0 800 505 501
527
безкоштовно та анонімно щодня з 8:00–20:00
0 800 505 501
527
безкоштовно та анонімно щодня з 8:00–20:00
безкоштовно та анонімно
щодня з 8:00–20:00
безкоштовно та анонімно щодня з 8:00–20:00
НАЦIОНАЛЬНА ГАРЯЧА ЛIНIЯ З ПРОТИДІЇ ТОРГІВЛІ ЛЮДЬМИ ТА КОНСУЛЬТУВАННЯ МІГРАНТІВ
НАЦIОНАЛЬНА ГАРЯЧА ЛIНIЯ З КОНСУЛЬТУВАННЯ МIГРАНТIВ ТА ПРОТИДIЇ ТОРГIВЛI ЛЮДЬМИ
ПРАВИЛА В'ЇЗДУ ДО ІНШИХ КРАЇН ПІД ЧАС ВІЙНИ
Греція
Правила в’їзду до країни
Особливості в’їзду на територію Греції
28 березня 2022 року на електронній платформі Міністерства міграції та притулку Греції розпочато онлайн-реєстрацію звернень громадян України щодо надання статусу тимчасового захисту.
Усім громадянам України, які в’їхали в Грецію після 24 лютого 2022 року, у термін до 90 діб буде надано статус тимчасового захисту на один рік із правом працевлаштування та медичної допомоги.
В’їзд на територію Греції без закордонного паспорта
Громадянам України, які потребують захисту в Греції, дозволено в’їзд до Грецької Республіки за наявними документами: українським біометричним або небіометричним закордонним паспортом, внутрішнім українським паспортом (старого зразка у вигляді книжечки або ID-картки), свідоцтвом про народження дитини.
Обмеження на в’їзд у зв’язку з COVID-19
Для громадян України, які в’їжджають до Греції, знято зобов’язання надавати підтверджувальні документи з інформацією про COVID-19 (сертифікат про вакцинацію, про одужання від коронавірусної інфекції, тест).
Шенгенська віза призначена для короткострокового перебування або транзиту через Шенгенську зону не довше за 90 днів протягом 180-денного періоду. Віза, видана будь-якою країною Шенгенської зони, дає право на подорож до всіх країн, що входять у зону Шенгену, однак ви повинні подавати заяву на отримання візи країни, яка є вашим основним пунктом призначення. Якщо ви подорожуєте одразу до кількох країн Шенгенської зони і жодна з них не буде вашим основним пунктом призначення, вам слід подати заяву на отримання візи країни, до якої ви в’їдете спочатку.
Країни Шенгенської зони: Австрія, Бельгія, Греція, Данія, Естонія, Ісландія, Іспанія, Італія, Латвія, Литва, Ліхтенштейн, Люксембург, Мальта, Нідерланди, Німеччина, Норвегія, Польща, Португалія, Словаччина, Словенія, Угорщина, Фінляндія, Франція, Чехія, Швейцарія та Швеція.
Більше інформації про оформлення документів: https://www.schengenvisainfo.com/greece-visa/
Міжнародний захист
За даними Міністерства імміграції та притулку Греції, ті, хто хоче отримати тимчасовий захист, повинні записатися на прийом онлайн через цифрову платформу. Для цього вам потрібно буде вказати адресу електронної пошти.
Процедуру проводять співробітники Міністерства імміграції та притулку з подовженим робочим часом за сприяння Агентства Європейського Союзу з питань притулку.
Форму заявки та інформацію для переміщених осіб з України, які шукають тимчасового захисту в Греції, можна знайти тут.
Доступ до процедури міжнародного захисту є необмеженим і безкоштовним.
Компетентними органами для подання заяви є регіональні офіси з питань притулку та відділи притулку. Якщо ви перебуваєте в центрі прийому та ідентифікації (RIC), там також можуть зареєструвати вашу заяву.
Заява про міжнародний захист подається заявником особисто. Однак тепер заяву можна подати онлайн через заявку на самореєстрацію. Щоб отримати більше інформації про процедуру самореєстрації та дізнатися, хто має право на цю процедуру, перейдіть на офіційний вебсайт Міністерства міграції та притулку: https://migration.gov.gr/en/gas/diadikasia-asyloy/ Інформація доступна англійською та грецькою мовами.
Ви також можете подати заявки для членів вашої сім’ї, якщо вони разом із вами перебувають у Греції і хочуть здобути статус біженців. У цьому разі членам вашої родини доведеться прийти разом із вами до Служби притулку.
Повідомляємо, що Служба притулку не компетентна приймати вашу заяву, якщо:
а) ви вже подали заяву про міжнародний захист до грецької поліції, і ця заява все ще розглядається,
б) у вас уже є спеціальна картка притулку іноземця (рожева карта).
Якщо ви неповнолітній і вас у Греції не супроводжують батьки, перейдіть за цим посиланням.
Якщо вас затримали або ви перебуваєте в Центрі прийому та ідентифікації (RIC), перейдіть за цим посиланням (інформація доступна грецькою та англійською мовами).
Щоб отримати додаткову інформацію щодо процедури клопотання про надання притулку (перша інстанція), перейдіть на офіційний сайт Міністерства міграції та притулку: https://migration.gov.gr/en/gas/diadikasia-asyloy/ (інформація доступна грецькою та англійською мовами).
Працевлаштування
Статус тимчасового захисту дає право працювати на території Греції. Додаткового дозволу на роботу не потрібно.
В'їзні візи
Якщо громадяни держав, котрі не є членами ЄС, планують перебувати в Греції більше від 90 днів і працювати, то їм потрібна віза для роботи (національна віза типу D). Цю візу необхідно отримати до прибуття в Грецію в посольстві або консульському відділі Греції в країні проживання заявника. Рекомендується звернутися до посольства або консульського відділу Греції для отримання точних вимог до документації. Зазвичай необхідні документи:
-
дійсний паспорт;
-
контракт найму;
-
доказ належного медичного страхування на час перебування в Греції;
-
довідка про несудимість.
Примітка: національна робоча віза надається лише в тому випадку, коли роботодавець у Греції вже запропонував заявникові роботу або коли заявника переводять із компанії в країні його проживання до грецького відділення. Перш ніж запропонувати посаду особі не з ЄС, потенційний роботодавець повинен довести Грецькому офісу кадрів (OAED), що громадянин Греції або громадянин ЄС не зміг обійняти посаду першим, і роботодавця можуть попросити надати грошовий депозит. Роботодавець також зобов’язаний відповідати вимогам щодо мінімального прибутку від бізнесу.
У пошуках роботодавця, який би запропонував роботу, деякі громадяни країн, що не є членами ЄС, в’їжджають до Греції за туристичною (або шенгенською) візою. У цій ситуації, якщо роботодавця знайдено, то потрібно повернутися до країни проживання до закінчення терміну дії туристичної візи, щоб подати заявку на отримання робочої візи.
Отримання дозволу на роботу
Протягом 30 днів після прибуття в Грецію власник візи повинен особисто подати заявку на отримання дозволу на проживання/роботу в місцевому муніципальному управлінні Δημαρχείο (Дімархіо). У деяких районах заяву можна подати у відділку поліції. Існує багато видів дозволу на проживання, залежно від обставин заявника (самозайнятість, консультант, службовець, керівник). Термін дії становить від одного до п’яти років. Рекомендується подати заяву якомога швидше після прибуття, оскільки процес може затягнутися. Примітка: якщо термін дії візи закінчується до того, як буде подана заява на отримання дозволу на проживання / роботу, заявнику потрібно буде повернутися до країни свого проживання та почати процес знову. Особи, затримані на роботі без дозволу на роботу, або ті, хто прострочив термін дії візи, підлягатимуть штрафу та можливому ув’язненню.
Як оформити дозвіл на проживання / роботу
Перш ніж подавати заяву на отримання посвідки на проживання, заявники повинні отримати податковий номер (Arithmo Forologiko Mitro, AFM) у місцевій податковій інспекції (Eforia), а також номер соціального страхування в Інституті соціального страхування (IKA). Номер AMKA можна отримати в найближчому офісі IKA або офісі обслуговування громадян (KEP).
Інститут соціального страхування (IKA)
Телефон: 215 200 555 / 64 / 184
Гаряча телефонна лінія: 11 131
Адреса: Odos Agiou Konstantinou 8, Athens
Багатомовна гаряча лінія Офісу обслуговування громадян (KEP): 1564
Документи, необхідні для отримання посвідки на проживання:
-
віза;
-
паспорт і ксерокопії;
-
принаймні дві паспортні фотографії;
-
свідоцтво про медичне страхування;
-
довідка з державної лікарні про стан здоров’я (декларація про відсутність у заявника серйозних інфекційних захворювань);
-
підтвердження місцевої адреси (правовласник або договір оренди);
-
доказ здатності забезпечувати себе — робота чи активи;
-
підтвердження сплати необхідного збору до національної податкової служби (Eforia).
Допомога
Ті, хто прибуває з України наземним транспортом і бажає отримати короткострокове проживання, можуть зупинитися у відкритому приймальному центрі в Сінтікі / Клейді.
Ті, хто бажає отримати житло на більш тривалий період, можуть подати запит на спеціальній платформі Міністерства міграції та притулку Греції: https://migration.gov.gr/accomodation-ukraine/
Подаючи заявку, необхідно додати фотографію проїзного документа (сторінка паспорта з вашими даними та штампом в’їзду в Грецію) і вказати дату, з якої буде потрібно житло.
Міністерство міграції та притулку надасть вам житло в уже наявних приміщеннях: на території Серрес II у Північній Греції та в Елефсіні в регіоні Аттика.
Інформація оновлюється.
Українські біженці, навіть якщо їм ще не надано номер соціального страхування (АМКА), мають право на безкоштовний доступ до послуг державних лікарень і медичних центрів, у тому числі закладів психічного здоров’я та фізичної реабілітації. Якщо АМКА ще не надано, українські біженці можуть отримати доступ до охорони здоров’я, пред’явивши паспорт або, якщо його немає, документ, виданий поліцією.
Безкоштовну психосоціальну підтримку українцям у Греції надає EPAPSY, партнер УВКБ ООН. Дзвінки на гарячій телефонній лінії приймає українсько- та російськомовний психосоціальний працівник. Зателефонувати на лінію можна з понеділка по п’ятницю з 09:00 до 17:00 за номером +30 6936514117.
Ви також можете звернутися до гарячої лінії МОЗ для надання безкоштовної психосоціальної підтримки українським біженцям. На лінії працюють професійні психологи українського походження. Гаряча лінія приймає дзвінки з понеділка по п’ятницю з 09:00 до 21:00 за номером 10306 (виберіть розширення 4).
Якщо ви потребуєте медичної або психологічної підтримки в Афінах, то також можете звернутися до клініки «Лікарі без кордонів» (Medecins Sans Frontieres, MSF), розташованої за адресою: Солонос 133, Афіни 106 77.
Організація METAdrasi пропонує українським біженцям широкий спектр послуг, зокрема проживання, юридичну та психологічну допомогу, харчування й мовні курси. Додаткова інформація англійською, грецькою, українською та російською мовами є за посиланням.
Українські діти можуть вступати до державних шкіл. На спеціальній вебсторінці Міністерства освіти Греції ви знайдете детальнішу інформацію українською.
Інтеграція
В Греції офіційна мова — грецька, і знати її рекомендовано для легшої інтеграції в суспільство. Ви можете обрати один із поширених способів вивчення мови.
-
Індивідуальні заняття з репетитором. Викладач складає навчальну програму залежно від потреб та цілей конкретного студента. Такий формат підходить для будь-якої мети навчання.
-
Мовні курси. Вивчення мови у групах до 10 осіб із кваліфікованим викладачем. Курси мають затверджену програму та розраховані на певний проміжок часу. Заняття організовуються при спеціальних центрах вивчення іноземних мов, а також онлайн. Такий вид навчання орієнтований передусім на розвиток комунікативних навичок.
-
Онлайн-курси без участі викладача. Такі курси є готовим записом циклу уроків, пов’язаних тематично та розташованих у порядку зростання складності.
-
Самовчителі — комплексний матеріал, що включає підручник, книгу із завданнями, аудіозаписи, словники тощо. Самовчитель розрахований переважно на осіб, які опановують мову з нуля.
-
Навчальні сайти, онлайн-платформи, мобільні застосунки. Можуть містити як теоретичний, так і практичний матеріал, яскраві ілюстрації, відеоуроки, подкасти, фрагменти фільмів. Онлайн-сервіси пропонують цікаві інтерактивні ігри та вікторини для тестування й закріплення знань.
-
Безпосереднє спілкування з носіями мови через Skype та інші сервіси, читання літератури в оригіналі, перегляд фільмів та прослуховування новин. Усе це забезпечує тісний контакт із мовним середовищем.
-
Опрацювання граматик, довідників, словників та постійна самоперевірка за допомогою онлайн-тестів. У цьому методі існує ризик неправильно зрозуміти чи погано засвоїти матеріал.
Грецькі звичаї й традиції мають здебільшого релігійний характер, а деякі з них сягають корінням у язичництво. Греки дуже релігійні, а часом і забобонні, багато хто з них вірить у надприродні чи паранормальні явища. Вірування різняться від острова до острова, від села до села та від регіону до регіону.
Сучасні греки бережуть свою культурну спадщину бережуть і шанують традиції.
Традиційні свята
Іменини
Більшість греків названі на честь християнського святого, і день цього святого в церковному календарі стає їхнім особистим святом. У Греції іменини важливіші за дні народження. Друзі та рідні навіть без запрошення відвідують іменинника, бажають йому всього найкращого та вручають невеликі подарунки. Господиня дому пропонує гостям випічку, солодощі та закуски.
Карнавал
У Греції карнавал називається Апокрієс. Фестиваль триває три тижні: від м’ясопусного тижня — і до Чистого понеділка (Катара Дефтера), першого дня Великого посту. Під час Апокрієсу на вулицях і в барах веселяться вбрані в яскраві костюми люди, усюди лунає музика й розлітається кольорове конфеті. Найвідоміший карнавальний парад проходить у місті Патра. Вважається, що карнавал має язичницьке коріння та пов’язаний із культом Діоніса, бога вина й бенкетів.
Чистий понеділок
Чистий, або Великий понеділок (Катара Дефтера) — це перший день Великого посту (Саракости), під час якого сім’ї виїжджають на пікнік у сільську місцевість і запускають повітряних зміїв.
День незалежності Греції
День незалежності Греції відзначається на згадку про події 25 березня 1821 року, коли спалахнуло повстання проти панування Османської імперії, за яким слідували довгі роки війни за незалежність. Крім національного святкування, 25 березня також є релігійним святом, присвяченим Благовіщенню Діви Марії.
День Охі
Грецькою «охі» (Οχι) — означає «ні». Щороку греки відзначають 28 жовтня: день, коли в 1940 році грецький уряд на чолі з Іоаннісом Метаксасом категорично відкинув ультиматум італійського диктатора Беніто Муссоліні, не дозволивши італійцям вторгнутися в країну. У День Охі греки вивішують національні прапори на вікна та балкони, школярі й військовослужбовці беруть участь у парадах.
Каліканцарі
Згідно з народними віруваннями, каліканцарі — це гобліни, які проводять більшу частину року під землею, пиляючи коріння світового древа й наближаючи таким чином кінець світу. Від Різдва до Водохреща ці невисокі потворні створіння виходять на поверхню, дражнять людей і намагаються заподіяти їм лихо. На Водохреща сільський священик ходить від хати до хати і кропить кімнати свяченою водою, щоб загнати каліканцарі назад під землю.
«Вівторок 13-е»
На відміну від західного вірування, у Греції найбільш невдалим днем вважають, коли 13-е число припадає на вівторок, а не на п’ятницю.
«Доторкнися до червоного»
Коли двоє людей сказали одне й те саме одночасно, то негайно обом треба вигукнути «Піазе Кокіно» («доторкнися до червоного») і торкнутися будь-якого червоного предмета. Інакше, вірять греки, сварка або бійка неминуча.
Корисні контакти
1. Екстрені служби
Диспетчерська система екстреної допомоги в усіх країнах Європейського Союзу
2. Гарячі лінії (допомога, консультації)
МОМ Греція
Гаряча телефонна лінія «А21»
Телефон екстреної соціальної допомоги
Національна гаряча лінія з питань захисту дітей
Гаряча лінія SOS щодо насильства щодо жінок
Європейська гаряча лінія для зниклих дітей
Служба прийому та ідентифікації
Спеціальний секретаріат із питань захисту неповнолітніх без супроводу (ССПУАМ)
Посольство України в Греції
+30 69 327 656 06 (гаряча лінія)
вул. Стефану Дельта, 2, р-н Філотеї, 152 37 Афіни
Консульство України в Салоніках
+30 69 34077385 (гаряча лінія)
https://thessaloniki.mfa.gov.ua
вул. Наварху Кундуріоту, м. Салоніки 2546 25
3. Державні служби
Знайдіть контакти державних відомств та агенцій Греції, зокрема адреси, вебсайти, електронну пошту, номери телефонів тощо, за посиланням:
Корисні контакти
Екстрені служби
Диспетчерська система екстреної допомоги в усіх країнах Європейського Союзу
Ця телефонна лінія діє за єдиним безплатним номером і координує дії поліції, пожежної охорони, швидкої медичної допомоги, рятувальників та інших спеціальних служб.
Гарячі лінії (допомога, консультації)
Гаряча телефонна лінія «А21»
Організація, що бореться з рабством і торгівлею людьми (24/7, усіма мовами)
Національна гаряча лінія з питань захисту дітей
(Національний центр соціальної солідарності, 24/7)
Служба прийому та ідентифікації
Інформація українською, англійською та грецькою мовами).
Понеділок — п'ятниця з 8:00 до 21:00, у вихідні з 10:00 до 17:00.
Спеціальний секретаріат із питань захисту неповнолітніх без супроводу (ССПУАМ)
Цілодобова лінія розшуку
Посольство України в Греції
До консульського округу Посольства входять такі регіони Греції: Аттіка, острови Додеканес, Епір, Іонічні острови, Кікладські острови, Крит, Пелопоннес, Північно-егейський регіон, Споради, Фессалія.
Прийом громадян, які потребують тимчасового захисту, — щодня з 9:00 до 21:00.
Прийом громадян у справах, що потребують сплати консульського збору, — у робочі дні з 9:00 до 13:00.
+30 69 327 656 06 (гаряча лінія)
вул. Стефану Дельта, 2, р-н Філотеї, 152 37 Афіни
Консульство України в Салоніках
До консульського округу входять такі регіони Греції: Східна Македонія і Фракія, Центральна Македонія, Західна Македонія (округи: Драма, Евру, Кавала, Ксанті, Родопі, Салоніки, Імафіа, Кілкіс, Пелла, Пієріа, Серрон, Халкідіки, Гревена, Кастор’я, Козані, Флоріна та Агіон Орос).
Прийом громадян, які потребують тимчасового захисту, — щодня з 9:00 до 21:00.
Прийом громадян у справах, що потребують сплати консульського збору, — у робочі дні з 9:00 до 13:00.
+30 69 34077385 (гаряча лінія)
https://thessaloniki.mfa.gov.ua
вул. Наварху Кундуріоту, м. Салоніки 2546 25
Греція
Державні служби
Знайдіть контакти державних відомств та агенцій Греції
Зокрема адреси, вебсайти, електронну пошту, номери телефонів тощо, за посиланням: