільком умовам:
- не мати судимості за;
- бути здоровими;
- мати візу (яка передбачає оформлення ВНП) і всі необхідні документи.
Після приїзду в країну іноземні громадяни, які приїхали сюди на роботу, навчання, з метою возз’єднання сім’ї та ін., повинні протягом 30 днів звернути до імміграційного відділу при уряді повіту за дозволом на проживання.
Заява та супутні документи будуть розглянуті у 15-денний термін (без урахування вихідних або свят). Замість паспорта заявнику буде видана квитанція, яка на час розгляду замінить йому основні документи. У разі позитивного рішення заявнику буде надано тимчасовий вид на проживання в КНР. Мінімальний термін проживання – 90 днів (у разі роботи або навчання) або 180 днів (з приватних причин), максимальний – до 5 років. Розмір міта – 500 юанів (73 долари). У дозволі на проживання будуть вказані перше і друге ім’я власника, його стать, дата народження, причини та період проживання, паспортні дані тощо. У разі їх зміни необхідно у 10-денний термін внести відповідні відмітки в міграційному відділі.
Візові питання
Для відвідування Китаю необхідна віза. Усі типи віз, а також перелік документів для одержання кожного типу візи ви можете знайти за посиланням.
Корисні контакти
Номер поліції швидкого реагування – 120
Посольство України В Китаї:
1 Xindonglu,
Chaoyang District
9-1-82, Tayuan Diplomatic
Compound
100600 Beijing
Tel.: +86 10 59 79 96 95
Fax: +86 10 85 32 36 87
iomchina@iom.int