Швейцарія — нейтральна конфедеративна республіка в Західній Європі.
Столиця – Берн.
Офіційні мови – німецька, французька, італійська, ретороманська.
Швейцарія є членом ООН з 2002 року, входить до Шенгенської угоди з 2004 року.
Робота
Для цього роботодавець в Швейцарії повинен подати до кантонального управління з питань міграції заяву про надання дозволу на роботу та перебування.
В’їзна робоча віза може бути видана тільки за наявності необхідного дозволу роботу та перебування.
Зазвичай, на оформлення в’їзної робочої візи до Швейцарії необхідно подавати наступні документи:
Дозвіл від кантонального управління з питань міграції на видачу візи (оригінал або копія).
Дійсний закордонний паспорт. Паспорт повинен бути дійсний, щонайменше, протягом 3 місяців після запланованого повернення з Шенгенської зони та містити принаймні 2 чисті сторінки. Дата видачі не повинна перевищувати 10 років (оригінал та копія).
Національний паспорт: заявник повинен надати оригінал та копію свого національного паспорту.
Актуальна фотокартка паспортного формату.
Візовий збір.
Докладніше з переліком документів ви маєте змогу ознайомитись на сайті посольства Швейцарії у Україні. https://www.eda.admin.ch/countries/ukraine/uk/home/viza/entry-ch/work-permits/documents-work-permits.html
Навчання
Швейцарські вищі навчальні заклади приймають на навчання іноземців не молодше 18-річного віку. В обов’язковому порядку учень повинен володіти мовою, якою ведеться викладання в обраному вузі. В обов’язковому порядку на руках повинен бути документ про отримання середньої освіти, еквівалентного швейцарському. У кожному навчальному закладі тут є свої вимоги до прийому учнів:
Вступити на медичний факультет іноземцям практично неможливо, так як місць не достатньо й для тих абітурієнтів, які проживають на території країни.
Вимоги до освіти – мінімум 11 років шкільного навчання, 3 роки в старшій школі. Знання класичних мов, точних і гуманітарних наук. Наявність диплома, який підтверджує наявну освіту і дає можливість вступати на різні факультети державних університетів.
Університети приймають тільки тих студентів, які закінчили другий курс у себе на батьківщині. Початок навчання тут у них починається з першого курсу, іспити й заліки, здані на батьківщині, не враховуються.
До навчання допускаються ті студенти, які склали єдиний іспит, який проводиться у Фрайбурзі. Екзаменаційний етап складається з 3 обов’язкових частин – всесвітня історія, математика, іноземна мова і 2 за вибором. Студенти можуть вибрати серед таких предметів, як біологія, географія, друга іноземна, фізика і хімія.
При наявності достатніх знань іноземної мови, отримання атестата та успішної здачі єдиного іспиту можна подавати документи в будь-який ВУЗ Швейцарії. Пакет в обов’язковому порядку повинен складатися з таких паперів:
Написана за зразком заява.
Характеристика.
Копія атестата.
Докладна автобіографія.
Академічна довідка.
Папери надсилаються не пізніше травня місяця. Листування з університетом йде не менше 2-3 місяців, тому в запасі у кожного абітурієнта має бути деякий час, щоб була можливість відправити документи в інший університет у разі відмови.
Туризм
Швейцарія – класична туристська країна, де на малому просторі зосереджені краси природи і видатні творіння людських рук. Це країна, де збереглося ще не мало місць з незайманою природою, невеликих затишних міст, стародавніх звичаїв.
Успіх Швейцарії як країни туризму визначається наявністю високоякісного сервісу, спокою, багатих екскурсійних можливостей. Влітку відпочиваючим пропонують майданчики для гри в гольф, катання на човнах, можливості для верхової їзди. У зимову пору гірські станції країни переповнені любителями гірськолижного спорту. Іноземних туристів привертають тут також хороші кліматичні умови і багато історичних пам’ятників. Швейцарія орієнтується на клієнтуру, яка готова платити високу ціну за високоякісний продукт.
Постійне проживання
Після прибуття на територію Швейцарії іноземець має 2 тижні, щоб подати документи на оформлення посвідки і реєстрацію за місцем проживання.
Види посвідок на тимчасове проживання в Швейцарії:
Permit L – дає право перебувати на території Швейцарії протягом 1 року з правом продовження.
Зазвичай видається іноземцям, які приїхали в Швейцарію на заробітки. Термін дії визначається трудовим договором, однак, як правило, не видається терміном більше ніж на 2 роки.
Permit B – видається терміном на 5 років з правом продовження без будь-яких додаткових документів. В основному видається іноземцям, які працюють на території Швейцарії в якості висококваліфікованих спеціалістів або навчаються в швейцарському ВНЗ.
Дозволи типу L і B є найбільш поширеними видами посвідки на тимчасове проживання, які зазвичай видаються іноземним бізнесменам, які працюють на території Швейцарії, іноземним студентам ВНЗ, а також членам родини громадян Швейцарії.
Permit C – посвідка на тимчасове проживання, що дає право постійно проживати на території Швейцарії. Для громадян ЄС термін непереривного проживання в Швейцарії становить 5 років, для громадян інших держав – 10 років. Іноземці, що володіють даною посвідкою на проживання, наділяються всіма тими ж правами, що і громадяни Швейцарії, за виключенням права обирати і бути обраним. Також це єдина категорія посвідки на тимчасове проживання, яка дає право на отримання громадянства.
Permit G – дозвіл для іноземних громадян, які працюють на території Швейцарії, але з тих чи інших причин проживають в іншій країні (як правило, сусідній, недалеко від кордону).
Permit Ci – дана посвідка на тимчасове проживання видається чоловіку/дружині, а також дітям дипломатів та працівників урядових установ. Дає право займатися трудовою діяльністю на території Швейцарії. Термін її дії закінчується, як тільки основний володар посвідки припиняє виконувати свої обов’язки на території Швейцарії.
Permit F – дана посвідка на тимчасове проживання видається іноземцям, які мали залишити територію Швейцарії з тих чи інших причин, але у зв’язку з несприятливою міжнародною обстановкою або прямою загрозою їх життю не мають можливості цього зробити. Видається терміном на 1 рік з правом продовження і дозволом на працевлаштування.
Permit H – видається на період розгляду заяви щодо надання притулку на території Швейцарії без права на працевлаштування.
Permit S – видається іноземцям, які перебувають під захистом швейцарського уряду.
Візові питання
Корисні контакти
Адреса : POBox216 3000 Bern 6
Телефон : +41 31 350 82 11
Веб-сайт : www.ch.iom.int
Посольство Швейцарії в Україні:
вул. Козятинська 12, м.Київ
Телефон:
Не візові питання: Понеділок-Четвер 08.30-12.00 / 14.00-17.00 П’ятниця 08.30 – 12.00 +380 44 281 61 28
Візові питання / Понеділок-Четвер 15.00-16.30 +380 44 590 44 85
Посольство України у Швейцарії :
Адреса: Feldeggweg 5, 3005 Bern, Schweiz (вхід з боку Helvetiaplatz/Weststrasse).
Телефон: + 41 31 352 23 16 // Телефон консульського відділу: +41 31 352 23 78 (Пн, Ср, Пт: 15.00 – 16.00; Вт, Чт: 10.00 – 11.00) // +41 78 654 56 61 (Гаряча лінія Посольства – ВИКЛЮЧНО У РАЗІ ЗАГРОЗИ ЖИТТЮ ГРОМАДЯН УКРАЇНИ)