top of page

0 800 505 501

527

безкоштовно та анонімно щодня з 8:00–20:00

0 800 505 501

527

безкоштовно та анонімно щодня з 8:00–20:00

безкоштовно та анонімно

щодня з 8:00–20:00

безкоштовно та анонімно щодня з 8:00–20:00

НАЦIОНАЛЬНА ГАРЯЧА ЛIНIЯ З ПРОТИДІЇ ТОРГІВЛІ ЛЮДЬМИ ТА КОНСУЛЬТУВАННЯ МІГРАНТІВ

НАЦIОНАЛЬНА ГАРЯЧА ЛIНIЯ З КОНСУЛЬТУВАННЯ МIГРАНТIВ ТА ПРОТИДIЇ ТОРГIВЛI ЛЮДЬМИ

ПРАВИЛА В'ЇЗДУ ДО ІНШИХ КРАЇН ПІД ЧАС ВІЙНИ

0 800 505 501

527

безкоштовно та анонімно щодня з 8:00–20:00

0 800 505 501

527

безкоштовно та анонімно щодня з 8:00–20:00

безкоштовно та анонімно

щодня з 8:00–20:00

безкоштовно та анонімно щодня з 8:00–20:00

НАЦIОНАЛЬНА ГАРЯЧА ЛIНIЯ З ПРОТИДІЇ ТОРГІВЛІ ЛЮДЬМИ ТА КОНСУЛЬТУВАННЯ МІГРАНТІВ

НАЦIОНАЛЬНА ГАРЯЧА ЛIНIЯ З КОНСУЛЬТУВАННЯ МIГРАНТIВ ТА ПРОТИДIЇ ТОРГIВЛI ЛЮДЬМИ

ПРАВИЛА В'ЇЗДУ ДО ІНШИХ КРАЇН ПІД ЧАС ВІЙНИ

Угорщина

Правила в’їзду до країни

- Громадяни України 

- Громадяни Угорщини 

- Громадяни третіх країн, які законно проживають в Україні 

З території України в Угорщину можна в’їхати, навіть якщо у вас немає закордонного паспорта. Достатньо будь-якого документа, що посвідчує вашу особу або підтверджує законність вашого перебування в Україні.

Для громадян Індії, Ірану, Еквадору, Ізраїлю, Зімбабве, Мальдів, Монголії та Йорданії буде створено гуманітарний коридор, через який вони зможуть без візи в’їхати до Угорщини з України та будуть доставлені до найближчого міжнародного аеропорту. 

Шенгенська віза призначена для короткострокового перебування або транзиту через Шенгенську зону не довше від 90 днів протягом 180-денного періоду. Віза, видана будь-якою країною Шенгенської зони, дає право на подорож до всіх країн, що входять у зону Шенгену, однак ви повинні подавати заяву на отримання візи країни, яка є вашим основним пунктом призначення. Якщо ви подорожуєте одразу до кількох країн Шенгенської зони і жодна з них не буде вашим основним пунктом призначення, вам слід подати заяву на отримання візи країни, до якої ви в’їдете спочатку.

 

Країни Шенгенської зони: Австрія, Бельгія, Греція, Данія, Естонія, Ісландія, Іспанія, Італія, Латвія, Литва, Ліхтенштейн, Люксембург, Мальта, Нідерланди, Німеччина, Норвегія, Польща, Португалія, Словаччина, Словенія, Угорщина, Фінляндія, Франція, Чехія, Швейцарія та Швеція.

Більше інформації про оформлення документів за посиланням

Міжнародний захист

Цей захист поширюється на громадян України, які виїжджають до Угорщини, рятуючись від війни. Він також стосується осіб, які не є громадянами України, але перебувають в Україні на законних підставах (наприклад, особи з українською посвідкою на проживання чи візою тепер також можуть отримати захист Угорщини).

Заяву на тимчасовий захист можна подати в Угорщині. Потім починається процедура, яку компетентні органи з притулку мають завершити протягом 45 днів.

Заявники мають довести, що вони є громадянами України або особами, які законно перебували в Україні. Найпростіший спосіб зробити це — показати документи. Утім, особи, котрі подаються без документів, також можуть отримати цей захист, але, ймовірно, на них чекає триваліша співбесіда з відповідними органами.

Якщо ви — біженець в Угорщині, ви маєте право:

  • перебувати в Угорщині під час процедури надання притулку;

  • отримати житло в центрі прийому або центрі утримання під вартою, якщо імміграційний орган вирішить вас затримати; мати ліжко та їжу (максимум на 8 місяців);

  • отримувати базову медичну допомогу в центрі притулку або — в разі потреби — спеціалізовану медичну допомогу поза центром у лікарнях поблизу;

  • отримувати базову медичну допомогу в дільничного лікаря (лікаря загальної практики), якщо ви проживаєте за приватною адресою (більше про це читайте в розділі «Медичні послуги»);

  • отримати гуманітарний дозвіл на проживання, поки розглядатиметься ваше клопотання про надання притулку;

  • працювати в центрі прийому, якщо дозволяють умови;

  • працювати за межами центру, якщо ви знайшли роботодавця, через дев’ять місяців з моменту подання заяви про надання притулку.

Якщо ви є дитиною без супроводу (тобто молодші за 18 років і не маєте супроводу батьків або дорослого піклувальника), у вас є особливі права, зокрема:

  • проживати й мати догляд у дитячому будинку;

  • отримати опікуна, який представляє ваші інтереси;

  • право на розгляд вашої заяви про надання притулку в рамках пріоритетної процедури, тобто імміграційний орган повинен розглянути її якомога швидше.

Як шукач притулку ви повинні:

  • співпрацювати з імміграційним органом під час процедури надання притулку, зокрема надати органу влади ваші документи, у тому числі ті, що посвідчують особу, якщо вони у вас є;

  • описати причини, чому ви залишили країну походження;

  • залишатися в центрі, який імміграційний орган призначив для вас, і дотримуватися правил цього центру, або залишатися за приватною адресою, затвердженою органом влади як місце вашого проживання;

  • дозволити лікарю оглянути вас і зробити щеплення за призначенням.

Процедура отримання

Якщо ви бажаєте попросити притулку в Угорщині і перебуваєте за межами Угорщини, вам спочатку потрібно подати так звану заяву про наміри до посольства Угорщини в будь-якій країні. Потрібно домовитися про зустріч у відповідному посольстві, щоб подати цю заяву. Після подання заяви про наміри вас можуть викликати в посольство на співбесіду. Під час співбесіди вам мають надати перекладача. Якщо влада Угорщини схвалить вашу заяву про наміри, ви отримаєте так званий проїзний документ, з яким зможете поїхати до Угорщини і подати заяву про надання притулку там.

Якщо ви вже перебуваєте в Угорщині, вам не потрібно подавати заяву про наміри в посольство, якщо ви належите до однієї з наведених нижче груп:

  1. визнана особа, яка отримує додатковий захист і перебуває в Угорщині (і ви б хотіли, щоб вас визнали біженцем);

  2. член сім’ї визнаних біженців або осіб, які отримують додатковий захист і перебувають в Угорщині на момент подання заяви про надання притулку; і

  3. особа, яка перебуває під вартою або в ув’язненні, за винятком тих, хто перетнув державний кордон Угорщини незаконно.

Працевлаштування

Якщо у вас є статус біженця або додатковий захист, ви маєте ті ж права, що й угорці, щодо працевлаштування (за винятком роботи в державному секторі та посад, які вимагають угорського громадянства). Важливо, що вам не потрібен окремий дозвіл на роботу.

Згідно із законодавством про зайнятість, іноземцям в Угорщині потрібні і дозвіл на роботу, і дозвіл на проживання або спеціальна віза.

1. Дозвіл на роботу

Відповідно до сучасного угорського законодавства з питань праці, працевлаштування іноземних громадян можливе лише за умови отримання роботодавцем дозволу на роботу. Цей дозвіл видають максимум на один рік, хоча можливе подовження.

Важливо, що просити про такий дозвіл може лише місцевий роботодавець. Відповідно до цього правила іноземна компанія може здійснювати економічну діяльність в Угорщині, лише якщо вона має економічну присутність через представництво або дочірню компанію. Що стосується місцевих працівників, то навіть якщо вони мають контракт із материнською компанією, місцева організація материнської компанії буде розглядатися як роботодавець з точки зору нормативно-правових актів з питань праці. Це має здебільшого практичні причини: місцева влада може ефективніше та легше здійснювати контроль над місцевим суб’єктом.

 

Умовами отримання дозволу на роботу:

  • на посаду, на яку буде прийнятий іноземний громадянин, роботодавець подав дійсний запит на роботу, зареєстрований у Бюро праці до подання заяви про отримання дозволу на роботу;

  • протягом щонайменше 30 днів на цю посаду не претендував жоден громадянин Угорщини;

  • іноземний громадянин має всі кваліфікації, необхідні для посади.

 

У деяких випадках запит на роботу не подається, тому що Бюро праці не має перевіряти, чи є громадянин Угорщини на відповідну посаду. Це робить всю процедуру швидшою та легшою. Згідно з нормативними документами, це відбувається, якщо:

  • у міжнародній угоді передбачено річну квоту і вона не вичерпана (така угода існує, наприклад, з Австрією та Німеччиною);

  • працевлаштування іноземного громадянина на ключову посаду відбувається згідно із зобов'язаннями за міжнародною конвенцією;

  • для працевлаштування на підприємстві, де кількість працевлаштованих іноземних громадян не перевищує двох відсотків робочої сили, зареєстрованої на 31 грудня попереднього календарного року;

  • для професійних спортсменів, які займаються спортивною діяльністю за трудовим договором;

  • для працевлаштування міжнародно визнаного іноземного громадянина у сфері освіти, науки чи мистецтва, а також якщо така особа була запрошена вищим навчальним закладом, науково-дослідними інститутами чи громадським закладом культури;

  • для виконання робіт, що передбачають пусконалагоджувальні роботи, гарантійний ремонт, технічне або гарантійне обслуговування, що виконуються на підставі приватного договору із зареєстрованим за кордоном підприємством, і якщо тривалість такої діяльності перевищує п’ятнадцять (15) днів поспіль.

 

Існують також винятки із загальних правил отримання дозволу, коли дозвіл на роботу взагалі не потрібен:

  • для директора філії або представництва компанії з іноземною реєстрацією;

  • для працівників дипломатичних чи консульських установ;

  • для керівників та членів наглядових рад компаній з іноземною участю.

 

2. Віза або дозвіл на проживання

Іноземні громадяни можуть працювати на території Угорської Республіки, якщо вони мають так звану візу «D» або посвідку на проживання. Це правило застосовується незалежно від того, чи має працівник уже дозвіл на роботу або він звільнений від його отримання (див. вище).

Існують два різних типи візи «D» залежно від того, чи буде заявник самозайнятим або найнятим третьою стороною. Органи влади (посольство або консульство) мають 60 днів для прийняття рішення про надання візи або про відмову. Віза може бути видана лише за межами Угорщини, тому працівник повинен отримати її до фактичного прибуття в Угорщину.

Не пізніше ніж 15 днів до закінчення терміну дії візи працівник може подати заяву на отримання посвідки на проживання до Міністерства внутрішніх справ. Цей дозвіл, на відміну від візи, може бути виданий тільки в Угорщині і дозволяє його власникові виконувати роботу відповідно до імміграційних правил.

Надзвичайно важливо дотримуватися вищезгаданих обов’язкових правил, оскільки робота без дійсної візи чи посвідки на проживання може мати тяжкі наслідки. Санкція, яка безпосередньо застосовується, полягає в тому, що іноземному працівникові може бути наказано покинути Угорщину і буде заборонено повертатися на термін від 1 до 10 років залежно від рішення компетентних угорських органів.

Допомога

Організація «Угорська міжцерковна допомога» пропонує їжу, притулок та психосоціальну допомогу в Будапешті, Дебрецені та Мішкольці. Також було відкрито пункт допомоги біля прикордонного пункту Берегшурань-Астирія, на українському боці. Тут біженців забезпечують їжею, чаєм, ковдрами та предметами гігієни, а також надають угорською та українською мовами інформацію про те, як знайти тимчасове житло. 

Адреса відділення організації в Будапешті: Budapest, Kossuth Lajos utca 64, 1221 Hungary

Телефон: +36 1 208 5584 

Якщо у вас є статус біженця або особи, що потребує додаткового захисту в Угорщині, ви маєте право на отримання безкоштовних медичних послуг протягом шести місяців після отримання статусу.

Безкоштовні медичні послуги включають медичні скринінги та огляди, загальну медицину та спеціалізовану допомогу в екстрених випадках. Соціальні працівники притулку, де ви перебуваєте, зазвичай оформляють для вас медичну картку (TAJ kártya угорською), проте деколи карту не встигають виготовити до моменту, коли ви повинні залишити центр. У цьому випадку ви отримаєте документ формату А4, який угорською називається «Hatósági Bizonyítvány». За допомогою цієї довідки ви зможете отримати саму картку після переїзду до Будапешта чи інших міст. Якщо соціальні працівники закладу не оформлять вам медичну картку, вам необхідно зробити це самостійно в органі місцевого самоврядування (за місцем постійної реєстрації). Зверніть увагу, що прийом проводять за попереднім записом.

 

Після закінчення початкового 6-місячного періоду ви можете отримати страховку, що покриває всі медичні витрати. Оформити страховку можна через працевлаштування, або оплачуючи її щомісяця, або якщо ви не маєте коштів на оплату і є «соціально потребуючим». Страхування без оплати буде доступне вам за двох умов:

- ваш місячний дохід не перевищує певної суми, а саме 34 200 форинтів (близько 94 євро) на члена родини або 42 750 форинтів (близько 118 євро) для одиноких осіб;

- ви та ваша родина не маєте жодного майна.

Якщо у вас є трудовий договір, роботодавець повинен сплатити необхідний внесок на соціальне страхування. Роботодавці зобов’язані вимагати номер соціального страхування для біженців. Ви повинні переконатися, що роботодавець зареєстрував вас у податкових органах.

Якщо у вас немає соціальної потреби і ви не працюєте на законних підставах, ви маєте сплачувати щомісячний медичний внесок у розмірі 8 000 форинтів (близько 22 євро). Для цього вам потрібно мати зареєстровану постійну адресу не менше, ніж на рік.

 

Лікарі загальної практики

У кожному районі та селі є свій лікар загальної практики. Будь ласка, відвідайте цей вебсайт (угорською мовою), щоб знайти собі лікаря в місці, де ви перебуваєте.

 

Спеціалізована допомога

Інформація про доступну спеціалізовану медичну допомогу (угорською мовою) є на цьому вебсайті. Отримуючи направлення від лікаря загальної практики, попросіть його порекомендувати, до якого спеціаліста краще звернутися.

Щоб отримати інформацію про національну службу охорони здоров’я в Угорщині англійською мовою, перегляньте цей сайт.

 

Лікарняне обслуговування

На цьому сайті є огляд (угорською мовою) лікарень у Будапешті відповідно за районами.

Щоб отримати додаткову інформацію (угорською) про стаціонарне лікування, будь ласка, перейдіть на цей сайт.

Діти, які є біженцями, шукачами притулку, а також користуються додатковим захистом, мають право відвідувати дитячий садок (з 3 років) і початкову школу, як і всі угорські діти. Насправді, в Угорщині дитячий садок та початкова освіта є обов’язковими до 16 років. Дитячі садки та початкові школи в районі, де проживає дитина, зобов’язані надавати доступ до своїх закладів. А якщо садок (школа) не мають такої можливості, дитина повинна мати доступ до сусідньої школи. Викладання в державних школах ведеться угорською мовою.

Дорослим біженцям та особам зі статусом додаткового захисту пропонуються можливості освіти та професійного навчання на тих самих умовах, що й громадянам Угорщини. Проте умовою може бути певний рівень знання угорської мови та складання вступних іспитів угорською.

Якщо ви хочете розпочати або продовжити свою освіту під час перебування в Угорщині, перевірте програми перелічених нижче закладів.

  • Than Károly Ökoiskola (прийом на заняття здійснюється за результатами тесту з угорської мови як іноземної), сайт угорською мовою.

  • Ромська етнічна початкова школа, середня школа, професійно-технічний центр, базова художня школа та центр навчання дорослих (передумовою є певний рівень знання угорської мови), сайт угорською мовою.

  • Дитячий садок Wesley János, початкова школа, професійно-технічна та середня школа, сайт угорською мовою.

 

Університети та вища освіта

  • Загальна інформація угорською мовою про вступ до університетів та освіту, яку вони пропонують, є на цьому сайті або за телефоном: (+361) 477-31-31 (угорською).

  • Центральноєвропейський університет для біженців та шукачів притулку пропонує ініціативу CEU OLIve. Студенти не отримують диплом після завершення цієї програми. Додаткову інформацію отримайте на сайті (англійською мовою).

Інтеграція

 Угорщині немає державних ініціатив із вивчення угорської мови. Проте ви можете обрати один з поширених способів вивчення мови.

 

  •  Індивідуальні заняття з репетитором. Викладач складає навчальну програму залежно від потреб та цілей конкретного студента. Такий формат підходить для будь-якої мети навчання.

  •  Мовні курси. Вивчення мови в групах до 10 осіб із кваліфікованим викладачем. Курси мають затверджену програму та розраховані на певний проміжок часу. Заняття організовуються при центрах вивчення іноземних мов, а також онлайн. Такий вид навчання орієнтований передусім на розвиток комунікативних навичок.

  •  Онлайн-курси без участі викладача. Такі курси є готовим записом циклу уроків, пов’язаних тематично та розташованих у порядку зростання складності.

  •  Самовчителі — комплексний матеріал, що включає підручник, книгу із завданнями, аудіозаписи, словники тощо. Самовчитель розрахований переважно на осіб, які опановують мову з нуля.

  •  Навчальні сайти, онлайн-платформи, мобільні застосунки. Можуть містити теоретичний і практичний матеріал, яскраві ілюстрації, відеоуроки, подкасти, фрагменти фільмів. Онлайн-сервіси пропонують цікаві інтерактивні ігри та вікторини для тестування й закріплення знань.

  • Безпосереднє спілкування з носіями мови через Skype та інші сервіси, читання літератури в оригіналі, перегляд фільмів та прослуховування новин. Усе це забезпечує тісний контакт з мовним середовищем.

  •  Опрацювання граматик, довідників, словників та постійна самоперевірка за допомогою онлайн-тестів. У цьому методі існує ризик неправильно зрозуміти чи погано засвоїти матеріал.

Кажуть, секрет угорського оптимізму простий: гуляш, чардаш і купання в термальних джерелах — ось що допомагає зберігати мешканцям країни здоров’я і бадьорість в усі часи.

 

Лазні

Угорщину часто називають найбільшим бальнеологічним курортом не тільки Старого Світу, а й світі загалом. Величезна кількість і концентрація термальних джерел дозволяє угорцям насолоджуватися купанням і лазнями в прямому сенсі там, де в даний момент їм цього захотілося. Навіть у столиці існують десятки відкритих купалень, і кожен може пірнути в цілющі води, даровані самою природою. Культура бальнеологічних процедур — традиція, яку Угорщина гордо демонструє своїм гостям. У лазнях прийнято лікуватися і розслаблятися, зустрічатися з друзями та обговорювати справи, планувати бізнес і пліткувати.

 

Гуляш і чардаш мрії

Фірмова страва угорців — гуляш. Традиції велять готувати його таким густим, щоб стояла ложка в каструльці, і таким гострим, щоб в іноземців з незвички котилися сльози з очей. Продегустувати гуляш можна в будь-якому кафе чи ресторані країни — відмінний смак гарантовано. А втім, єдиного рецепта знаменитої страви не існує. Кожна угорська господиня, кожен угорський шеф ресторану впевнені, що саме їхній спосіб приготування гуляшу — справжній і єдино правильний.

Фірмовий танець угорців називається чардаш. Його із задоволенням танцюють на будь-якому святі чи фестивалі. Без виконання цього ліричного спочатку і стрімкого у фіналі танцю не обходиться жодне святкування.

 

Корисні поради

  • Найкращі теми для розмови з місцевими мешканцями — культура і традиції Угорщини, національна кухня, вина та народні свята.

  • Політичних дискусій краще уникати, запитань про матеріальний достаток ставити теж не варто.

  • Якщо вас запросили в гості, купіть невеличкий подарунок господарям, наприклад  солодощі, квіти або іграшку дитині.

  • Беручи участь у святкуванні, придивіться, як поводяться за столом місцеві. Вони, наприклад, не цокаються під час виголошення тостів.