top of page

0 800 505 501

527

безкоштовно та анонімно щодня з 8:00–20:00

0 800 505 501

527

безкоштовно та анонімно щодня з 8:00–20:00

безкоштовно та анонімно

щодня з 8:00–20:00

безкоштовно та анонімно щодня з 8:00–20:00

НАЦIОНАЛЬНА ГАРЯЧА ЛIНIЯ З ПРОТИДІЇ ТОРГІВЛІ ЛЮДЬМИ ТА КОНСУЛЬТУВАННЯ МІГРАНТІВ

НАЦIОНАЛЬНА ГАРЯЧА ЛIНIЯ З КОНСУЛЬТУВАННЯ МIГРАНТIВ ТА ПРОТИДIЇ ТОРГIВЛI ЛЮДЬМИ

ПРАВИЛА В'ЇЗДУ ДО ІНШИХ КРАЇН ПІД ЧАС ВІЙНИ

Фінляндія

Правила в’їзду до країни

Особливий порядок в’їзду для громадян України

Громадяни України можуть перебувати у Фінляндії в рамках безвізового режиму до 90 днів або подати заяву на отримання тимчасового захисту (Temporary protection).

Після перетину державного кордону Фінляндії необхідно звернутися до представників Прикордонної служби Фінляндії або Міграційної поліції Фінляндії та подати заяву на отримання тимчасового захисту. Відповідні пункти прийому заяв відкриті в пунктах перетину державного кордону Фінляндії (наприклад, у порту Гельсінкі або аеропорту Гельсінкі «Ваанта»).

Якщо ви вже перебуваєте на території країни, необхідно звернутися з відповідною заявою до найближчого відділку поліції за місцем вашого перебування.

Після подання заяви вас направлять до Центру допомоги тимчасово переміщеним громадянам (Reception centers).

Біометричний паспорт

Ви можете в’їхати до Фінляндії не тільки за біометричним, а й за небіометричним закордонним паспортом і навіть за внутрішнім паспортом України. Діти можуть в’їжджати за свідоцтвом про народження.

Обмеження на в’їзд у зв’язку з COVID-19

Громадян, котрі не мають документів, що підтверджують повний курс вакцинації, направлять на безкоштовне ПЛР-тестування.

Шенгенська віза

Шенгенська віза призначена для короткострокового перебування або транзиту через Шенгенську зону не довше за 90 днів протягом 180-денного періоду. Віза, видана будь-якою країною Шенгенської зони, дає право на подорож до всіх країн, що входять у зону Шенгену, однак ви повинні подавати заяву на отримання візи країни, яка є вашим основним пунктом призначення. Якщо ви подорожуєте одразу до кількох країн Шенгенської зони і жодна з них не буде вашим основним пунктом призначення, вам слід подати заяву на отримання візи країни, до якої ви в’їдете спочатку.

Країни Шенгенської зони: Австрія, Бельгія, Греція, Данія, Естонія, Ісландія, Іспанія, Італія, Латвія, Литва, Ліхтенштейн, Люксембург, Мальта, Нідерланди, Німеччина, Норвегія, Польща, Португалія, Словаччина, Словенія, Угорщина, Фінляндія, Франція, Чехія, Швейцарія та Швеція.

Більше інформації про оформлення документів: https://www.schengenvisainfo.com/finland-visa/

Міжнародний захист

Тимчасовий захист можуть отримати:

  • громадяни України, які не можуть повернутися в Україну через напад Росії;

  • громадяни країн, що не входять до Європейського союзу чи не включені до Шенгенської угоди, та особи без громадянства, які перебували в Україні на законних підставах і безпечне та остаточне повернення яких у країну їхньої громадянської належності не є можливим;

  • члени сімей осіб в Україні чи українців, що отримали міжнародний захист чи відповідний національний захист, якщо сімейні зв’язки були встановлені в Україні до 24 лютого 2022 року.

 

Членам сім'ї не потрібно подавати заяву одночасно. Наприклад, вони можуть приїхати до Фінляндії пізніше, а потім подати заяву про тимчасовий захист.

Імміграційна служба Фінляндії може видати посвідку на перебування на підставі тимчасового захисту щонайдовше на один рік за один раз.

Перша посвідка на перебування на підставі тимчасового захисту видається щонайдовше на рік. За рішенням Ради Європейського союзу посвідки на перебування на підставі тимчасового захисту видаватимуться до четвертого березня 2023 року, але подовження посвідок можна буде видавати також і після цього, якщо Європейський Союз не припинить рішення про тимчасовий захист.

Процедура

Коли ви перебуваєте у Фінляндії, зверніться до поліції Linkki toiselle sivustolle, Avautuu uudessa välilehdessä або до прикордонної служби. Розкажіть, що маєте намір подати заяву для отримання тимчасового захисту. Подання заяви ― безплатна процедура. 

Вам варто подати заяву для отримання тимчасового захисту, навіть якщо ви вже встигли подати заяву на отримання притулку. Заяву щодо тимчасового захисту розглядають набагато швидше, ніж заяву на отримання притулку.

Поліція чи прикордонна служба реєструють вашу заяву на отримання тимчасового захисту. Вони записують:

  • дані про вашу особу та про постійне місце проживання;

  • інформацію про те, як ви дісталися Фінляндії та який маршрут подолали;

  • дані про членів вашої родини. 

 

Окрім того, вас сфотографують, знімуть ваші відбитки пальців та попросять ваш підпис. 

У поліції чи прикордонній службі вас запитають, чи подаєте ви заяву лише на отримання тимчасового захисту, чи також і заяву на отримання притулку.

У поліції чи прикордонній службі вам повідомлять, чим відрізняється тимчасовий захист від притулку, щоб ви визначилися: подавати заяву тільки на тимчасовий захист чи обидві заяви одразу. Якщо виникне бажання, ви зможете подати заяву на отримання притулку й пізніше. 

 

Після реєстрації Імміграційна служба Фінляндії ухвалює рішення щодо вашої заяви. Імміграційна служба Фінляндії може опитати вас перед винесенням рішення лише в тому разі, якщо вирішить, що для цього є особливі причини.

Вас повідомлять про рішення:

  • Імміграційна служба Фінляндії відправить рішення поштою. Рішення надійде в той центр прийняття біженців, де ви проживаєте. Якщо ви проживаєте в приватному житлі, то рішення надішлють на адресу, яку ви вказали як вашу адресу у Фінляндії. Тож якщо ваша адреса у Фінляндії зміниться ― дуже важливо відразу повідомити нову адресу до центру прийняття біженців, де ви зареєструвалися.

  • Якщо ви не отримали рішення поштовим листом, то вас повідомлять про рішення в Імміграційній службі Фінляндії або в поліції.

 

Якщо ви отримаєте тимчасовий захист, то:

  •  Ви разом із рішенням отримаєте посвідку на перебування у вигляді картки. Картку дозволу на проживання, коли вона буде готова, вам надішлють поштою. 

  •  Ви отримаєте особистий ідентифікаційний номер. Якщо реєстрація в Інформаційній системі населення не пройшла, то маючи позитивне рішення, ви можете подати заяву на реєстрацію в Агентство цифрової інформації та інформації про народонаселення. Більше інформації: migri.fi/henkilotunnus.

  •  Якщо ви отримаєте тимчасовий захист і водночас подали заяву для отримання притулку, Імміграційна служба Фінляндії припинить розгляд вашої заяви на отримання притулку на той час, поки посвідка на перебування на підставі тимчасового захисту буде чинною.

 

Коли я отримаю рішення щодо моєї заяви для отримання тимчасового захисту?

Наразі середній час розгляду заяв на отримання тимчасового захисту становить близько одного тижня, якщо заява не потребує додаткових роз’яснень. Коли рішення буде ухвалене, Міграційна служба Фінляндії надішле вам рішення поштою. За даними Міграційної служби Фінляндії, поштова доставка триває близько тижня. Отже, ви можете очікувати на рішення приблизно через два тижні після подання заяви. 

Імміграційна служба Фінляндії замовить вам посвідку на перебування у вигляді картки. Очікування на посвідку на перебування у вигляді картки займає приблизно два тижні. 

 

У яких випадках тимчасовий захист не надається?

Імміграційна служба Фінляндії може ухвалити рішення про відмову в наданні тимчасового захисту, якщо: 

  • у вас немає підстав для отримання посвідки на перебування на підставі тимчасового захисту або

  • вас розглядають як особу, що становить загрозу для громадського порядку або громадської безпеки;

  • є достатній привід підозрювати вас у вчиненні

  1. злочину проти миру, воєнних злочинів чи злочинів проти людства;

  2. тяжкого злочину неполітичного характеру до вашого прибуття у Фінляндію;

  3. дій, що суперечать меті та принципам ООН. 

Ви можете отримати притулок у Фінляндії, якщо у вас є обґрунтовані побоювання зазнати переслідувань у вашій рідній країні або в країні постійного проживання через:

  • походження;

  • релігію;

  • національність;

  • належність до певної соціальної групи;

  • політичні погляди;

 

Інша причина полягає в тому, що ви не можете покладатися на захист влади вашої країни або країни постійного проживання від переслідувань, яких боїтеся.

Імміграційна служба Фінляндії оцінить, чи маєте ви підстави для отримання притулку. Критерії для надання притулку визначені у фінському законодавстві та міжнародних угодах.

Процедура

Прибувши до Фінляндії, негайно повідомте органам прикордонного контролю або поліції, що хочете подати заяву про надання притулку.

Співробітник прикордонного контролю або поліції зареєструє вас як шукача притулку. Ваші основні дані внесуть до інформаційного реєстру, візьмуть у вас відбитки пальців, підпис та сфотографують. Ці дані називаються біометричними ідентифікаторами. Також співробітники прикордонної служби зроблять необхідні перевірки в інших інформаційних реєстрах.

Після того як чиновник отримає вашу заяву про надання притулку, вас направлять до приймального центру.

Більше інформації за посиланням: https://migri.fi/en/applying-for-asylum

Працевлаштування

Ваше право на працю та навчання починається з моменту реєстрації вашої заяви про тимчасовий захист у поліції чи прикордонній службі.

Під час реєстрації поліція або прикордонна служба роздрукує посвідчення про те, що ви маєте право на роботу. Це посвідчення має назву ― посвідчення про початок розгляду. Працювати можна без обмежень, тобто в будь-якій галузі та сфері. Зберігайте посвідчення при собі.

Якщо ви вже звернулися за тимчасовим захистом, але не отримали від поліції або прикордонної служби посвідчення про початок розгляду, вам можуть надіслати його електронною поштою. Надішліть запит про отримання посвідчення на адресу migri@migri.fi. Якщо у вас ще немає роботи і посвідчення поки не потрібне, можете зачекати на рішення про тимчасовий захист.

У рішенні про тимчасовий захист зазначено, що ви можете працювати без обмежень. Ви також отримаєте картку дозволу на проживання з інформацією про необмежене право на роботу. Рішення буде прийнято швидко. З цієї причини, як правило, не доцільно просити окрему довідку про право на роботу, тим більше, що ця послуга платна.

Послуги з пошуку роботи та працевлаштування

Згідно з інформацією Міністерства зайнятості та економіки, ви за бажання можете зареєструватися як шукач роботи та отримати послуги з підтримки працевлаштування в Бюро-ТЕ. Ознайомтеся з інструкціями Міністерства зайнятості та економіки Tiedosto avautuu uudessa välilehdessä, які містять більше інформації про право на роботу та послуги з підтримки зайнятості. Інструкції також нагадують, що зарплата й трудові умови застосовуються до всіх у Фінляндії, і з працівника не може стягуватися плата за посередництво в пошуку роботи чи працевлаштуванні. В інструкції містяться поради, куди можна звернутися за допомогою, якщо ви зіткнетеся з несправедливим ставленням до вас.

Якщо ви плануєте працювати у Фінляндії, вам потрібен дозвіл на проживання.

Перевірте свою картку посвідки на проживання та надане вам рішення про дозвіл на проживання, щоб дізнатися, чи маєте ви право працювати у Фінляндії.

Більше інформації про працевлаштування за посиланням: https://migri.fi/en/right-to-work

Допомога

Ви можете організувати проживання самостійно або залишитися в центрі прийому. Приймальні центри надають широкий спектр послуг, включно з медичними та соціальними послугами, а також матеріальною допомогою. Допомога надається тим, хто не має власних доходів або фінансових можливостей. Приймальні центри також запропонують вам інформацію та рекомендації, корисні в повсякденному житті.

Послуги прийому доступні для вас, коли ви:

  • подали заяву про тимчасовий захист;

  • надали посвідку на проживання на підставі тимчасового захисту.

 

Ви можете отримати послуги прийому до моменту, коли:

  • ви залишаєте Фінляндію;

  • вам надається інший вид посвідки на проживання;

  • термін дії вашого дозволу на проживання, виданого на основі тимчасового захисту, закінчується, і ви можете безпечно повернутися до країни походження.

Інформація оновлюється.

Особи, що подали заяви про отримання тимчасового захисту, будуть забезпечені необхідною медичною допомогою через Центри надання допомоги. Якщо ви потребуватимете невідкладної допомоги, вас направлять до профільної лікарні. Кошти, витрачені на медичне обслуговування, будуть покриватися за рахунок держави.

Окрім цього, громадяни, які на постійній основі приймають ліки, будуть забезпечені препаратами безкоштовно. Інформацію про призначення ліків та їх найменування необхідно надати під час подачі заяви про отримання статусу біженця чи тимчасового захисту.

Дитину можна віддати до школи одразу після приїзду до країни, якщо ви подали документи на отримання статусу біженця або тимчасового захисту. Фінляндія забезпечує освіту дітям та підліткам віком від 6 до 17 років. Окрім дошкільної та початкової освіти у фінських школах діти та підлітки, які нещодавно переїхали до Фінляндії, можуть отримати підготовчу освіту. Це можна зробити без дозволу на проживання.

Подання заяв на зарахування до школи для проходження попереднього навчання та отримання базової освіти фінською, англійською та російською мовами: www.joensuu.fi/perusopetus/lomakkeet.

 

Фінляндія підтримує студентів, науковців та дослідників, які виїхали з України, рятуючись від війни. На вебсайті Study in Finland Національного агентства освіти Фінляндії можна знайти інформацію про можливості, які вищі навчальні заклади пропонують людям, чиє навчання або академічна робота в Україні були перервані через війну.

  • Фінські виші пропонують можливість завершити освіту, що дозволить вам отримати відповідний ступінь вашого рідного університету. 

  • Якщо ви ведете дослідницьку діяльність, то можете отримати підтримку, щоб продовжити вашу роботу у фінському університеті.

 

Детальніше читайте англійською мовою на сторінці Study in FinlandLinkki toiselle sivustolle, Avautuu uudessa välilehdessä

Інтеграція

У Фінляндії офіційна мова ― фінська, її рекомендовано знати для легшої інтеграції в суспільство. Для біженців тут проводять курси фінської, і відвідувати їх обов’язково. Окрім цього, ви можете обрати один із поширених способів вивчення мови.

  • Індивідуальні заняття з репетитором. Викладач складає навчальну програму залежно від потреб та цілей конкретного студента. Такий формат підходить для будь-якої мети навчання.

  • Мовні курси. Вивчення мови у мінігрупах до 10 осіб із кваліфікованим викладачем. Курси мають затверджену програму та розраховані на певний проміжок часу. Курсові заняття організовуються при спеціальних центрах вивчення іноземних мов, а також онлайн. Такий вид навчання орієнтований передусім на розвиток комунікативних навичок.

  • Онлайн-курси без участі викладача. Такі курси є готовим записом циклу уроків, пов’язаних тематично та розташованих у порядку зростання складності.

  • Самовчителі — комплексний матеріал, що включає підручник, книгу із завданнями, аудіозаписи, словники тощо. Самовчитель розрахований переважно на осіб, які опановують мову з нуля.

  • Навчальні сайти, онлайн-платформи, мобільні застосунки. Можуть містити теоретичний і практичний матеріал, яскраві ілюстрації, відеоуроки, подкасти, фрагменти фільмів. Онлайн-сервіси пропонують цікаві інтерактивні ігри та вікторини для тестування й закріплення знань.

  • Безпосереднє спілкування з носіями мови через Skype та інші сервіси, читання літератури в оригіналі, перегляд фільмів та прослуховування новин. Усе це забезпечує тісний контакт із мовним середовищем.

  • Опрацювання граматик, довідників, словників та постійна самоперевірка за допомогою онлайн-тестів. У цьому методі існує ризик неправильно зрозуміти чи погано засвоїти матеріал.

Фінляндія не належить до Скандинавії, проте її культура є частиною більшої скандинавської культури. Данія, Швеція та Норвегія мають спільну скандинавську кореневу мову та спільну історію вікінгів, засновану на традиціях Північного моря та Північної Європи, пов’язаних із Німеччиною та Англією. Навпаки, Фінляндія поділяє мовне коріння з естонцями та угорцями. Якщо жителі Скандинавії вийшли з Північної Європи, то жителі Фінляндії емігрували зі сходу.

Незважаючи на своє унікальне коріння, сьогодні фіни мають більше спільних рис із сусідніми скандинавськими країнами, ніж зі своїми східними сусідами; наприклад, фіни мають непохитну віру в систему соціального забезпечення.

Суворий ландшафт і клімат, а також історична боротьба країни проти владних сусідів — як на сході, так і на заході — допомогли сформувати особливу фінську культуру, яка вирізняється вірою в ідеал гнучкої, розумної, винахідливої ​​особистості, котра знаходить свій шлях у складних ситуаціях. Це поняття відоме як sisu, і воно пов’язане з мужністю, витривалістю та наполегливістю.

Як і в інших нордичних культурах, пунктуальність та організованість важливі для фінів. Клімат та історія конфліктів із сусідніми країнами роблять Фінляндію культурою, що не схильна до ризику. Потрібен час, щоб переконати фінів зробити щось по-новому, особливо якщо це суперечить їхньому власному досвіду.

Фіни люблять природу і вживають суворих заходів для захисту довкілля; це зробило Фінляндію однією з найчистіших країн світу. Тут захоплюються фізичними вправами: прогулянки, хокей, катання на лижах, плавання, полювання, вітрильний спорт, гольф і кемпінг є популярними видами відпочинку. Також фіни люблять збирати лісові ягоди та гриби в лісі.

Спорт дуже популярний у Фінляндії, особливо автомобільні ралі, хокей, футбол і стрибки з трампліна.

Основними інгредієнтами традиційної кухні тут є картопля, риба, свинина та молочні продукти.

Фіни споживають найбільше у світі кави на душу населення. Під час перерви на каву вони люблять насолоджуватися пулою, солодким хлібом зі смаком кардамону та кориці.

Корисні контакти  
1. Екстрені служби  

Диспетчерська система екстреної допомоги в усіх країнах Європейського Союзу

2. Гарячі лінії (допомога, консультації)

МОМ Фінляндія

+358 9 684 1150

Unioninkatu 13, 6th floor 00130 Helsinki

Поштова адреса: P.O. Box 851 00101 Helsinki

Центр екстреної допомоги для жертв злочинів у Фінляндії

Посольство України у Фінляндії

+358 9 228 90 00

emb_fi@mfa.gov.ua

http://finland.mfa.gov.ua/ua

Vähäniityntie 9, 00570 Helsinki, Finland

3. Державні служби  

Знайдіть контакти державних відомств та агенцій Фінляндії, зокрема адреси, вебсайти, електронну пошту, номери телефонів тощо, за посиланням:

Корисні контакти 
Екстрені служби  

Диспетчерська система екстреної допомоги в усіх країнах Європейського Союзу

Ця телефонна лінія діє за єдиним безплатним номером і координує дії поліції, пожежної охорони, швидкої медичної допомоги, рятувальників та інших спеціальних служб. 

Гарячі лінії (допомога, консультації)

МОМ Хорватія

+358 9 684 1150

Unioninkatu 13, 6th floor 00130 Helsinki

Поштова адреса: P.O. Box 851 00101 Helsinki

Центр екстреної допомоги для жертв злочинів у Фінляндії

Понеділок-п’ятниця, 9:00-20:00

Юридичні консультації  0800 161 177 (Понеділок-четвер, 17:00-19:00)

Посольство України у Фінляндії

Графік роботи консульського підрозділу: понеділок — неділя з 09:00 до 21:00

Гаряча лінія: +358 40 471 92 00 (цілодобово)

+358 9 228 90 00

emb_fi@mfa.gov.ua

http://finland.mfa.gov.ua/ua

Vähäniityntie 9, 00570 Helsinki, Finland

Фінляндія
Державні служби

Знайдіть контакти державних відомств та агенцій Фінляндії

Зокрема адреси, вебсайти, електронну пошту, номери телефонів тощо, за посиланням:

Залишились запитання?

bottom of page