0 800 505 501
527
безкоштовно та анонімно щодня з 8:00–20:00
0 800 505 501
527
безкоштовно та анонімно щодня з 8:00–20:00
безкоштовно та анонімно
щодня з 8:00–20:00
безкоштовно та анонімно щодня з 8:00–20:00
НАЦIОНАЛЬНА ГАРЯЧА ЛIНIЯ З ПРОТИДІЇ ТОРГІВЛІ ЛЮДЬМИ ТА КОНСУЛЬТУВАННЯ МІГРАНТІВ
НАЦIОНАЛЬНА ГАРЯЧА ЛIНIЯ З КОНСУЛЬТУВАННЯ МIГРАНТIВ ТА ПРОТИДIЇ ТОРГIВЛI ЛЮДЬМИ
ПРАВИЛА В'ЇЗДУ ДО ІНШИХ КРАЇН ПІД ЧАС ВІЙНИ
Молдова
Правила в’їзду до країни
З 1 березня 2024 року змінені правила в'їзду на територію Республіки Молдова.
1) Громадянам України дозволений в'їзд за будь-якими документами, що підтверджують особу, в тому числі простроченими.
Але!
2) Виїзд громадян України з Молдови в Україну можливий лише за дійсними паспортами для виїзду за кордон або за посвідкою для повернення в Україну (так званий білий паспорт). Раніше повернутись в Україну можна було за будь-яким документом.
3) Громадяни третіх країн, які бажають в'їхати з України в Молдову, повинні дотримуватись загальних умов в'їзду - мати дійсний закордонний паспорт та візу. (попередньо іноземці з України могли в’їжджати до Республіки Молдова за будь-яким документом, що посвідчує особу, навіть із простроченим)
У Молдові відкриті для перевезень 23 пункти перетину кордону.
На кордоні з Румунією:
-
Джурджулешть — Галац, автомобільний
-
Кагул — Оанча, автомобільний
-
Леушень — Албіца, автомобільний
-
Скулень — Скулень, автомобільний
-
Костєшть — Стинка, автомобільний
-
Липкань — Редеуць Прут, автомобільний
На кордоні з Україною:
-
Кріва — Мамалиґа, автомобільний
-
Ларга — Кельменці, залізничний
-
Брічень — Россошани, автомобільний
-
Окниця — Сокиряни, автомобільний
-
Отач — Могилів-Подільський, автомобільний
-
Унгри — Бронниця, автомобільний
-
Паланка — Маяки-Удобне, автомобільний
-
Тудора — Старокозаче, автомобільний
-
Сеіць — Лісне, автомобільний
-
Басараб’яска — Серпневе 1, автомобільний
-
Чадир-Лунга — Нові Трояни, автомобільний
-
Чадир-Лунга — Мaлоярославець-1, автомобільний
-
Вулкенєшть — Виноградівка, автомобільний
-
Мирне — Табаки, автомобільний
-
Гріменкеуць — Вашківці, автомобільний
-
Чишмікіой — Долинське, автомобільний
-
Джурджулешть — Рені, автомобільний
Усі перелічені пункти перетину працюють цілодобово.
У ПП Паланка є пріоритетні черги для сімей із дітьми, перед прикордонним контролем встановлено намети для обігріву, а в зоні очікування можна отримати безкоштовні гарячі страви та напої.
Тимчасово зупинено перевезення через такі ПП:
-
Кишинівський міжнародний аеропорт, повітрям
-
Косеуць — Ямпіль, річкою
-
Сорока — Цекинівка, річкою
Міжнародний захист
Раніше перебування громадян України, що покидали територію України через війну, регулювалось Законом про надзвичайний стан. Зараз тимчасове перебування громадян України у Республіці Молдова регулюється Рішенням про Тимчасовий захист.
Відповідно до цього документу, на тимчасовий захист у Республіці Молдова можуть претендувати такі категоріх осіб:
1. Громадяни України, що проживали на території України до 24 лютого 2022 року;
2. громадяни України, які перебували на території Республіки Молдови до 24 лютого 2022 року;
3. Особи без громадянства та громадяни третьої країни, які отримали міжнародний захист або еквівалентний національний захист в Україні до 24 лютого 2022 року та не можуть безпечно повернутися до своєї країни походження;
4. Члени сімей вищевказаних осіб.
Як подати заяву для одержання статусу тимчасового захисту?
Для початку вам потрібно подати онлайн-заяву за посиланням https://protectietemporara.gov.md/
Якщо вам потрібний приклад заповнення заяви, його ви можете знайти за цим посиланням
Рішення про одержання тимчасовго захисту надаєтья на строк 1 рік з правом продовження.
Зауважте, що після одержання статусу тимчасового захисту у Молдові, ви матимете право перебувати поза межами Молдови не більше ніж 45 сукупних днів без втрати статусу. Повторно можна подавати заяву про надання статусу, але рішення буде на розсуд компетентних органів Молдови (тобто повторние позитивне рішення не гарантоване).
Працевлаштування
Для громадян України та інших держав, що одержали тимчасовий захист на час війни, діє право на працевлаштування без одержання дозволу на працевлаштування іноземця, відповідно до норм Трудового кодексу Республіки Молдови.
Тому після одержання тимчасового захисту ви можете вільно шукати собі роботодавця, підписувати з ним трудову угоду чи контракт, і приступати до роботи.
-
Центр протидії торгівлі людьми Міністерства внутрішніх справ Молдови: +373 22 254998, лінія працює 24/7
-
Національний номер екстреної допомоги: 112
-
Гаряча лінія La Strada з питань боротьби з торгівлею людьми та безпечної міграції: 0800 77777 (дзвінки з території Республіки Молдова безкоштовні)
Допомога
Міністерство внутрішніх справ розпорядилося про створення Тимчасових центрів для розміщення іноземних громадян, які перетинають державний кордон Республіки Молдова.
Зараз ці центри знаходяться в процесі реорганізації.
Якщо у вас є потреба у безкоштовному житлі - ви можете звернутись за безкоштовним номером 080080011 (пн-пт 8-19; сб-нд 8-17).
Більше інформації доступні за посиланням https://dopomoga.gov.md/refugee-accomodation-centre
Станом на зараз, Молдова не може забезпечити громадян України безкоштовним транспортним сполученням.
Громадянин України, які мають тимчасовий захист на території Молдови/очікують на рішення про надання тимчасового захисту, мають право на амбулаторну та стаціонарну медичну допомогу.
Додатково неповнолітні українці, незалежно від наявності статусу, мають право користуватися екстреною медичною допомогою, первинною медичною допомогою та безоплатним медичним оглядом за системою загальнообов’язкового медичного страхування.
Корисні посилання:
Клініки KinderMed «Pediatric & Family Care»
Неповнолітні діти-громадяни України, які одержали тимчасовий захист на території Молдови, мають право на дошкільну і шкільну освіту в Молдові.
За цим посиланням ви можете знайти список загальноосвітніх установ, визначених для влаштування дітей із родин біженців з України.
Також ви можете переглянути контакти усіх районних і муніципальних управлінь освіти.
Інтеграція
Уряд Молдови не пропонує власних курсів і не має центрів для вивчення румунської (молдовської) мови. Ви можете обрати один із поширених способів вивчення мови:
-
Індивідуальні заняття з репетитором. Викладач складає навчальну програму залежно від потреб та цілей конкретного студента. Такий формат підходить для будь-якої мети навчання.
-
Курси румунської. Вивчення мови в групах до 10 осіб із кваліфікованим викладачем. Курси мають затверджену програму та розраховані на певний проміжок часу (від 2 до 8 місяців). Заняття організовуються при центрах вивчення іноземних мов, а також онлайн. Такий вид навчання орієнтований передусім на розвиток комунікативних навичок.
-
Онлайн-курси без участі викладача. Такі курси є готовим записом циклу уроків, пов’язаних тематично та розташованих у порядку зростання складності.
-
Самовчителі — комплексний матеріал, що включає підручник, книгу із завданнями, аудіозаписи, словники тощо. Самовчитель розрахований переважно на осіб, які опановують мову з нуля.
-
Навчальні сайти, онлайн-платформи, мобільні застосунки. Можуть містити теоретичний і практичний матеріал, яскраві ілюстрації, відеоуроки, подкасти, фрагменти фільмів. Онлайн-сервіси пропонують цікаві інтерактивні ігри та вікторини для тестування й закріплення знань.
-
Безпосереднє спілкування з носіями мови через Skype та інші сервіси, читання літератури в оригіналі, перегляд фільмів та прослуховування новин. Усе це забезпечує тісний контакт з мовним середовищем. Однак цей метод підходить для тих, хто вже непогано володіє румунською.
-
Опрацювання граматик, довідників, словників та постійна самоперевірка за допомогою онлайн-тестів. У цьому методі існує ризик неправильно зрозуміти чи погано засвоїти матеріал.
Молдова має унікальну культуру. Молдовани вважають себе доброзичливими, працелюбними й гостинними. Гостей тут прийнято зустрічати домашнім хлібом із дрібкою солі та келихом вина.
У Молдові багато традиційних свят, але найважливішими, є зимові, і вони тісно пов’язані з православним християнством. Зимове святкування починається 6 грудня, коли відзначають Святого Миколая. У ніч на Миколая дітям залишають солодощі або подарунки в черевиках, але тільки якщо дитина цілий рік добре поводилася й тримала взуття в чистоті. Різдво в Молдові святкують за двома календарями: старим (якого дотримується Російська православна церква) і новим (якого дотримуються в Румунії), тож деякі родини святкують 25 грудня, але більшість населення — все ще 7 січня. У Святвечір не тільки діти, а й дорослі ходять від дому до дому, щоб сповістити про народження Христа. Зазвичай вони співають колядки та виконують міні-п’єси, отримуючи у винагороду солодощі або гроші.
Великодні свята за місцевими звичаями також відзначаються пишно. Напередодні Великодня господині фарбують яйця як барвником, так і натуральними інгредієнтами; традиційний колір — червоний. Святкові приготування також включають випікання традиційної паски та печива. У великодню ніч, яку також називають ніччю воскресіння, уся родина відвідує церковну службу, щоб освятити традиційні страви. Вранці після освячення всі вмиваються, поклавши у воду червону та білу крашанки, які символізують силу й чистоту, і додавши листя базиліку та кілька монет, які мають принести здоров’я та багатство. Після цього ритуалу відбувається трапеза, на якій збирається вся родина.
Ще одне знаменне свято — Андрія Первозваного. У цей день дівчата ворожать, а юнаки можуть вночі вкрасти ворота біля будинку, де є дівчина, готова вийти заміж.
Мерцішор, свято весни, відзначають 1 березня. У цей день молдовани чіпляють до одягу бутоньєрки (їх також називають мерцішорами) у вигляді квітів із білих та червоних ниток. Кольори мають глибокий символізм: білий означає чистоту, а червоний — життя.