top of page

0 800 505 501

527

безкоштовно та анонімно щодня з 8:00–20:00

0 800 505 501

527

безкоштовно та анонімно щодня з 8:00–20:00

безкоштовно та анонімно

щодня з 8:00–20:00

безкоштовно та анонімно щодня з 8:00–20:00

НАЦIОНАЛЬНА ГАРЯЧА ЛIНIЯ З ПРОТИДІЇ ТОРГІВЛІ ЛЮДЬМИ ТА КОНСУЛЬТУВАННЯ МІГРАНТІВ

НАЦIОНАЛЬНА ГАРЯЧА ЛIНIЯ З КОНСУЛЬТУВАННЯ МIГРАНТIВ ТА ПРОТИДIЇ ТОРГIВЛI ЛЮДЬМИ

ПРАВИЛА В'ЇЗДУ ДО ІНШИХ КРАЇН ПІД ЧАС ВІЙНИ

Австрiя

Правила в’їзду до країни

В’їзд за біометричним паспортом і без візи залишається можливим.

Особам без біометричного паспорта радимо ознайомитись з правилами в'їзду у країни, що мають спільний кордон з Україною. 

З 16 травня 2022 року більше не має вимоги 3-G (наявність довідки про вакцинацію, про одужання або негативного тесту) для в’їзду в Австрію з будь-якої країни.

Всю інформацію про заходи щодо запобігання поширенню коронавірусу в Австрії можна знайти українською за посиланням: Integrationsfonds .

Безкоштовні тести на коронавірус проводяться в Гуманітарному центрі прибуття Відня (Engerthstraße 267-269, 1020 Відень). Інші можливості зробити тест на коронавірус Ви знайдете за посиланням: Testangebote.

Шенгенська віза призначена для короткострокового перебування або транзиту через Шенгенську зону не довше за 90 днів протягом 180-денного періоду. Віза, видана будь-якою країною Шенгенської зони, дає право на подорож до всіх країн, що входять у зону Шенгену, однак ви повинні подавати заяву на отримання візи країни, яка є вашим основним пунктом призначення. Якщо ви подорожуєте одразу до кількох країн Шенгенської зони і жодна з них не буде вашим основним пунктом призначення, вам слід подати заяву на отримання візи країни, до якої ви в’їдете спочатку.

 

Країни Шенгенської зони: Австрія, Бельгія, Греція, Данія, Естонія, Ісландія, Іспанія, Італія, Латвія, Литва, Ліхтенштейн, Люксембург, Мальта, Нідерланди, Німеччина, Норвегія, Польща, Португалія, Словаччина, Словенія, Угорщина, Фінляндія, Франція, Чехія, Швейцарія та Швеція.

 

Більше інформації про оформлення документів за посиланням

Міжнародний захист

Тимчасове право на проживання в Австрії до березня 2025 року надається особам, що належать до таких категорій:

  • громадяни України, які були вимушені виїхати з України після 24 лютого 2022 року, та члени їхніх сімей (подружжя, зареєстровані партнери, неповнолітні діти, близькі родичі);

  • особи, які мають право на захист в Україні (наприклад, визнані біженці) і були вимушені виїхати з України після 24 лютого, та члени їхніх сімей;

  • громадяни України, які не можуть повернутися до України і які 24 лютого мали дійсний дозвіл на проживання в Австрії, котрий було вилучено або не поновлено;

  • громадяни України, які не можуть повернутися до України і які легально проживали в Австрії 24 лютого; отримати тимчасове право на проживання вони можуть після закінчення терміну свого безвізового або візового перебування.

 

Людям, які належать до однієї з цих груп, Федеральне управління імміграції та притулку (BFA) видає посвідчення переміщених осіб. Щоб отримати посвідчення, зверніться до реєстраційного відділу поліції. Якщо ви плануєте скористатися правом тимчасового проживання в Австрії, заяву про надання притулку подавати не потрібно.

Тимчасовий захист забезпечує доступ до ринку праці, освіти та медичної допомоги і також діє до 3 березня 2025 року. 

Громадяни третіх країн, які не мають статусу шукача притулку чи відповідного статусу захисту в Україні, цією схемою не охоплені. Однак вони можуть в’їхати до Австрії з гуманітарних міркувань або проїхати через Австрію на шляху до своєї країни походження. Вони законно проживають в Австрії, поки не зможуть продовжити свою подорож до країни походження. Якщо громадянам третіх країн потрібна допомога з поверненням додому, вони можуть звернутися до консультаційної служби Федерального агентства з прийому та супроводу (BBU).
 

Особи, які ймовірно вчинили тяжкі злочини, також не можуть розраховувати на статус переміщеної особи. 

 

Реєстрація й тимчасовий захист

Якщо ви хочете залишитися в Австрії та мати українське громадянство або були біженцем в Україні, ви (та члени вашої родини) маєте тимчасовий захист в Австрії.

Вам потрібно буде зареєструватися в одному з поліцейських відділків або спеціальних приймальних центрів (Erfassungsstellen).

Після реєстрації ви матимете доступ до базової соціальної підтримки (Grundversorgung), яка включає проживання, базовий догляд та медичне страхування, а також до освіти та інших послуг.

Ви отримаєте ідентифікаційну картку (Ausweis für Vertriebene), яка надасть вам доступ до ринку праці. Зауважте, що вам, можливо, доведеться зачекати, перш ніж ваше посвідчення особи надішлють на вашу адресу.

Також зверніть увагу: навіть якщо ви ще не зареєстровані, ви все одно маєте доступ до медичної допомоги, притулків, невідкладної та базової допомоги.

Загальна інформація для громадян України, які одержали тимчасовий захист на території Австрії, доступні за посиланням https://start.wien.gv.at/ukraine

Якщо ви боїтеся повернутися до країни походження або попереднього проживання, якщо ви не маєте громадянства, бо вам загрожує серйозна небезпека, ви можете отримати захист в Австрії. Першим кроком для отримання захисту є подання заяви про притулок.

Австрійські органи з питань притулку розглянуть вашу заяву та приймуть рішення відповідно до законодавства Європейського Союзу та Австрії. Вам буде надано статус біженця, статус додаткового захисту, гуманітарне право залишитися, або вашу заявку можуть відхилити.

 

Клопотання про міжнародний захист (прохання про надання притулку) необхідно подавати безпосередньо в поліцейському відділку або з поліцейським. Після звернення вас доставлять до спеціалізованого відділення поліції, де відбудеться так звана «первинна співбесіда». Поліція запитає вас про вашу особу, маршрут втечі та — дуже коротко — про причини втечі.

Департамент поліції потім перешле ваші дані до Федерального управління імміграції та притулку (BFA). BFA вирішить, будете ви допущені до звичайної процедури надання притулку в Австрії чи за розгляд вашої заяви про притулок несе відповідальність інша європейська країна. У будь-якому разі перед прийняттям рішення ви матимете співбесіду в BFA.

 

Якщо вас не допустять до австрійської процедури надання притулку, ви можете оскаржити негативне рішення протягом зазначеного терміну. У цій справі вам нададуть юридичну консультацію.

 

Якщо вас допустять до австрійської процедури надання притулку, ви отримаєте картку права на проживання (= біла картка). У цей момент вас, найімовірніше, переведуть до пункту прийому в одній з австрійських провінцій. Потім ви пройдете співбесіду в офісі BFA у вашій провінції, де вам поставлять детальні запитання про причини втечі з країни.

 

Якщо вашу заяву про надання притулку буде відхилено, ви можете подати апеляцію, про що Федеральний адміністративний суд ухвалить рішення протягом зазначеного терміну. У цій справі вам нададуть юридичну консультацію. Усі рішення щодо процедури надання притулку приймаються австрійськими органами влади та судами. Зверніть увагу, що ви можете подати заяву про надання притулку в Австрії, лише якщо ви перебуваєте на території Австрії. З-за кордону подати заяву на отримання притулку в Австрії не можна.

 

Якщо в Австрії у вас є близькі члени сім’ї, які вже отримали захист, ви можете приєднатися до них (за умови, що ви відповідаєте певним критеріям).

 

Якщо ви перебуваєте в країні Європейського Союзу і маєте близьких членів сім’ї в Австрії, ви можете приєднатися до них відповідно до так званого Регламенту «Дублін III» (за умови, що ви відповідаєте певним критеріям).

Працевлаштування

Якщо ви хочете працювати, потрібен дозвіл на працевлаштування від Arbeitsmarktservice (AMS), тобто Австрійської державної служби зайнятості.

Тим, хто виїжджає з України, в AMS надають підтримку в пошуку роботи. Тут вас проконсультують щодо ринку праці в Австрії, нададуть інформацію про можливості роботи й допоможуть з уроками німецької мови та іншим навчанням, яке може знадобитися.

В AMS потрібно реєструватися. Вас попросять вказати вашу освіту, професійний досвід і навички та деяку іншу інформацію. Із собою необхідно мати дозвіл на проживання. Радимо також скористатися послугами перекладача.

Щоб отримати загальну інформацію про ринок праці в Австрії, звертайтеся за електронною адресою: ukraine@ams.at

На ваші запитання відповідатимуть українською або російською мовами.

Допомога

У багатьох частинах Австрії є житло для українських біженців. Якщо у вас немає грошей і вам потрібне житло, зателефонуйте на одну з наведених нижче ліній довіри.

Якщо ви подали заяву про надання притулку, вас можуть прийняти у Федеральному приймальному центрі.

Гарячі лінії

Багатомовна гаряча лінія ГО «Карітас» з питань в’їзду, перебування та проживання:

05 1776 380

(9:00–14:00)

Гаряча лінія Федерального агентства з прийому та супроводу (BBU) для питань про центри екстреної допомоги:

+43 1 2676 870 9460

(німецькою, українською та російською мовами)

Громадянам України, які рятуються від війни, дозволено безкоштовно їздити в поїздах далекого сполучення національних залізниць.

Люди, які через війну були вимушені виїхати з України, можуть без номера соціального страхування отримати лікування, рецепти та направлення від зареєстрованих лікарів.

Якщо ви отримали статус шукача притулку, то маєте такий самий доступ до первинної медичної допомоги, як і громадяни Австрії.

Неповнолітні українці, які прибули в Австрію, мають право відвідувати заклади освіти. Інформацію про реєстрацію до дитячого садочку можна отримати в муніципалітеті, в якому ви проживаєте. Для одержання інформації щодо можливості шкільного навчання зверніться до консультаційного центру управління освіти у місті, де ви проживаєте. 

Навчальний рік в Австрії розпочинається 1 вересня. 


Можливі заходи підтримки Erasmus+ та ESC

Про можливі заходи підтримки Erasmus+ та ESC у зв’язку з війною в Україні дивіться тут

Фінансування студентів та науковців

Щоб отримати фінансування для студентів та науковців, зверніться до загальної австрійської бази даних про стипендії та наукові гранти: https://grants.at/en/

Заходи підтримки від вищої освіти та науково-дослідного закладу

На scienceforukraine.eu ви можете знайти заходи підтримки на університетському, національному та міжнародному рівнях для аспірантів та науковців.

Інтеграція

Для українців існує  багато можливостей вивчення німецької мови. Їх надають передусім Goethe-Institut, центри німецької мови, які є партнерами Goethe-Institut у багатьох містах, а також приватні мовні школи та інші навчальні заклади.

Goethe-Institut — це культурний інститут Федеративної Республіки Німеччина. Він поширює німецьку мову у світі й пропонує курси всіх рівнів для дорослих, підлітків та дітей. Докладнішу інформацію ви знайдете на сайті Goethe-Institut.

«Німецька хвиля» (Deutsche Welle) пропонує різноманітну цікаву інформацію німецькою мовою на радіо, телебаченні та в Інтернеті для тих, хто цікавиться Німеччиною, вивчає або викладає німецьку мову.

Крім того, до поширених способів вивчення мов належать:

  •  Індивідуальні заняття з репетитором. Викладач складає навчальну програму залежно від потреб та цілей конкретного студента. Такий формат підходить для будь-якої мети навчання.

  •  Онлайн-курси без участі викладача. Такі курси є готовим записом циклу уроків, пов’язаних тематично та розташованих у порядку зростання складності.

  •  Самовчителі — комплексний матеріал, що включає підручник, книгу із завданнями, аудіозаписи, словники тощо. Самовчитель розрахований переважно на осіб, які опановують мову з нуля.

  •  Навчальні сайти, онлайн-платформи, мобільні застосунки. Можуть містити теоретичний і практичний матеріал, яскраві ілюстрації, відеоуроки, подкасти, фрагменти фільмів. Онлайн-сервіси пропонують цікаві інтерактивні ігри та вікторини для тестування й закріплення знань.

  •  Безпосереднє спілкування з носіями мови через Skype та інші сервіси, читання літератури в оригіналі, перегляд фільмів та прослуховування новин. Усе це забезпечує тісний контакт з мовним середовищем. Однак цей метод підходить для тих, хто вже непогано володіє німецькою.

  •  Опрацювання граматик, довідників, словників та постійна самоперевірка за допомогою онлайн-тестів. У цьому методі існує ризик неправильно зрозуміти чи погано засвоїти матеріал.

Сім'я

Австрійці наполегливо працюють, щоб не тільки задовольнити основні потреби, а й мати можливість спроєктувати своє довкілля відповідно до власних побажань. Австрійці витрачають багато часу й сил, облаштовуючи затишне «гніздо». Вони пишаються своїми домівками і люблять їх показувати іншим. Австрійці також цінують прекрасний ландшафт своєї країни і бережуть його.

 

Стилі спілкування в Австрії

Типових австрійців можна охарактеризувати як відкритих, але обережних у спілкуванні з незнайомцями. Спочатку вони можуть здаватися стриманими і скромними.

Хоча в Австрії приділяють велику увагу пунктуальності й впорядкованості, та все ж тут люблять, щоб життя було соціальним, щирим і жвавим. Австрійці зазвичай не ходять колами, а надають перевагу прямим, чітким і чесним висловлюванням. Зоровий контакт під час розмови тут вважають ознакою чемності та поваги, але врахуйте, що люди різні, тож не перебільшуйте, щоб не викликати в співрозмовника дискомфорт. Австрійці, як правило, добре вдягаються й ретельно стежать за зовнішністю.

 

Австрійська дієта

В Австрії люблять їжу та напої! Ще за часів Австро-Угорської імперії австрійці збирали найкращі рецепти звідусіль, наприклад з Італії та Східної Європи. Популярними стравами є віденський шніцель (панірована котлета з телятини або свинини), ковбаси та гуляш (тушковане м’ясо та овочі). А на десерт ви не встоїте перед австрійськими тортами та тістечками, наприклад знаменитим яблучним штруделем або класичним «Захером» (шоколадний торт із джемом і глазур’ю).

Корисні контакти
Екстрені служби  

133

Поліція, служба надзвичайних ситуацій

144

Швидка допомога

122

Виклик пожежної бригади

112

Загальний номер служби екстреної допомоги ЄС

Гарячі лінії (допомога, консультації) 

Федеральне агентство з прийому та супроводу

Для громадян України Федеральне агентство з прийому та супроводу (BBU) створило гарячу лінію

Мови: німецька, українська, російська. 

Гаряча лінія з питань інтеграції українських біженців: +43 1 715 10 51 – 120 

+43 1 2676 870 9460

Державні служби  

Федеральне міністерство європейських і міжнародних справ 

Адреса: Minoritenplatz 8, 1010 Відень 

Телефон: +43 50 11 50-0 

Федеральне міністерство внутрішніх справ 

Адреса: Herrengasse 7, 1010 Відень 

Телефон: +43 1 531 26-0 

Федеральне міністерство юстиції 

Адреса: Museumstrasse 7, 1070 Відень 

Телефон: +43 1 521 52-0 

Федеральне міністерство праці 

Адреса: Taborstrasse 1-3, 1020 Відень 

Телефон: +43 711 00-0 

Міністерство внутрішніх справ (пол. Ministerstwo Spraw Wewnętrznych) 

Електронна пошта: kontakt@mswia.gov.pl 

Телефон: 222 500 112 

Факс: 22 601 39 88 

Електронна пошта: kontakt@mswia.gov.pl 

Телефон: 222 500 112 

Факс: 22 601 39 88 

Корисні контакти у Польщі
Міністерство внутрішніх справ (пол. Ministerstwo Spraw Wewnętrznych) 

Електронна пошта: kontakt@mswia.gov.pl 

Телефон: 222 500 112 

Факс: 22 601 39 88 

Міністерство охорони здоров'я Польщі (пол. Ministerstwo Zdrowia) 

Адреса: ul. Miodowa 15, 00-952 Warszawa 

Електронна пошта: kancelaria@mz.gov.pl 

Корисні контакти  
1. Екстрені служби  

Поліція, служба надзвичайних ситуацій

Телефон: 133

Швидка допомога

Телефон: 144

Виклик пожежної бригади. 

Телефон: 122

Виклик пожежної бригади. 

Телефон: 122

2. Гарячі лінії (допомога, консультації) 

МОМ Австрія

Nibelungengasse 13/4, 1010, Відень

Телефон: +43 1 585 33 22 

Федеральне агентство з прийому та супроводу (BBU)

Телефон: +43 1 2676 870 9460 

Гаряча лінія з питань інтеграції українських біженців

Телефон: +43 1 715 10 51 120 

3. Державні служби  

Федеральне міністерство європейських і міжнародних справ 

Адреса: Minoritenplatz 8, 1010 Відень 

Телефон: +43 50 11 500 

Федеральне міністерство внутрішніх справ 

Адреса: Herrengasse 7, 1010 Відень 

Телефон: +43 1 531 26-0 

Федеральне міністерство юстиції 

Адреса: Museumstrasse 7, 1070 Відень 

Телефон: +43 1 521 52-0 

Корисні контакти 
Екстрені служби  

Поліція, служба надзвичайних ситуацій

Швидка допомога

Виклик пожежної бригади

Загальний номер служби екстреної допомоги ЄС

Міністерство сільського розвитку 

Міністерство сільського розвитку відповідає за питання, пов'язані з розвитком села, наглядом за роздрібними мережами харчових продуктів, охороною довкілля та сільськогосподарською економікою. Основними цілями міністерства є стале управління природними ресурсами, різноманітність використання сільських земель, розвиток села й створення умов для безпечного та якісного виробництва й розповсюдження харчових продуктів. 

Головний офіс: 1055 Budapest, Kossuth Lajos tér 11 

Поштова адреса: 1860 Будапешт 

Телефон: +36 1 795 2000 

Факс: +36 1 795 0200 

Електронна пошта: info@vm.gov.hu, press@vm.gov.hu 

Державні служби  

Федеральне агентство з прийому та супроводу

Для громадян України Федеральне агентство з прийому та супроводу (BBU) створило гарячу лінію

Мови: німецька, українська, російська. 

Гарячі лінії (допомога, консультації) 

МОМ Австрія

Nibelungengasse 13/4, 1010, Відень

Гаряча лінія з питань інтеграції українських біженців

Федеральне агентство з прийому та супроводу

Для громадян України Федеральне агентство з прийому та супроводу (BBU) створило гарячу лінію

Мови: німецька, українська, російська. 

Австрiя

Залишились запитання?

bottom of page