0 800 505 501
527
безкоштовно та анонімно щодня з 8:00–20:00
0 800 505 501
527
безкоштовно та анонімно щодня з 8:00–20:00
безкоштовно та анонімно
щодня з 8:00–20:00
безкоштовно та анонімно щодня з 8:00–20:00
Нaцiональна гаряча лiнiя з протидiї торгування людьми та консультурання мiгрантiв
НАЦIОНАЛЬНА ГАРЯЧА ЛIНIЯ З КОНСУЛЬТУВАННЯ МIГРАНТIВ ТА ПРОТИДIЇ ТОРГIВЛI ЛЮДЬМИ
НАЦIОНАЛЬНА ГАРЯЧА ЛIНIЯ З КОНСУЛЬТУВАННЯ МIГРАНТIВ ТА ПРОТИДIЇ ТОРГIВЛI ЛЮДЬМИ
ПРАВИЛА В'ЇЗДУ ДО ІНШИХ КРАЇН ПІД ЧАС ВІЙНИ

Молдова
Правила в’їзду до країни
Відповідно до підписаної між урядами України і Молдови угоди, громадяни України можуть відвідувати Молдову без віз, незалежно від постійного місця проживання.
Громадяни України в’їжджають до Республіки Молдови без візи, якщо планується поїздка, яка не перевищує 90 днів. На кордоні українці пред’являють закордонний паспорт. В’їзд за українськими паспортами не допускається.
Усі іноземці можуть в’їхати до Молдови з України як біженці. Якщо іноземці не мають офіційних паперів або походять з країн, з котрих для в’їзду в Молдову потрібна віза, то їм потрібно просити про притулок на кордоні.
Важливі оновлення для громадян України, які рятуються від війни:
-
ви можете в’їхати до Республіки Молдова з ідентифікаційною карткою (якщо не маєте паспорта);
-
для перетину кордону COVID-сертифікат не потрібен;
-
ви можете в’їхати автомобілем на територію Молдови без «Зеленої карти» за умови, що ви докупите її впродовж 24 годин після перетину кордону;
-
біженці з України мають право в’їжджати до Республіки Молдова з домашніми тваринами, не пред’являючи ветеринарних довідок або паспортів тварин.
У Молдові відкриті для перевезень 23 пункти перетину кордону.
На кордоні з Румунією:
-
Джурджулешть — Галац, автомобільний
-
Кагул — Оанча, автомобільний
-
Леушень — Албіца, автомобільний
-
Скулень — Скулень, автомобільний
-
Костєшть — Стинка, автомобільний
-
Липкань — Редеуць Прут, автомобільний
На кордоні з Україною:
-
Кріва — Мамалиґа, автомобільний
-
Ларга — Кельменці, залізничний
-
Брічень — Россошани, автомобільний
-
Окниця — Сокиряни, автомобільний
-
Отач — Могилів-Подільський, автомобільний
-
Унгри — Бронниця, автомобільний
-
Паланка — Маяки-Удобне, автомобільний
-
Тудора — Старокозаче, автомобільний
-
Сеіць — Лісне, автомобільний
-
Басараб’яска — Серпневе 1, автомобільний
-
Чадир-Лунга — Нові Трояни, автомобільний
-
Чадир-Лунга — Мaлоярославець-1, автомобільний
-
Вулкенєшть — Виноградівка, автомобільний
-
Мирне — Табаки, автомобільний
-
Гріменкеуць — Вашківці, автомобільний
-
Чишмікіой — Долинське, автомобільний
-
Джурджулешть — Рені, автомобільний
Усі перелічені пункти перетину працюють цілодобово.
У ПП Паланка є пріоритетні черги для сімей із дітьми, перед прикордонним контролем встановлено намети для обігріву, а в зоні очікування можна отримати безкоштовні гарячі страви та напої.
Тимчасово зупинено перевезення через такі ПП:
-
Кишинівський міжнародний аеропорт, повітрям
-
Косеуць — Ямпіль, річкою
-
Сорока — Цекинівка, річкою
Міжнародний захист
Іноземці можуть перебувати в країні не більше від 90 днів. Після цього, якщо вони хочуть залишитися, то повинні подати заяву про надання притулку. Жодних інших тимчасових директив із цього питання немає.
Подати заяву про надання притулку можна на будь-якому прикордонному пункті пропуску, у будь-якому відділку поліції або в офісах Бюро міграції та притулку. Щоб подати заяву про надання притулку, достатньо вашої усної заяви, потім вам допоможуть заповнити письмову форму. Ви можете подати заяву про надання притулку на кордоні, навіть якщо у вас немає паспорта. У такому випадку урядовий сайт радить телефонувати на «Зелену лінію» Бюро з питань міграції та притулку 0 8000 15 27, яка безкоштовна та працює 24/7.
Працевлаштування
Прийнявши працівника на роботу, роботодавець повідомляє про це Національне агентство зайнятості протягом 5 днів.
Після закінчення дії тимчасової директиви люди, які бажають працювати в Молдові, повинні отримати довгострокову візу. Це можна зробити в консульстві чи дипломатичному представництві Молдови в країні проживання. Набір документів для подання заявки може різнитися. Мігранти також повинні знати про вимоги щодо отримання дозволу на роботу, оскільки деякі кроки необхідно виконати, перш ніж вони покинуть країну проживання. Наприклад, потрібно домовитися про проживання в Молдові, пройти перевірку кримінального минулого та отримати медичну довідку.
Щоб отримати дозвіл на роботу в Молдові, іноземні працівники повинні надати:
-
оригінал трудового договору з компанією в Молдові;
-
одну кольорову фотографію як на паспорт;
-
поліцейську перевірку з країни проживання заявника;
-
доказ того, що заявник забезпечений житлом у Молдові;
-
копію позитивного висновку, виданого роботодавцю Національним агентством з питань зайнятості в Молдові;
-
копію будь-яких документів, що підтверджують кваліфікацію кандидата для роботи;
-
належним чином заповнену анкету;
-
копії установчих документів роботодавця, наприклад, свідоцтва про реєстрацію в Молдові;
-
національне посвідчення особи заявника;
-
медичну довідку, яка свідчить про негативний результат тесту на ВІЛ у заявника;
-
документи, що підтверджують діяльність роботодавця, у тому числі фінансові звіти.
Після отримання в’їзної візи та збору необхідних документів для отримання дозволу на роботу в Молдові мігранти можуть поїхати до Молдови, де їм потрібно буде отримати дозвіл на проживання. У Молдові дозволи на роботу видає Національне агентство з питань зайнятості при Міністерстві економіки.
Збережіть ці контакти на випадок, якщо ви потрапите в небезпеку:
-
Центр протидії торгівлі людьми Міністерства внутрішніх справ Молдови: +373 22 254998, лінія працює 24/7
-
Національний номер екстреної допомоги: 112
-
Гаряча лінія La Strada з питань боротьби з торгівлею людьми та безпечної міграції: 0800 77777 (дзвінки з території Республіки Молдова безкоштовні)
-
Центр протидії торгівлі людьми Міністерства внутрішніх справ Молдови: +373 22 254998, лінія працює 24/7
-
Національний номер екстреної допомоги: 112
-
Гаряча лінія La Strada з питань боротьби з торгівлею людьми та безпечної міграції: 0800 77777 (дзвінки з території Республіки Молдова безкоштовні)
Допомога
Міністерство внутрішніх справ розпорядилося про створення в Паланці та Окниці тимчасових центрів для розміщення іноземних громадян, які перетинають державний кордон Республіки Молдова.
Мета центрів — надавати іммігрантам першу гуманітарну, юридичну та продовольчу допомогу. У центрах створено умови для проживання терміном до 72 годин. Тут можна отримати продуктові та гігієнічні набори. Іммігранти тут можуть проконсультуватися зі співробітниками Бюро з міграції та притулку щодо оформлення документації, а також отримати необхідну допомогу медичного персоналу та соціальних працівників. Діяльність та безпеку центрів забезпечують Генеральна інспекція з надзвичайних ситуацій та Генеральна інспекція карабінерів спільно з Бюро з міграції та притулку.
По всій Молдові розгорнуто тимчасові центри для біженців (у будинках, готелях, санаторіях, таборах відпочинку). Розташування центрів визначають відділи соціальної допомоги. За даними Координаційного центру, наразі розміщено щонайменше 1585 осіб. Найбільше біженців приймають виставковий центр «Молдекспо» (400 осіб), готель «Зареа» (200 осіб), санаторії «Конструкторул» та «Букурія-Сінд» і туристичний комплекс «Костешть» (по 100 осіб).
Було визначено ще низку приміщень для центрів, які будуть відкриватися в міру надходження потоків біженців.
Якщо вам потрібно, ви можете скористатися транспортом із пунктів пропуску. Національне агентство автомобільного транспорту спільно з Міністерством інфраструктури та регіонального розвитку та Міністерством внутрішніх справ допомагає перевозити громадян, які прибувають з України через прикордонно-пропускні пункти Паланка та Отач.
Перевізники забезпечують транспортування з Паланки та Отача до різних населених пунктів Молдови, відповідно до потреб біженців. Для цього щодня задіяно понад 20 мікроавтобусів (місткість до 21 пасажира), 10 автобусів (місткість понад 40 пасажирів), а також більше ніж 25 автомобілів, що надають послуги таксі (до 4 пасажирів).
Корисні посилання:
Громадянин України, який отримав у Республіці Молдова притулок, має право на соціальне страхування та медичне страхування.
Корисні посилання:
Клініки KinderMed «Pediatric & Family Care»
Громадянин України, який отримав у Республіці Молдова притулок, має право навчатися в навчальних закладах Республіки Молдова.
Інтеграція
Уряд Молдови не пропонує власних курсів і не має центрів для вивчення румунської (молдовської) мови. Ви можете обрати один із поширених способів вивчення мови:
-
Індивідуальні заняття з репетитором. Викладач складає навчальну програму залежно від потреб та цілей конкретного студента. Такий формат підходить для будь-якої мети навчання.
-
Курси румунської. Вивчення мови в групах до 10 осіб із кваліфікованим викладачем. Курси мають затверджену програму та розраховані на певний проміжок часу (від 2 до 8 місяців). Заняття організовуються при центрах вивчення іноземних мов, а також онлайн. Такий вид навчання орієнтований передусім на розвиток комунікативних навичок.
-
Онлайн-курси без участі викладача. Такі курси є готовим записом циклу уроків, пов’язаних тематично та розташованих у порядку зростання складності.
-
Самовчителі — комплексний матеріал, що включає підручник, книгу із завданнями, аудіозаписи, словники тощо. Самовчитель розрахований переважно на осіб, які опановують мову з нуля.
-
Навчальні сайти, онлайн-платформи, мобільні застосунки. Можуть містити теоретичний і практичний матеріал, яскраві ілюстрації, відеоуроки, подкасти, фрагменти фільмів. Онлайн-сервіси пропонують цікаві інтерактивні ігри та вікторини для тестування й закріплення знань.
-
Безпосереднє спілкування з носіями мови через Skype та інші сервіси, читання літератури в оригіналі, перегляд фільмів та прослуховування новин. Усе це забезпечує тісний контакт з мовним середовищем. Однак цей метод підходить для тих, хто вже непогано володіє румунською.
-
Опрацювання граматик, довідників, словників та постійна самоперевірка за допомогою онлайн-тестів. У цьому методі існує ризик неправильно зрозуміти чи погано засвоїти матеріал.
Молдова має унікальну культуру. Молдовани вважають себе доброзичливими, працелюбними й гостинними. Гостей тут прийнято зустрічати домашнім хлібом із дрібкою солі та келихом вина.
У Молдові багато традиційних свят, але найважливішими, є зимові, і вони тісно пов’язані з православним християнством. Зимове святкування починається 6 грудня, коли відзначають Святого Миколая. У ніч на Миколая дітям залишають солодощі або подарунки в черевиках, але тільки якщо дитина цілий рік добре поводилася й тримала взуття в чистоті. Різдво в Молдові святкують за двома календарями: старим (якого дотримується Російська православна церква) і новим (якого дотримуються в Румунії), тож деякі родини святкують 25 грудня, але більшість населення — все ще 7 січня. У Святвечір не тільки діти, а й дорослі ходять від дому до дому, щоб сповістити про народження Христа. Зазвичай вони співають колядки та виконують міні-п’єси, отримуючи у винагороду солодощі або гроші.
Великодні свята за місцевими звичаями також відзначаються пишно. Напередодні Великодня господині фарбують яйця як барвником, так і натуральними інгредієнтами; традиційний колір — червоний. Святкові приготування також включають випікання традиційної паски та печива. У великодню ніч, яку також називають ніччю воскресіння, уся родина відвідує церковну службу, щоб освятити традиційні страви. Вранці після освячення всі вмиваються, поклавши у воду червону та білу крашанки, які символізують силу й чистоту, і додавши листя базиліку та кілька монет, які мають принести здоров’я та багатство. Після цього ритуалу відбувається трапеза, на якій збирається вся родина.
Ще одне знаменне свято — Андрія Первозваного. У цей день дівчата ворожать, а юнаки можуть вночі вкрасти ворота біля будинку, де є дівчина, готова вийти заміж.
Мерцішор, свято весни, відзначають 1 березня. У цей день молдовани чіпляють до одягу бутоньєрки (їх також називають мерцішорами) у вигляді квітів із білих та червоних ниток. Кольори мають глибокий символізм: білий означає чистоту, а червоний — життя.
Гарячі лінії (допомога, консультації)
Гаряча лінія Бюро з Міграції та Біженців для інформації щодо надання притулку
(дзвінки тільки з Молдови) (Hotline number of the Bureau on Migration and Asylum for information on asylum (Calls from Moldova only))
Мови: 1 оператор розмовляє українською, 2 оператори — англійською, всі розмовляють російською та румунською мовами (Languages: 1 operator speaking Ukrainian, 2 operators speaking English all speak Russian and Romanian).
Гаряча лінія Бюро з Міграції та Біженців для інформації щодо надання притулку
(дзвінки тільки з України) (Hotline number of the Bureau on Migration and Asylum for information on asylum (Calls from Ukraine))
Мови: 1 оператор розмовляє українською, 2 оператори — англійською, всі розмовляють російською та румунською (Languages: 1 operator speaking Ukrainian, 2 operators speaking English. All speak Russian and Romanian)
Гаряча лінія центру з боротьби з торгівлею людьми Міністерства Внутрішніх Справ
(Hotline number of the Centre for Combatting Trafficking in Persons of the Ministry of Interior)
Можна телефонувати тільки за наявності ризиків торгівлі людьми чи експлуатації (Can be called only in any risks of trafficking and exploitation)
Зелена лінія прикордонної служби
(для запиту інформації щодо перетину кордону) (Green Line of the Border Police (to ask information about crossing the border))
Інформаційна лінія митної служби
(для інформації щодо правил про перетин кордону з різними товарами) (Customs Service information officers (for information about rules for crossing the border with various goods))
УВКБ ООН підтримка для отримання статусу біженця (UNHCR Assistance for obtaining asylum)
Державний сайт для допомоги біженцям
(поселення, групи допомоги, медична допомога тощо) (Іblic governmental website for refugee assistance (housing, help groups, medical care, etc.)