Умови перебування та повернення з Чехії

На сайті Посольства України у Чехії з’явилась стаття, яка пояснює, як зрозуміти, чи твоє перебування під час карантинних заходів у Чехії було законним.
З оригіналом статті ви можете ознайомитись за посиланням https://czechia.mfa.gov.ua/news/zahist-u-chehiyi-vidpovidi-na-najchastishi-zapitannya
Посольство України в Чехії підготувало оновлений список відповідей на найчастіші запитання, пов’язані з перебуванням українців у Чехії та поверненням додому.

📌 Що робити, якщо в мене закінчився термін дії візи або перебування в рамках безвізового режиму?

Ви можете спокійно продовжувати перебувати на території Чехії до завершення надзвичайної ситуації (наразі її оголошено до 17 травня). Згідно з рішенням чеського уряду, іноземці, які на час оголошення надзвичайного ситуації (12 березня 14:00 год.) легально (тобто в них на той час не завершився термін дії візи чи безвізу, дозволу на перебування тощо) перебували на території Чеської Республіки, можуть залишатися в Чехії до завершення надзвичайного ситуації й виїхати з країни упродовж 60 днів після її завершення. Протягом цього часу на вас у Чехії не буде накладено жодних штрафів або інших санкцій за порушення міграційного режиму.

Це стосується як тих громадян, чий термін перебування в країні закінчився під час надзвичайного стану (12 березня – 17 травня), так і тих, у кого термін дії дозвільних документів завершиться упродовж наданих 60 днів (тобто до 17 липня включно) – всі зобов’язані залишити територію Чехію до 17 липня.

Приклад 1: дозволений термін перебування завершується 5 травня.

Дії: ви можете виїхати з Чехії у будь-який час в період до 17 липня. Легальність вашого перебування протягом цього часу буде підтверджена спеціальною печаткою, яка буде поставлена у ваш паспорт на кордоні Чехії.

Приклад 2: дозволений термін перебування завершується 1 червня.

Дії: ви можете виїхати з Чехії у будь-який час в період до 17 липня. Легальність вашого перебування протягом цього часу буде підтверджена спеціальною печаткою, яка буде поставлена у ваш паспорт на кордоні Чехії.

Згідно з інформацією Міністерства праці та соціальних справ, 60-денний перехідний період поширюється також на видані дозволи на роботу, 3-місячні робочі візи та робочі карти, термін дії яких закінчився упродовж надзвичайної ситуації.

‼️Увага: всі ці приклади наведені з урахуванням того, що дія надзвичайної ситуації у Чехії справді завершиться 17 травня, як це передбачено останнім рішенням чеського уряду. Проте не можна виключати, що надзвичайна ситуація може бути знову продовжена. У такому разі всі згадані правила мають бути продовжені до нової дати завершення надзвичайної ситуації.

📌ЧИ ПОТРІБНО ЗАРАЗ РЕЄСТРУВАТИ МІСЦЕ ПРОЖИВАННЯ В ПОЛІЦІЇ, ЯКЩО ЦЕ НЕ БУЛО ЗРОБЛЕНО ВЧАСНО?

Реєстрація місця проживання іноземців у поліції у справах іноземців Чехії відбувається упродовж 3-х днів після приїзду до Чехії. Якщо ви чи ваш орендодавець не зробили цього вчасно, реєструватися зараз не потрібно – це вже нічого не вирішить. Однак будьте готові до того, що поліцейський патруль у місті або поліція на кордоні при виїзді із Чехії може накласти на вас штраф у сумі 3000 чес. крон за порушення правил перебування.

📌 Коли після закінчення надзвичайної ситуації я повертатимуся в Україну, чи не виникне в мене проблем на кордоні і чи потрібно буде оформлювати якісь документи для виїзду в чеських міграційних органах або в поліції для іноземців?

Якщо ви повертатиметеся літаком безпосередньо з Чехії, то жодних санкцій, як запевняють в Міністерстві внутрішніх справ Чехії, до вас застосовано не буде (знову ж таки, якщо ви вже не були порушником міграційного режиму станом на 12 березня).

Якщо Ви будете повертатися наземним транспортом, то з 4 травня при перетині чеського кордону в закордонний паспорт буде ставитися спеціальна відмітка, яка посвідчує легальність Вашого перебування в Чехії. Про це Міністерство внутрішніх справ поінформувало всі інші держави й звернулося до них із проханням не застосовувати штрафи та інші санкції до громадян, що виїздять із Чехії наземним транспортом. Відмітка ставиться лише при перетині кордону – заздалегідь її отримувати не потрібно.

Також при виїзді з Чехії через територію Угорщини та інших держав, потрібно мати з собою оригінал трудового договору чи договору про оренду житла, якими Ви, у разі потреби, зможете підтвердити, що на час карантину перебували в Чехії.

Якщо на день виїзду з території Чехії ви ще не перевищили дозволений термін перебування в Шенгенській зоні, то виїзну печатку вам можуть і не поставити. Через це не варто хвилюватися – печатки важливі лише для тих, у кого протерміновані документи.

Якщо ж з якихось причин таку печатку на кордоні вам не поставили, але ви точно знаєте, що перевищили термін перебування в Шенгенській зоні, то обов’язково зверніться на кордоні до поліцейського з проханням, щоб таку печатку вам таки поставили.

Якщо Ви плануєте залишатися в Чехії і закінчується термін дії Ваших дозвольних документів на довгострокове перебування (не стосується 3-місячних віз!), потрібно звернутися за їх продовження. Більше інформації Ви знайдете на сторінці Міністерства внутршніх справ Чехії.

📌Якщо мені нагально потрібно повернутися в Україну зараз, чи можу я це зробити?

Так. Ви можете скористатися транспортним коридором через територію Австрії та Угорщини або приватним автомобілем, або ж автобусами одного з приватних перевізників. Перед виїздом рекомендуємо перевірити інформацію про доступність цього коридору на сторінках у Facebook посольств України в Австрії та Угорщині, оскільки ситуація може дуже швидко змінюватися. Проїзд територією Австрії дозволений з 17.00 до 21.00, територією Угорщини – 21.00 до 05.00. Перетинати чесько-австрійський кордон потрібно з повним баком бензину та проїхати територію Австрії без зупинок аж до кордону з Угорщиною. Відомі нам автобусні перевізники, які здійснюють перевезення до українського кордону (ПП Тиса) за згаданим маршрутом: «REGABUS» www.regabus.cz, «Umbrella Holiday» https://bit.ly/39TvM9S, «Nikolo» (+420 777 222 043).

📌 Чи можу я зараз повернутися в Україну автомобілем або автобусом транзитом через Польщу або Словаччину?

Ні, ці країни тимчасово призупинили пропускати на свою територію іноземців.

📌 Чи зможу я після закінчення НС та відкриття кордонів повернутися в Україну через Польщу і чи не буде на мене накладено штраф за прострочення візи або «безвізу».

Наразі транзит через Польщу закритий. Але після відкриття кордонів, Польща скоріше за все не вживатиме жодних санкцій щодо громадян України, які прострочили свої візи або «безвіз» у зв’язку з надзвичайною ситуацією у Чехії. 7 квітня до польського парламенту передано проект закону про продовження термінів легального перебування іноземців, які перебувають у Польщі або іншій країні Шенгенського простору в рамках безвізу або на підставі шенгенських віз. Відповідно до законопроекту, легальність перебування для іноземців буде продовжено до 30 днів після дати скасування в Польщі стану епідемії.

📌 Чи буду я змушений пройти ізоляцію після повернення в Україну?

Так. Громадяни, які хочуть повернутися в Україну, під час перетину кордону мають в обов’язковому порядку надати письмову згоду на обсервацію або самоізоляцію упродовж 14 днів відповідно до Постанови Кабінету Міністрів України №291 від 22.02.2020 року. Актуальна редакція постанови №211 від 11.03.2020 року доступна за посиланням:

🔗https://bit.ly/211-11032020

Нова редакція постанови, зокрема, надає громадянам, які повертаються з-за кордону, вибір між

а) обов’язковою обсервацією на 14 днів у одному з визначених місць (проживання в обсерваторі є безплатним, харчування здійснюється за рахунок осіб, які перебувають на обсервації)

або

б) обов’язковою самоізоляцією у визначеному пасажиром місці на аналогічний час з використанням додатку “Дій вдома” від Міністерства цифрової трансформації. Застосунок має бути встановлений на ваш телефон ще до посадки на борт літака.