Литовська Республіка, Литва — держава в Північній Європі, одна з трьох країн Балтії, розташованих на східному узбережжі Балтійського моря.
Столиця Литовської республіки — Вільнюс (з 1323 до 1919 року та з 1940 року до сьогодні). Литовська республіка є членом ОБСЄ та ООН (з 1991 року), Ради Європи (з 1993), НАТО (з 2002), Європейського Союзу (з 2004), з 21 грудня 2007 року — повноправний член Шенгенської угоди.
З 1 липня по 31 грудня 2013 року Литва була Головою Ради Європейського Союзу.
Офіційна мова – литовська.
Робота
Ви повинні отримати дозвіл на роботу, якщо маєте намір працювати у Республіці Литва. також вам необхідно оформити литовську робочу візу.
Без дозволу на роботу у Литві можуть працювати:
Іноземець є громадянином країни-члена ЄС;
Іноземець з постійним дозволом на перебування у Республіці Литва;
Іноземець з тимчасовим дозволом на перебування у Республіці Литва, якщо дозвіл було видано на наступних підставах:
У іноземця збереглося право громадянства у Республіці Литва згідно з процедурою, викладеною у Законі про громадянство, якщо:
Іноземець є особою литовського походження
Іноземець є учасником родинного возз’єднання
Іноземець перебуває під опікою або призначений опікуном
Згідно з процедурою, викладеною у Законі, іноземцю надано додатковий захист або притулок у Республіці Литва.
Навчання
Іноземні студенти, які навчаються у Литві, повинні мати дозвіл на тимчасове проживання у Литві, дійсне щонайбільше один рік.
Інформацію про систему освіти в Литві, про навчальні заклади (з посиланнями на їх вебсайти) та інше можна знайти на інтернет-сторінці Міністерства освіти та науки Литовської Республіки: www.smm.lt/en (литовською та англійською).
Туризм
Литва приваблює безліч туристів як з сусідніх країн, так і з усього світу. У Литві спостерігається постійне збільшення кількості іноземних туристів. Департамент статистики Литви регулярно публікує звіти про стан туризму в країні. Звіти ґрунтуються на статистичних опитуваннях, даних туристично-інформаційних центрів, даних Міністерства економіки та узагальнених даних з банку Литви.
Литва належить до європейських держав-учасниць Шенгенської угоди. Тож, якщо Ви плануєте короткострокову поїздку до Литву, яка не передбачає працевлаштування, навчання тощо, Вам не потрібно оформлювати візу, якщо подорож триватиме до 90 днів.
Постійне проживання
Іноземним громадянам видаються тимчасові та постійні дозволи на перебування в Литві.
Дозвіл на перебування не може бути виданий через ряд причин, серед яких – недостатня кількість коштів для проживання у Литві або відсутність дійсного страхового медичного поліса (тільки у випадках, коли подається заява на тимчасовий дозвіл на перебування). Іноземний громадянин, якому буде відмовлено у видачі дозволу на перебування, може повторно подати заяву протягом одного року з дати прийняття рішення або після зникнення обставин, які призвели до відмови у видачі дозволу на перебування.
Отримання тимчасового дозволу на перебування для не громадян ЄС:
Якщо Ви маєте намір перебувати у Литві більше трьох місяців за півроку, працювати або займатися будь-якою іншою легальною діяльністю у Республіці Литва, то повинні отримати тимчасовий дозвіл на перебування. Тимчасовий дозвіл на перебування видається на період одного року.
Литовське законодавство не передбачає подовження процедури тимчасового дозволу на перебування, тобто Вам кожного разу доведеться отримувати новий тимчасовий дозвіл.
Іноземні громадяни мають право отримати тимчасовий дозвіл на перебування у Республіці Литва за умови, що:
- Вони мають достатньо коштів для існування, отриманих від законної діяльності у Республіці Литва або закордоном;
- Вони належним чином зареєстрували підприємництво з іноземними вкладами, де їхній капітал або частка складає не менше 250 000 літів;
- Вони приїздять до Литви з метою наукових досліджень або викладання у науковому або навчальному закладі;
- Вони були студентами у навчальному закладі або закладі підвищення кваліфікації у Республіці Литва;
- Їм був виданий дозвіл на роботу у Республіці Литва;
- Вони є студентами, що приїздять з метою підвищення кваліфікації або роботи у Республіці Литва у межах міжнародних програм обміну громадських (неурядових) організацій на період одного року. Цей період може бути продовжено на додаткові шість місяців;
- Вони є дітьми, чоловіком чи дружиною або батьками іноземного громадянина, що проживає у Литві, або збережено право на литовське громадянство.
Варто зазначити, що рішення про видачу тимчасового дозволу на перебування втратить свою силу, якщо не скористатися ним протягом шести місяців.
Згідно з литовським законодавством, іноземний громадянин, який володіє тимчасовим дозволом на перебування, повинен повідомити міграційні органи влади про своє місце проживання, якщо він:
- Прибув на перебування до Республіки Литва;
- Змінив місце проживання у Республіці Литва;
- Не має запису щодо місця проживання у тимчасовому дозволі на перебування;
- Відбув з місця свого проживання до іноземної країни на період, що перевищує 6 місяців.
Постійний дозвіл на перебування
Вам може бути виданий постійний дозвіл на перебування у Республіці Литва, за умов, що:
- Останні п’ять років Ви володіли тимчасовим дозволом на перебування в Республіці Литва;
- Маєте місце проживання в Республіці Литва;
- Маєте законне джерело коштів для проживання у Республіці Литва.
Рішення про видачу постійного дозволу на перебування іноземному громадянину в Республіці Литва втратить свою силу, якщо він не скористається ним протягом 12 місяців.
Іноземний громадянин, що володіє постійним дозволом на перебування, протягом семи днів після зміни обставин повинен повідомити міграційні органи влади у випадку:
- Зміни місця проживання;
- Зміни сімейного статусу;
- Зміни інформації щодо особи або громадянства.
Візові питання
Режим в’їзду: Безвізовий (на строк до 90 днів протягом 180 днів)
Для тривалішого перебування необхідно оформити візу.
Корисні контакти
Актуальні контакти Посольства Литви в Україні знаходяться на сайті МЗС України – http://mfa.gov.ua/ua/about-ukraine/dip-in-ukraine/missions-list
Представництво Міжнародної організації з міграції у Литві:
LITHUANIA
Jaksto 12, 4th floor
LT-01105 Vilnius
Tel.: +370 5 261 01 15
Fax: +370 5 261 13 26
iomvilnius@iom.It