Норвегія, офіційна назва Королівство Норвегія — суверенна та унітарна монархія, територія якої включає в себе західну частину Скандинавського півострова, острів Ян-Маєн і Арктичний архіпелаг Шпіцберген. Столиця – Осло. Офіційна мова – норвезька.
Норвегія — унітарна держава, заснована на принципах конституційної монархії та парламентської демократії. У країні діє конституція 1814 року з кількома пізнішими поправками і доповненнями. Король є головою держави і виконавчої влади. У 1991 році королем Норвегії став Гаральд V. Вищий законодавчий орган країни — двопалатний парламент — Стортінг.
Членство в міжнародних організаціях — СОТ, МБРР, МВФ, МФКК, НАТО, ОБСЄ, ООН, РЄ.
Робота
В Норвегії існуть можливості працевлаштування в якості кваліфікованого робітники, сезонного робітника, чи за програмою AU-Pair.
Для того, щоб отримати дозвіл на проживання в якості кваліфікованого робітника, Ви повинні бути кваліфікованими працівником, чий досвід має відношення до роботи, яку Ви будете виконувати в Норвегії.
Термін «кваліфікованого працівника» охоплює наступні категорії:
- кваліфікація спеціаліста, що відповідає рівню старших класів середньої загальноосвітньої школи. Ви повинні мати закінчену професійно-технічну освіту за конкретною спеціальністю. Ваша освіта повинна відповідати щонайменше рівню старших класів середньої загальноосвітньої школи, тобто бути тривалістю принаймні три роки. Якщо Ви навчалися за кордоном, набуті Вами знання і вміння повинні відповідати рівню знань і вмінь, які б Ви отримали, навчаючись у подібному закладі в Норвегії. Приклади – диплом сантехніка або молодшої медсестри.
- диплом ремісника. Якщо навчання відбувалось за кордоном, то рівень знань і вмінь повинен відповідати рівню знань і вмінь, які б Ви отримали, навчаючись у Норвегії.
- освіта, отримана в інституті або університеті. Вимога – отриманий вчений ступінь або закінчена навчальна програма (рівень бакалавра або магістра).
- спеціальні кваліфікації. Заявник набув знання і навички завдяки професійному досвіду і певному стажу, можливо, у поєднанні з навчанням (курси тощо). Якщо є організована освіта у цій галузі – досягається за рахунок такої освіти. (Original sentence sounds incomplete).
- Зауважте, що зазвичай дозвіл для кваліфікованих робітників видається лише на підставі спеціальних кваліфікацій у виняткових випадках.
Сезонна робота – це некваліфікована робота, яка може виконуватися лише протягом певної пори року у зв’язку з кліматичними умовами, перебоями з наявністю сировини або через інші обставини. До типових сезонних галузей належать лісове господарство, сільське господарство, рибопереробна промисловість, розсадники рослин, ресторанна і туристична індустрії. Тимчасові роботи, такі як столярні, малярні та інші види ремонтно-реставраційних робіт не вважаються сезонною роботою.
Система Au-Pair має на меті культурний обмін. Проживаючи в норвезькій сім’ї в якості Au- Pair, молоді люди можуть поліпшити свої мовні навички і знання про Норвегію і норвезьке суспільство. У свою чергу, Au Pair надає певні послуги, наприклад, виконує легку хатню роботу і доглядає за дітьми приймаючої сім’ї.
Для отримання дозволу на проживання в якості Au-Pair заявник має повернутися до своєї країни наприкінці свого перебування у Норвегії, та обставини у його/її країні повинні також вказувати на те, що він/вона матиме можливість повернутися. Окрім того, заявник повинен бути віком від 18 до 30 років.
Для кожного з цих видыв працевлаштування необхідне оформлення свого типу візи та інших документів, інформацію щодо яких можна дізнатись на сайті дипломатичного представництва Норвегії в Україні, актуальні контакти якого знаходяться на сторінці Міністерства закордонних справ України у відповідному розділі – http://mfa.gov.ua/ua/about-ukraine/dip-in-ukraine/missions-list
Також актуальну інформацію можна знайти на сайті Візового Центру Посольства Королівства Норвегії в Україні – http://www.norwayvisa-ukraine.com/
Інформація щодо шахрайства на ринку праці – http://www.norwayvisa-ukraine.com/disclaimer_and_privacy_policy.html#1
Навчання
Якщо Ви бажаєте навчатися в Норвегії довше ніж три місяці, Ви повинні подати заяву на дозвіл на проживання для студентів.
Зазвичай для отримання дозволу на навчання Ви повинні бути прийняті на навчання до коледжу або університету. Однак, існують певні винятки з цього правила.
Форма навчання має бути денною і давати право заявнику на повну фінансову підтримку з боку Норвезького державного освітнього позикового фонду. Ця вимога застосовується, навіть якщо Ви плануєте фінансувати ваше перебування в інший спосіб, ніж через позику від Норвезького державного освітнього позикового фонду.
Якщо Вас було зараховано до затвердженого навчального закладу, де програма навчання передбачає знання норвезької мови, Вам може бути наданий дозвіл на проживання у Норвегії для проходження курсу норвезької мови на період до одного року.
Вивчення норвезької мови повинно відбуватися в затвердженому навчальному закладі інститутського або університетського рівня. Як правило, дозвіл на проживання не надається для проходження курсу норвезької мови перш, ніж розпочати навчання у технічному коледжі.
Більш детальну інформацію можна знайти на веб-сторінці Імміграційного Управління Норвегії (UDI).
Туризм
Норвегія належить до європейських держав-учасниць Шенгенської угоди. Тож, якщо Ви плануєте короткострокову поїздку до Норвегії, яка не передбачає працевлаштування, навчання тощо, Вам потрібно оформлювати Шенгенську візу.
Для здійснення візиту в Норвегію з туристичною метою, українцям потрібно отримати візу, детальніше про типи віз та вимоги для їх отримання можна дізнатись на сайті чи по телефону консульства Норвегії в Україні. Актуальні контакти якого знаходяться на сайті МЗС України – http://mfa.gov.ua/ua/about-ukraine/dip-in-ukraine/missions-list
Постійне проживання
Актуальну інформацію щодо правил оформлення постійного проживання на території Норвегії та необхідну візову інформацію можна дізнатись на сайті дипломатичного представництва Норвегії на території України, актуальні контакти якого знаходяться на сайті МЗС України – http://mfa.gov.ua/ua/about-ukraine/dip-in-ukraine/missions-list
Родина
Актуальну інформацію щодо правил оформлення шлюбу, возз’єднання родини в Норвегії та необхідну візову інформацію можна дізнатись на сайті дипломатичного представництва Норвегії на території України, актуальні контакти якого знаходяться на сайті МЗС України – http://mfa.gov.ua/ua/about-ukraine/dip-in-ukraine/missions-list
Візові питання
Режим в’їзду: Візовий (крім дипломатичних паспортів )
Громадянам України необхідно отримувати візу до Норвегії. Власникам дипломатичних паспортів віза не потрібна.
Віза дає іноземцю можливість перебувати у Норвегії та/чи інших Шенгенських країнах* протягом обмеженого періоду часу (до 90 днів). Якщо Ви маєте намір перебувати у Норвегії протягом довшого періоду часу (більше ніж три місяці), Вам необхідно подавати заяву на відкриття дозволу на проживання.
Детальні інформацію та вимоги щодо оформлення віз можна дізнатись на сайті дипломатичного представництва Норвегії в Україні. Актуальні контакти дипломатичного представництва Норвегії в Україні знаходяться на сайті МЗС України – http://mfa.gov.ua/ua/about-ukraine/dip-in-ukraine/missions-list
Корисні контакти
Представництво МОМ в Осло, Норвегія
Tel: +47 23 10 53 20
Fax: +47 23 10 53 23
Актуальні контакти Посольства Німеччини в Україні знаходяться на сайті МЗС України – http://mfa.gov.ua/ua/about-ukraine/dip-in-ukraine/missions-list