Швеція — держава в Північній Європі на Скандинавському півострові. Межує з Норвегією та Фінляндією, також з’єднана з Данією мостом-тунелем через протоку Ересунн. Займаючи територію у 450 295 км², Швеція є третьою за площею країною Європейського Союзу, і має населення чисельністю 9,7 мільйонів осіб. Країна загалом має низьку щільність населення у 21 людину на квадратний кілометр, з найвищою концентрацією у південній половині країни. Столиця – Стокгольм. Офіційна мова – шведська.
Робота
Найшвидшим і найпростішим шляхом отримати дозвіл на роботу є подача документів в режимі онлайн.
https://www.migrationsverket.se/info/883_en.html
Якщо Ви не можете або не хочете подати документи онлайн, тоді Вам необхідно особисто подати документи до Посольства Швеції.
Подати документи, щоб отримати дозвіл на роботу, можливо за наявності контракту від роботодавця. Ваш дозвіл на роботу має бути виданий до Вашого виїзду до Швеції. Якщо тривалість роботи менше ніж три місяці, тоді Вам також буде необхідно отримати візу.
Існують декілька видів дозволу на працевлаштування, зокрема, для артистів, Au-pair (домашня робота), збирачів ягід, наукових співробітників, спортсменів і тренерів. За більш детальною інформацією звертайтеся до сайту Міграційного агентства Швеції. На веб-сайті також наводиться інформація щодо виключень, які існують для різних категорій працівників, які планують працювати у Швеції обмежений період часу.
Подавати документи на шведську робочу візу можна онлайн або у Посольстві Швеції в Україні.
Якщо Ви подаєте документи в режимі онлайн, необхідно додати документи у електронному вигляді. Якщо Ви подаєте документи у паперовому вигляді, Вам необхідно надати усі документи Посольству разом із заповненими анкетами.
Треба мати:
Анкету (якщо Ви не подаєте документи в режимі онлайн). Існують різні форми анкет для різних видів дозволів на роботу;
закордонний паспорт і копії його першої сторінки та сторінок з візами та печатками у цьому паспорті;
запрошення на роботу у письмовій формі, лист від профспілки і/або будь-які інші документи, що Ви отримали від Вашого роботодавця;
дві (2) кольорові фотокартки, 35*45 мм; фотокартки мають бути актуальними, виразними та хорошої якості (не скановані), зроблені на світлому рівному фоні;
квитанція про сплату консульського збору.
Навчання
Якщо Ви плануєте навчатись у Швеції більше трьох місяців, Вам потрібно оформити дозвіл на проживання.
Всю інформацію стосовно подання заявки дозволу на проживання у звязку з навчанням для студентів та супроводжуючих осіб можна знайти на веб-сторінці Агентства з міграції.
Якщо абітурієнт планує навчатися шведською мовою, потрібно здати мовний іспит TISUS в будь-якому посольстві або університеті. Вартість складання такого тесту дорівнює 2 тисяч крон.
Необов’язково володіти шведською мовою для навчання в цій країні: багато вузів Швеції надають можливість навчання англійською мовою, але для цього доведеться здати тест на знання англійської мови. Мінімальний бал, що визначає володіння мовою для TOEFL — IBT 90, для IELTS 6,5.
Для того, щоб стати студентом одного з вищих навчальних закладів Швеції, потрібно, перш за все, з 01.02 по 15.08 подати документи у відділ освіти, в компетенцію якого входить обробка даних про всіх абітурієнтів. Документи можна подати і пізніше, але шанси на вступ тоді будуть значно нижче: зарахування проводиться тільки за наявності вільних місць.
Порядок подання документів такий:
вибір спеціальності;
так як подача документації є платною процедурою, потрібно залишити внесок у розмірі близько 900 крон швейцарських;
надіслати поштою всю необхідну документацію, яку попередньо потрібно перекласти на англійську мову. В документацію входять: завірені копії документів з навчальних закладів та копії додатків до них (вже перекладені на англійську); копія закордонного паспорта; роздруківка титульного аркуша свого унікального аккаунта на сайті universityadmissions.se, результати мовних іспитів, лист з рекомендаціями. Університет також може запросити додаткові документи (наприклад, вступне есе)
у травні-червні потрібно регулярно перевіряти сайт universityadmissions.se, відповідати на запрошення університетів, дізнаватися результати конкурсу на отримання грошової стипендії.
Туризм
Щороку Швецію відвідують 3-4 млн. іноземних туристів. Найбільші потоки туристів – із країн ЄС та США.
Цікавинка Швеції – передусім столиця Стокгольм – найбільш відвідуване туристами місто країни. Основні визначні пам’ятки столиці – Королівський палац, Збройна палата, Королівський монетний двір, Казначейство.
У національному музеї, художній галереї “Лільевальс” зібрані твори майстрів зі всього світу. Туристів приваблює щоденна церемонія зміни варти. У зміні караула беруть участь різні підрозділи королівської армії з усієї Швеції.У передмісті знаходиться знаменитий палац Дротнінгхольм (XVII ст.) з чудовим парком. У Гетеборзі можна відвідати художню галерею. У місті Уппсала – собор в готичному стилі (1289-1435), Університет, у Вастерас – готичний собор (1271), замок XII ст., парк зі статуями історичних особистостей. Лінчепінг знаменитий собором XII ст. і замком XIII ст., а Норчепінг – церквою Хедвіга (1675). Основні визначні пам’ятки Йенчепінге – це кілька церков XIV-XVII ст. У Кальмара – залишки фортеці Кальмарнаус (XII ст.). У Мальме знаходиться замок Мальмехус (XV ст.).
У Стокгольмі розташовано музей-корабель “Ваза”. Цей корабель XVII століття, який затонув у першому ж плаванні, призначався для того, щоб служити парадним кораблем Густава II Адольфа. Вже в нашому столітті його було знайдено на дні стокгольмської гавані, піднято і перетворений на найвідвідуваніший музей міста.
Туристів приваблюють мандрівки із Стокгольма до Гетеборга по Гета-каналу, побудованому в 1832 році. Острів Еланд відомий як “сонячний острів”, старовинні вітряні млини, яких тут 350, стали символом острова. Тут чудові піщані пляжі і найвищий у Швеції маяк (42 метри), який прозвали “Довгим Яном”.
Ті, хто жодного разу не бачив зблизька “короля лісу” – лося, вирушають на лосине сафарі. У мисливському угідді Халлеберг на заході Швеції можна спостерігати життя лосів в природних умовах.
Постійне проживання
1. Знайти роботу, отримати дозвіл на роботу і переїхати на його підставі.
2. Возз’єднатися з найближчим родичем. Романтичні стосунки зі шведом або шведкою переросли в цивільний або офіційний шлюб? Це легальний привід звернутися за дозволом на проживання.
3. Приїхати на навчання. Сам факт тривалого навчання в Швеції не дає права залишитися в країні після закінчення навчання. Однак якщо за цей час студент знаходить постійну роботу, заводить сім’ю (або вступає в цивільний шлюб), він може скористатися одним з двох варіантів вище.
Візові питання
Безвізовий режим не надає права залишатися в країнах-членах Шенгенської угоди на невизначений час. Загальна кількість днів перебування в Шенгенському просторі складає 90 днів впродовж 180 днів.
Корисні контакти
644-9200 – цілодобова медична допомога;
075-75 – єдина міжнародна довідкова служба;
401-000-000 – центральне відділення поліції, бюро знахідок Стокгольма;
1177 – телефон служби охорони здоров’я.
Національна гаряча лінія щодо протидії проституції і торгівлі людьми +4820390000
Посольство:
вул. Івана Франка 34/33, 3й поверх
01901 Київ
Міграційний відділ:
вул. Івана Франка 36, 2-й поверх
01901 Київ
Телефон: Посольство
+38044 494 4270
Телефон: Міграційний відділ
+38044 494 4290
Посольство України у Швеції :
Stjärnvägen 2a, 181 50 Lidingö, Sverige
Посольство:
+46 852 228 401
Консульський відділ:
+46 852 228 404