top of page

0 800 505 501

527

безкоштовно та анонімно щодня з 8:00–20:00

0 800 505 501

527

безкоштовно та анонімно щодня з 8:00–20:00

безкоштовно та анонімно

щодня з 8:00–20:00

безкоштовно та анонімно щодня з 8:00–20:00

НАЦIОНАЛЬНА ГАРЯЧА ЛIНIЯ З ПРОТИДІЇ ТОРГІВЛІ ЛЮДЬМИ ТА КОНСУЛЬТУВАННЯ МІГРАНТІВ

НАЦIОНАЛЬНА ГАРЯЧА ЛIНIЯ З КОНСУЛЬТУВАННЯ МIГРАНТIВ ТА ПРОТИДIЇ ТОРГIВЛI ЛЮДЬМИ

ПРАВИЛА В'ЇЗДУ ДО ІНШИХ КРАЇН ПІД ЧАС ВІЙНИ

Норвегія

Правила в’їзду до країни

Особливості в’їзду громадян України в Норвегію

Норвегія запровадила для громадян України можливість тимчасового колективного захисту. Рішенням надано тимчасовий дозвіл на проживання в Норвегії на один рік, і цей термін може бути продовжено на строк до трьох років навіть у разі відсутності у громадян України біометричних закордонних паспортів або закордонних паспортів старого зразка.

Надання колективного захисту означає, що Директорат у справах іноземців (UDI) не розглядає необхідність у захисті в індивідуальному порядку, а надає груповий захист усім людям, що виїхали з України, рятуючись від війни, а також членам їхніх сімей. Таким чином надання допомоги прискорюється.

 

В’їзд у Норвегію без закордонного паспорта

Для громадян України дозволяється перетин кордону Норвегії без біометричного закордонного паспорта (дорослим і дітям) наземним транспортним засобом (автомобіль, автобус) та кораблем.

 

Обмеження на в’їзд у зв’язку з COVID-19

Наразі обмеження на в’їзд у зв’язку з COVID-19 скасовані. Норвегія відкрита для в’їзду для всіх іноземців, які мають право на в’їзд на територію країни відповідно до Закону про імміграцію.

Шенгенська віза призначена для короткострокового перебування або транзиту через Шенгенську зону не довше за 90 днів протягом 180-денного періоду. Віза, видана будь-якою країною Шенгенської зони, дає право на подорож до всіх країн, що входять у зону Шенгену, однак ви повинні подавати заяву на отримання візи країни, яка є вашим основним пунктом призначення. Якщо ви подорожуєте одразу до кількох країн Шенгенської зони і жодна з них не буде вашим основним пунктом призначення, вам слід подати заяву на отримання візи країни, до якої ви в’їдете спочатку.

Країни Шенгенської зони: Австрія, Бельгія, Греція, Данія, Естонія, Ісландія, Іспанія, Італія, Латвія, Литва, Ліхтенштейн, Люксембург, Мальта, Нідерланди, Німеччина, Норвегія, Польща, Португалія, Словаччина, Словенія, Угорщина, Фінляндія, Франція, Чехія, Швейцарія та Швеція.

Більше інформації про оформлення документів за посиланням: https://www.schengenvisainfo.com/norway-visa/

Міжнародний захист

Людям, які виїхали з України, рятуючись від війни, може бути надано тимчасовий колективний захист на один рік. Ваш дозвіл на захист може бути продовжено.

Колективний захист означає, що Імміграційне управління Норвегії (UDI) не оцінює потребу в захисті індивідуально, а надає людям, які виїхали з України, рятуючись від війни, та членам їхніх сімей колективний захист. Це гарантує, що люди швидше отримають необхідну допомогу.

Якщо ви плануєте подати заяву про надання притулку, ви можете подати заяву на захист, коли досягнете норвезького кордону. Якщо ви вже перебуваєте в Норвегії, ви можете звернутися до поліції, де ви перебуваєте, і вони допоможуть вам подати заявку. Також ви можете подати заяву у Національному центрі реєстрації.

Більше інформації за посиланням.

Як подати заявку?

Ви повинні бути в Норвегії або на норвезькому кордоні, щоб подати заяву на захист. Щоб подати заяву на захист, слід звернутися до норвезької поліції.

Де знайти представників поліції?

Щоб звернутися за захистом до поліції, ви можете:

  • повідомити прикордонній поліції, що ви хочете подати заяву на захист (притулок),

  • прибути до поліцейського відділку за місцем вашого перебування, або

  • приїхати до Національного центру прибуття в Роде.

 

Поліція допоможе вам із транспортуванням до Національного центру прибуття. Щоб зареєструвати вашу заяву про захист, Імміграційна служба Національної поліції (NPIS) проведе розмову з вами в Національному центрі прибуття. Ви отримаєте картку, яка свідчитиме про те, що ви подали заявку на захист.

 

Що відбувається після подання заявки?

Ви залишитеся в Національному центрі прибуття на термін до 21 дня, і вам потрібно пройти багато кроків. Ви, серед іншого:

  • проведете розмову з поліцією;

  • надасте особисту інформацію;

  • надасте свої відбитки пальців та фотографію;

  • надасте паспорти та інші документи, що посвідчують особу;

  • пройдете медичний огляд, зокрема обстеження на туберкульоз.

 

Більше інформації за посиланням.

Працевлаштування

Якщо ви отримали тимчасовий захист, то маєте право на працевлаштування в Норвегії. Жодних додаткових документів вам для цього оформлювати не потрібно.

Особи з України, котрі не подалися на тимчасовий захист, повинні подати заявку на отримання дозволу на проживання, щоб працювати в Норвегії. Такий дозвіл надається, наприклад, кваліфікованим робітникам, етнічним кухарям, сезонним працівникам, самозайнятим особам, а також співробітникам гуманітарних, некомерційних чи релігійних організацій.

Більше інформації про працевлаштування за посиланням.

Детальніше про подання документів: https://www.udi.no/en/want-to-apply/

Допомога

Норвезька влада (IMDi) може надати вам місце проживання: це означає, що ви отримаєте допомогу в пошуку житла. Ви не можете обирати, в якому муніципалітеті жити. Ви отримаєте лише одну пропозицію від муніципалітету, і це може бути будь-де в Норвегії. Звертатися до влади по допомогу в поселенні чи ні — справа добровільна, проте якщо звернетеся до IMDi по допомогу, а потім відхилите пропозицію, це матиме певні наслідки для ваших прав.

Не прийнявши пропозицію IMDi, ви втрачаєте:

  • право на невідкладне житло (приймальний пункт);

  • право на участь в ознайомлювальній програмі;

  • право на отримання вступної допомоги (гроші);

  • можливість отримати фінансову підтримку від муніципалітету;

  • право на транспортні витрати при переїзді до муніципалітету.

 

Якщо ви відхилите пропозицію муніципалітету, вам доведеться самостійно вирішувати питання з житлом та господарством. Ви все ще матимете право на безкоштовне вивчання норвезької мови та суспільствознавства. Діти віком до 16 років матимуть право та обов’язок відвідувати школу. Молодь у віці від 16 до 18 років матиме право на середню освіту.

Право на місце в екстреному житлі, у центрі прийому або в притулку діє до узгодженої в муніципалітеті дати поселення. Якщо ви не переїдете до цієї дати, поліція перевезе вас примусово.

У Норвегії українські біженці можуть безкоштовно їздити поїздами та експрес-автобусами перевізника «Vy».

Особи, які одержали колективний захист, мають право на медичну допомогу в системі державної охорони здоров`я.

Діти осіб, що користуються міжнародним захистом, мають право відвідувати школу та дитячий садок.

Вступна програма

Коли ви поселяєтеся в муніципалітеті за допомогою норвезької влади, у вас є як права, так і обов’язки. Якщо вам від 18 до 55 років, ви можете взяти участь в ознайомлювальній програмі. Ознайомлювальна програма — це навчальний курс, присвячений норвезькій мові та підготовці до роботі в Норвегії. Заняття за інтенсивністю відповідають середньому робочому тижню. Під час участі в ознайомлювальній програмі ви отримуватимете гроші, так звані «вступні переваги». Із цих грошей ви маєте платити податок, як і громадяни Норвегії, котрі працюють.

Інтеграція

В Норвегії офіційна мова — норвезька. Знати її рекомендовано, щоб легше інтегруватися в суспільство. Ви можете обрати один із поширених способів вивчення мови.

  • Індивідуальні заняття з репетитором. Викладач складає навчальну програму залежно від потреб та цілей конкретного студента. Такий формат підходить для будь-якої мети навчання.

  • Мовні курси. Вивчення мови у групах до 10 осіб із кваліфікованим викладачем. Курси мають затверджену програму та розраховані на певний проміжок часу. Заняття організовуються при спеціальних центрах вивчення іноземних мов, а також онлайн. Такий вид навчання орієнтований передусім на розвиток комунікативних навичок.

  • Онлайн-курси без участі викладача. Такі курси є готовим записом циклу уроків. Уроки тематично пов’язані і розташовані в порядку зростання складності.

  • Самовчителі — комплексний матеріал, що включає підручник, книгу із завданнями, аудіозаписи, словники тощо. Самовчитель розрахований переважно на осіб, які опановують мову з нуля.

  • Навчальні сайти, онлайн-платформи, мобільні застосунки. Можуть містити як теоретичний, так і практичний матеріал, яскраві ілюстрації, відеоуроки, подкасти, фрагменти фільмів. Онлайн-сервіси пропонують цікаві інтерактивні ігри та вікторини для тестування й закріплення знань.

  • Безпосереднє спілкування з носіями мови через Skype та інші сервіси, читання літератури в оригіналі, перегляд фільмів та прослуховування новин. Усе це забезпечує тісний контакт із мовним середовищем.

  • Опрацювання граматик, довідників, словників та постійна самоперевірка за допомогою онлайн-тестів. У цьому методі існує ризик неправильно зрозуміти чи погано засвоїти матеріал.

Сім’я

Норвезькі сім'ї, як правило, невеликі, але родичі часто мешкають в одному місті. Для більшості норвезьких батьків важливо, щоб їхні діти росли незалежними та брали на себе відповідальність за свою діяльність і вчинки. Одним із ключових принципів норвезької культури є егалітаризм (усі люди рівні й тому повинні мати рівні можливості). Цей принцип впливає на будь-які стосунки і на будь-яке спілкування. Норвежці звертаються одне до одного на ім’я, навіть до вчителів і старших. Тут зазвичай одягаються і діють неформально, спілкуються на рівних, незалежно від віку, статі, статусу чи матеріального становища. Гендерна рівність зокрема означає й те, що чоловіки та жінки виконують однакову роботу, працюють однакову кількість часу, заробляють однакову суму грошей, порівну ділять відповідальність за господарські справи та виховання дітей.

Свята в Норвегії

Оскільки Норвегія історично є християнсько-лютеранською країною, конституція стверджує, що норвезька культура та закони повинні відображати християнсько-лютеранські цінності та гуманітарні принципи. Християнські традиції знайшли відображення і в таких національних святах, як Різдво та Великдень.

Стиль спілкування

Спочатку норвежці можуть здатися сором’язливими. Вони стримані, і може знадобитися час, щоб вони звикли до нових людей та умов. Через деякий час вони розкриються і покажуть велике тепле серце.

Хвалитися собою та своїми навичками в норвезькій культурі не прийнято, оскільки люди не мають вважати себе вищими за інших. Такий спосіб мислення називається «janteloven», і, хоча з нього жартують, він не зовсім хибний. Норвежці скромні. Чесність і ввічливість тут вважають основними чеснотами. А втім, норвежці відверто розмовляють одне з одним і цінують прямоту. Зазвичай у них майже немає табу, тож обговорити можна що завгодно.

Норвежці поважають приватний простір. У них, як правило, існує суворе розмежування між тим, що є їхнім, і тим, що є вашим. Спільне використання особистих речей трапляється дуже рідко.

Норвезька дієта

Норвезька їжа є поєднанням традиційної та міжнародної кухні. Тут дуже популярна риба, проте також їдять багато м’яса, картоплі, овочів, молока, сиру, хліба та солодощів. Бутерброди — популярна страва на сніданок. Більшість норвежців не їдять гарячої їжі до обіду. Головною трапезою дня, звісно, є вечеря, а найпоширеніші страви на вечерю — фрикадельки та картопля з підливою.

І хоча норвежці все ще цінують свої кулінарні традиції, протягом останніх десятиліть великий вплив має міжнародна кухня. У Норвегії дуже люблять піцу й пасту, а найпопулярнішою сімейною стравою вихідного дня тут є мексиканські тако!

Корисні контакти  
1. Екстрені служби  

Диспетчерська система екстреної допомоги в усіх країнах Європейського Союзу

2. Гарячі лінії (допомога, консультації)

МОМ Норвегія

 +47 23 10 53 20

 +47 23 10 53 23 (факс)

Адреса офісу: Skippergata 33, 4th floor, 0154 Oslo, Norway

Поштова адреса: Pb 8927 Youngstorget, 0028 Oslo, Norway

Посольство України в Норвегії

3. Державні служби  

Знайдіть контакти державних відомств та агенцій Норвегії, зокрема адреси, вебсайти, електронну пошту, номери телефонів тощо

Корисні контакти 
Екстрені служби  

Диспетчерська система екстреної допомоги в усіх країнах Європейського Союзу

Ця телефонна лінія діє за єдиним безплатним номером і координує дії поліції, пожежної охорони, швидкої медичної допомоги, рятувальників та інших спеціальних служб. 

Гарячі лінії (допомога, консультації)

МОМ Норвегія

 +47 23 10 53 20

 +47 23 10 53 23 (факс)

Адреса офісу: Skippergata 33, 4th floor, 0154 Oslo, Norway

Поштова адреса: Pb 8927 Youngstorget, 0028 Oslo, Norway

Посольство України в Норвегії

Норвегія
Державні служби

Знайдіть контакти державних відомств та агенцій Норвегії

Зокрема адреси, вебсайти, електронну пошту, номери телефонів тощо

Залишились запитання?

bottom of page