Вірменія — парламентсько-президентська республіка на південному сході Європи, в Закавказзі, між Чорним та Каспійським морями. Державна мова — вірменська. Більшість населення володіє російською мовою. Вірменія гарантує вільне вживання мов національних меншин. Столия – Єреван.Колишня республіка Радянського союзу, Вірменія є унітарною, багатопартійною, демократичною національною державою зі старовинною та історичною культурною спадщиною.
Робота
Зайнятiсть населення в Республiцi Вiрменiя регулюється законом «Про зайнятiсть населення« вiд 3 грудня 1996 року.
Документом, який значною мiрою регулює умови працевлаштування громадян України у Вiрменiї є «Угода мiж Урядом України та Урядом Республiки Вiрменiя про трудову дiяльнiсть та соцiальний захист громадян України та Республiки Вiрменiя, якi працюють за межами своїх держав« вiд 17.06.95.
Згiдно статтi 3 цiєї Угоди, громадяни України можуть здiйснювати трудову дiяльнiсть на територiї Вiрменiї на пiдставi:
трудового договору (контракту), який укладається мiж роботодавцем та працiвником на визначений термiн ;
договору, укладеного мiж суб’єктами господарської дiяльностi обох сторiн, метою якого є виконання визначеного обсягу робiт або послуг на територiї сторони працевлаштування.
Прийом на роботу здiйснюється тiльки за наявнiстю дозволу на працевлаштування. Угодою передбачена необхiднiсть отримання дозволу на працевлаштування та обумовленi термiни перебування в країнi працевлаштування, не дiє, так як у Вiрменiї на даний час вiдсутнiй механiзм надання дозволiв на працевлаштування.
Згiдно статтi 7 Угоди визнаються (без легалiзацiї) документи, необхiднi для здiйснення трудової дiяльностi, а також завiрений в установленому порядку в Українi їх переклад вiрменською або росiйською мовою. При закiнченнi контракту передбачено внесення роботодавцем вiдповiдного запису в трудову книжку та видача довiдки про заробiтну плату щомiсяця.
Угодою передбачено, що соцiальне забезпечення (крiм пенсiйного) громадян України, якi працюють на територiї Вiрменiї за контрактом, здiйснюється на основi законодавства Вiрменiї, а всi пов’язанi з цим витрати несе сторона працевлаштування. Медичне обслуговування українських працiвникiв здiйснюється за рахунок роботодавця i на рiвних умовах з громадянами Вiрменiї. Крiм того, у п.5 статтi 3 Закону Республiки Вiрменiя «Про платежi обов’язкового соцiального страхування» вiд 26 грудня 1997 року зазначено, що «Iноземнi громадяни та особи без громадянства, якi здiйснюють в Республiцi Вiрменiя пiдприємницьку та iншу дiяльнiсть, не проводять соцiальних платежiв».
Питання пенсiйного забезпечення громадян України, якi працювали у Вiрменiї за контрактом, регулюється Угодою про гарантiї прав громадян держав-учасниць СНД у галузi пенсiйного забезпечення вiд 13 березня 1992 року.
Порядок в’їзду, проживання, пересування, виїзду, права та обов’язки, правовий статус iноземних громадян у Вiрменiї визначаються законом «Про іноземців» вiд 25 грудня 2006 року.
Навчання
Підготовку професійних кадрів у Республіці Вірменія здійснюють 20 державних вищих навчальних закладів, 72 недержавних (зокрема, в Єревані зосереджено 17 державних і 50 недержавних вищих навчальних закладів).
У системі вищої освіти республіки за останні роки активно розвивається система недержавної вищої професійної освіти. Це зумовлено об’єктивними економічними процесами, пов’язаними з розвитком ринкових відносин та їх активним упровадженням у сферу освіти. Сьогодні все більш широкі верстви населення країни усвідомлюють, що вища освіта надає особистості реальну можливість мати престижну і високооплачувану роботу, а відтак, і займати більш гідне місце у суспільстві, що, у свою чергу, стимулює зростання попиту на освітні послуги.
У Вірменії за останні роки чисельність студентів ВНЗ зросла майже на 29%, досягши 72,3 тис. осіб. На 10 000 чоловік населення на початку ХХІ століття приходилося 226 студентів1. Останнім часом кількість студентів у державних вищих навчальних закладах зросла більш ніж на 50% і досягла 54,1 тис. осіб, близько 75% від загальної кількості студентів. Сьогодні спостерігається тенденція до скорочення кількості приватних вищих навчальних закладів. Так, останнім часом, через жорсткість правил ліцензування освітньої діяльності в країні, кількість студентів приватних вищих навчальних закладів зменшилася більш ніж на 10% у зв’язку зі скороченням числа цих закладів з 87 до 72. Сьогодні у приватних вищих навчальних закладах навчається близько 18,2 тис. чоловік, з яких майже 70% – жінки, що складає близько 25% від загальної кількості студентів.
Туризм
Вірменія – по-справжньому унікальна країна. Пройшовши надзвичайно довгий і складний шлях, будучи однієї з найдавніших цивілізацій, вона змогла зберегти свою національну ідентичність, мову, релігію і культуру, що представляє величезний інтерес з туристичної точки зору. На території цієї маленької країни чудесним чином зібралися воєдино мальовнича природа, найдавніші християнські церкви, унікальні пам’ятки архітектури, чисте гірське повітря, дуже смачна джерельна вода. Все це і, звичайно ж, привітність і гостинність місцевих жителів, для яких кожен турист – це, перш за все, гість, а гість у свою чергу – це святе, щорічно приваблюють в сонячну Вірменію тисячі туристів.
Постійне проживання
Вид на проживання – це статус для іноземного громадянина або особи без громадянства, який дає право на постійне проживання в Вірменії і безперешкодний в’їзд / виїзд на її територію протягом одного року. Видається він у вигляді окремого документа і є посвідченням особи іноземного громадянина або особи без громадянства. Вид на проживання видається строком на 1 рік. Його можна продовжувати необмежену кількість разів, оплачуючи встановлену державне мито.
Протягом терміну дії дозволу на тимчасове проживання і за наявності законних підстав іноземному громадянину за його заявою може бути видано посвідку на проживання. Заява про видачу посвідки на проживання подається іноземним громадянином до органу виконавчої влади у сфері міграції не пізніше, ніж за місяць до закінчення терміну дії дозволу на тимчасове проживання.
Підстави і умови надання статусу тимчасової посвідки на проживання або дозвіл на проживання в Вірменії
Посвідка на тимчасове проживання надається кожному іноземцю, якщо він або вона доводить, що існують обставини, що виправдовують своє місце проживання на території Республіки Вірменія протягом одного року і більш тривалий термін.
Така обставина може бути:
навчання
наявність дозволу на роботу
шлюб з громадянином Республіки Вірменія або з іноземцем, які законно проживають в Республіці Вірменія;
є близьким родичем (батько, брат, сестра, чоловік, дитина, бабуся, дідусь, онук) громадянина Вірменії
зайняття підприємницькою діяльністю;
є вірменином за походженням
Временный вид на жительство выдается на срок до одного года с возможностью продления на один год каждый раз. Заявление о продлении статуса временного пребывания должно быть подано не позднее, чем за 30 дней до истечения срока действия статуса.
Візові питання
Для громадян Укоаїни по всіх видів паспортів при відвідуванні Республіки Вірменія діє безвізовий режим.
Громадяни обраної країни можуть знаходитися на території Республіки Вірменія не більше 180 днів протягом одного року.
Паспорт громадянина повинен бути дійсним протягом усього періоду перебування в Республіці Вірменія.
Якщо ваше перетування не обмежиться 90-ма днями, вам потрібно відкрити вірменську візу.
Корисні контакти
Посольство України у Вірменії:
International Organization for Migration
Mission in Armenia
UN House
14 Petros Adamian Street
Yerevan, 0010, Armenia
Tel.: (374 10) 58 56 92; 52 56 92 54 56 92
Fax: (374 10) 54 33 65
E-mail: IOMArmenia@iom.int
URL: http://www.iom.int
www.un.am
Служба порятунку Республіки Вірменія: 911;
Поліція Республіки Вірменія: 102;
Швидка допомога: 103;
Газова служба: 104.