top of page

0 800 505 501

527

безкоштовно та анонімно щодня з 8:00–20:00

0 800 505 501

527

безкоштовно та анонімно щодня з 8:00–20:00

безкоштовно та анонімно

щодня з 8:00–20:00

безкоштовно та анонімно щодня з 8:00–20:00

НАЦIОНАЛЬНА ГАРЯЧА ЛIНIЯ З ПРОТИДІЇ ТОРГІВЛІ ЛЮДЬМИ ТА КОНСУЛЬТУВАННЯ МІГРАНТІВ

НАЦIОНАЛЬНА ГАРЯЧА ЛIНIЯ З КОНСУЛЬТУВАННЯ МIГРАНТIВ ТА ПРОТИДIЇ ТОРГIВЛI ЛЮДЬМИ

ПРАВИЛА В'ЇЗДУ ДО ІНШИХ КРАЇН ПІД ЧАС ВІЙНИ

Португалія

Правила в’їзду до країни

Порядок в’їзду для громадян України

Громадяни України мають право на в’їзд до Португалії. Для цього їм не потрібна віза. У Португалії громадяни України можуть одержати тимчасовий захист.

В’їзд без закордонного паспорта

Прибуття українців до Португалії дозволяється з будь-якими паспортними документами або документами, які ідентифікують особу (дітям дозволено в’їзд зі свідоцтвом про народження).

Оформлення візи або дозволу на в’їзд у Португалію не потрібне. Водночас, якщо громадяни України не мають дійсного біометричного закордонного паспорта, вони можуть звернутися в Посольство Португалії в країні свого перебування в ЄС для оформлення документа, що підтверджує намір їхній намір звернутися за тимчасовим захистом в Португалії.

Обмеження на в’їзд у зв’язку з COVID-19

Щоб скористатися звичайними (комерційними) авіарейсами, необхідно мати довідку про негативний результат тесту на коронавірус (ПЛР-тест, зроблений не раніше ніж за 72 години до подання документа, або швидкий лабораторний тест на антиген, зроблений не раніше ніж за 24 години до подання документа), або сертифікат про повний курс щеплень від COVID (європейський сертифікат або український цифровий сертифікат, згенерований у додатку «ДІЯ», із QR кодом, за умови, що пройшло більше за 14 днів після останньої дози щеплення вакциною Janssen, або AstraZeneca, або Moderna, або Pfizer, або Sinopharm (Vero Cell), Sinovac (Coronavac), Bharat Biotech International (Covaxin), Verity Pharmaceuticals, Fiocruz чи R-Pharm), або сертифікат про одужання від COVID. Вимога щодо подання цих документів не застосовується до дітей до 12 років. Також після реєстрації (check-in) на рейс, на якому ви прибуваєте до Португалії, та до посадки в літак обов’язково потрібно заповнити форму: https://portugalcleanandsafe.pt/en/passenger-locator-card

Якщо ви летите так званим гуманітарним рейсом, перелік необхідних COVID-документів слід уточнювати в Посольстві Португалії, яке координує рейс, або в безпосередніх організаторів авіаперевезення.

При прибутті наземним транспортом COVID-документи бажано мати, хоча без них в’їзд у Португалію також дозволений. Заповнювати форму при в’їзді не потрібно.

Громадяни України можуть в’їжджати без візи за наявності біометричного паспорта.

Шенгенська віза

Шенгенська віза призначена для короткострокового перебування або транзиту через Шенгенську зону не довше за 90 днів протягом 180-денного періоду. Віза, видана будь-якою країною Шенгенської зони, дає право на подорож до всіх країн, що входять у зону Шенгену, однак ви повинні подавати заяву на отримання візи країни, яка є вашим основним пунктом призначення. Якщо ви подорожуєте одразу до кількох країн Шенгенської зони і жодна з них не буде вашим основним пунктом призначення, вам слід подати заяву на отримання візи країни, до якої ви в’їдете спочатку.

Країни Шенгенської зони: Австрія, Бельгія, Греція, Данія, Естонія, Ісландія, Іспанія, Італія, Латвія, Литва, Ліхтенштейн, Люксембург, Мальта, Нідерланди, Німеччина, Норвегія, Польща, Португалія, Словаччина, Словенія, Угорщина, Фінляндія, Франція, Чехія, Швейцарія та Швеція.

Більше інформації про оформлення документів за посиланням https://www.schengenvisainfo.com/portugal-visa/

Міжнародний захист

Португалія надала режим тимчасового захисту людям, що виїхали з України, рятуючись від війни.

Режим тимчасового захисту охоплює:

  • громадян України, які не можуть повернутися до своєї країни через війну, та їхніх родичів;

  • громадян інших країн, які є родичами, родичами, подружжям або неодруженими партнерами громадян України, які також не можуть повернутися в Україну через війну;

  • будь-яких громадян третіх країн або осіб без громадянства, які користуються міжнародним захистом в Україні, а також членів їх сімей;

  • будь-яких громадян третьої країни або осіб без громадянства, котрі проживають в Україні і не можуть повернутися до країни свого походження.

 

Статус тимчасового захисту автоматично передбачає:

  • дозвіл на тимчасове проживання;

  • податковий ідентифікаційний номер (NIF);

  • ідентифікаційний номер соціального страхування (NISS);

  • номер користувача Національної служби охорони здоров’я (SNS).

 

Ці ідентифікаційні номери дають доступ до різноманітних послуг: охорони здоров’я в державних установах, соціальної підтримки, зарахування на роботу та інші. Щоб підписати трудовий договір і почати працювати, вам потрібно оформити ідентифікаційний номер (NIF).

Дивіться також посібник із соціального захисту про те, як отримати доступ до різних пільг із соціального захисту.

Для отримання додаткової інформації про тимчасовий охоронний наказ відвідайте портал «Португалія для України».

 

Як оформити тимчасовий захист

Заявки на тимчасовий захист можна подати онлайн через портал SEFforUkraine.sef.pt (доступний португальською, англійською та українською мовами). Ця послуга призначена для всіх громадян України та їхніх сімей, а також іноземних громадян, які проживають в Україні, незалежно від того, перебуваєте ви вже в Португалії чи ні.

Онлайн-реєстрація доступна лише для осіб від 18 років, тому заяву про захист для неповнолітніх необхідно подати особисто в одну з 24 служб Імміграційної та прикордонної служби (SEF), де буде підтверджено факт батьківства чи опікунства.

Запити на тимчасовий захист також можна подати особисто в Національні центри підтримки інтеграції мігрантів (CNAIM) у Лісабоні, Порту та Фару та в деяких делегаціях SEF із послугами для громадян України, які працюють у розширений час.

Початковий термін дії тимчасового захисту становить один рік. Цей термін може бути продовжений ще на один рік, доки зберігаються умови, що не дозволяють людям повернутись у свою країну.

 

Реєстрація та захист дітей без супроводу

Створено платформу зі спеціальною моніторинговою групою для реєстрації дітей без супроводу, які прибувають до Португалії. Ця група складається з команд з Міністерства праці, солідарності та соціального захисту, Міністерства юстиції, Імміграційної та прикордонної служби й Верховного комісара з питань міграції.

Зв’язатися з моніторинговою групою можна через онлайн-форму на порталі «Португалія для України» та за телефоном підтримки 300 511 490 щодня з 8:00 до 20:00.

Люди, які мають намір шукати притулку в Португалії, повинні з’явитися до органів влади або до Прикордонної служби — Відділу біженців («Serviço de Estrangeiros e Fronteiras — Divisão de Refugiados, SEF») протягом 8 днів від моменту прибуття.

Рішення щодо клопотання про надання притулку може бути прийняте, відхилене або відкладене на певний термін. У разі позитивного рішення ви отримаєте від SEF декларацію про надання притулку.

Заява про надання притулку:

  • не надає права на проживання;

  • не є посвідченням особи;

  • дійсна лише 20 днів, після чого буде відкликана.

 

Порядок визначення статусу біженця (якщо особа перебуває на території країни)

SEF має 20 днів, щоб прийняти рішення про прийнятність чи неприйнятність клопотання про надання притулку. Після цього буде проведено більш ретельне вивчення кожного окремого випадку.

Якщо рішення директора SEF є негативним, заявник може вимагати повторного звернення до Національного уповноваженого у справах біженців, який оголосить рішення протягом 48 годин.

Якщо рішення знову буде негативним, воно може бути оскаржене в адміністративному суді першої юрисдикції («Tribunal Administrativo de Círculo») протягом 8 днів.

 

Прийняття заяви

Якщо заява вважається прийнятною, це не означає, що статус надано, а означає, що вона відповідає вимогам для проведення експертизи.

Після того як заяву про надання притулку буде прийнято, буде видано дозвіл на тимчасове проживання, який діє протягом 2 місяців з можливістю поновлення на 30 днів до остаточного рішення.

У цей час пред'явник має право:

  • працювати;

  • відвідувати курси професійної підготовки;

  • навчатися;

  • подати заявку на отримання картки платника податків.

 

Шукачі притулку мають право на безкоштовні юридичні консультації та можуть скористатися невідкладною соціальною допомогою, яку надає Португальська рада у справах біженців («Conselho Português para os Refugiados» — CPR) у співпраці з іншими гуманітарними організаціями.

Служба екстреної соціальної допомоги «Santa Casa da Misericórdia» Лісабона підтримує шукачів притулку, які належать до вразливих груп, а саме:

  • жінок без супроводу або тих, хто має неповнолітніх дітей;

  • людей з інвалідністю та серйозними захворюваннями;

  • неповнолітніх;

  • літніх людей.

 

!!! Позови, подані на прикордонних пунктах, підлягають розгляду в більш скороченому порядку. Важливо, щоб шукачі притулку після подання заяви до прикордонних органів якомога швидше зв’язалися з Португальською радою у справах біженців (CPR). Таким же чином Португальська рада у справах біженців (CPR) має бути поінформовані щоразу, коли заявникам повідомляють про будь-який документ або рішення щодо їхнього процесу надання притулку.

 

Усі документи, які вимагають підпису шукачів притулку, мають бути перекладені зрозумілою їм мовою.

Працевлаштування

Особи, що одержали тимчасовий захист у Португалії, можуть працювати в Португалії.

Ви повинні зареєструватися в будь-якому відділенні Instituto de Emprego e Formação Profissional (IEFP), щоб отримати допомогу в пошуку роботи, підтримки підприємництва та навчання.

Ви також можете заповнити форму, доступну за посиланням: https://portugalforukraine.gov.pt/formulario-de-contacto/ або надіслати електронний лист на адресу job.ukraine@iefp.pt

Якщо ви не маєте статусу тимчасового захисту і не є громадянином ЄС, вам, як правило, потрібно отримати візу для роботи в Португалії.

Більше про процедуру та необхідні документи за посиланням.

Допомога

Якщо ви не можете дозволити собі житло в Португалії, ви можете попросити підтримки у Високої комісії з питань міграції (ACM) в один з трьох способів:

Ви також можете отримати доступ до спеціальної програми «Porta de Entrada», яка надає фінансову допомогу на покриття витрат на проживання в туристичних курортах або оренду будинку. Підтримка триває до 18 місяців і може бути продовжена до 30 місяців.

Авіакомпанія TAP та португальська залізниця CP (Comboios de Portugal, Потяги Португалії) пропонують українцям безкоштовні поїздки.

TAP пропонує місця на рейсах до та з Варшави (Польща) організаціям гуманітарної допомоги з програмами допомоги біженцям з України (ця підтримка недоступна фізичним особам). Організації повинні заповнити онлайн-форму, щоб подати заявку.

CP пропонує громадянам України, які в’їжджають до Португалії, поїздки в будь-яку точку країни. Просто пред’явіть у касі або провіднику поїзда свій паспорт або посвідчення особи та квиток, який використовувався для подорожі до Португалії.

Після реєстрації в Службі з питань іноземців та кордонів (https://www.sef.pt/) та отримання португальського медичного номера (numero de utente) українці можуть звертатися до лікаря в Centro de Saude або лікарні за місцем проживання / перебування на тих же умовах, що й громадяни та резиденти Португалії.

Якщо необхідно отримати невідкладну медичну допомогу до отримання португальського медичного номера, українці можуть звернутися до будь-якої лікарні за місцем проживання / перебування, проте в такому випадку, можливо, за медичну консультацію доведеться заплатити.

Українці (в тому числі ті, котрі не будуть оформлювати статус особи, яка потребує тимчасового захисту, і перебуватимуть в Португалії «за безвізом») можуть користуватися послугами приватних медичних закладів (оплата здійснюється власним коштом або відповідно до умов страхування).

Діти мають право відвідувати садки та школи.

Садочки (для дітей з 3 років) і школи в Португалії безкоштовні, з безкоштовним харчуванням. Однак у державні дитячі садки великі черги.

Усі діти віком від 6 до 18 років отримують обов’язкову освіту та мають право на освіту, незалежно від того, чи є вони громадянами країни. Уряд проводить політику залучення всіх дітей до системи державної освіти.

Щоб записати дитину до школи, просто зайдіть до навчального закладу у вашому районі проживання та почніть процес реєстрації.

 

З мережею навчальних закладів можна ознайомитися за посиланням: https://www.dgeste.mec.pt/

Інтеграція

У Португалії офіційна мова — португальська. Знати її рекомендовано для легшої інтеграції в суспільство. Ви можете обрати один із поширених способів вивчення мови.

  • Індивідуальні заняття з репетитором. Викладач складає навчальну програму залежно від потреб та цілей конкретного студента. Такий формат підходить для будь-якої мети навчання.

  • Мовні курси. Вивчення мови у групах до 10 осіб із кваліфікованим викладачем. Курси мають затверджену програму та розраховані на певний проміжок часу. Заняття організовуються при спеціальних центрах вивчення іноземних мов, а також онлайн. Такий вид навчання орієнтований передусім на розвиток комунікативних навичок.

!!! Безкоштовні курси португальської: https://portal.uab.pt/alv/cursos_alv/english-portuguese-for-ukrainian-refugees-a1-1/

  • Онлайн-курси без участі викладача. Такі курси є готовим записом циклу уроків. Уроки тематично пов’язані і розташовані в порядку зростання складності.

  • Самовчителі — комплексний матеріал, що включає підручник, книгу із завданнями, аудіозаписи, словники тощо. Самовчитель розрахований переважно на осіб, які опановують мову з нуля.

  • Навчальні сайти, онлайн-платформи, мобільні застосунки. Можуть містити як теоретичний, так і практичний матеріал, яскраві ілюстрації, відеоуроки, подкасти, фрагменти фільмів. Онлайн-сервіси пропонують цікаві інтерактивні ігри та вікторини для тестування й закріплення знань.

  • Безпосереднє спілкування з носіями мови через Skype та інші сервіси, читання літератури в оригіналі, перегляд фільмів та прослуховування новин. Усе це забезпечує тісний контакт із мовним середовищем.

  • Опрацювання граматик, довідників, словників та постійна самоперевірка за допомогою онлайн-тестів. У цьому методі існує ризик неправильно зрозуміти чи погано засвоїти матеріал.

Португалія — переважно католицька країна з дружньою родинною етикою. Її багата культура є результатом багатьох впливів. Протягом останніх десятиліть країна пережила ренесанс у мистецтві, а міста Лісабон, Порту та Гімарайнш були визнані культурними столицями Європи.

Мистецтво

Португальці глибоко цінують мистецтво. У таких містах, як столиця Лісабон, «друге місто» Порту, Брага, Гімарайнш та університетське місто Коїмбра, є багато музеїв. Менші муніципалітети мають власні колекції. Якщо це не найменше село, завжди є зона, призначена для місцевих художніх виставок, — часто в міській ратуші або поблизу неї.

Література

Першими ліричними творами португальської літератури стали твори короля Дініша, якого також називали королем поетів. У XIII столітті він зробив записи пісень, що їх співали трубадури.

Луїш Ваш де Камойш творив у XVI столітті та вважається найвидатнішим поетом і драматургом Португалії. Його творчість, особливо епічну поему «Лузіади», порівнюють із творами Шекспіра, Гомера та Вергілія.

Одним з найвпливовіших літературних діячів ХХ століття вважають Фернандо Пессоа. Також варто відзначити Хосе Сарамаго, у 1998 році удостоєного Нобелівської премії з літератури.

Музика

Фаду, особливий стиль народної музики й танцю, є важливою формою музичного самовираження в Португалії. Слово fado у перекладі означає «доля», «фатум». Музика фаду характеризується скорботними мелодіями й текстами, часто про море, і пов’язана з поняттям saudade, тобто туги за домом, суму та журби. Фаду входить до списку нематеріальної культурної спадщини ЮНЕСКО.

Навіть у найменшому містечку Португалії є площа, часто біля церкви, для виконання регіонального фольклору. Учасники в барвистих вбраннях співають традиційні пісні та виконують культові танці в супроводі таких інструментів, як гітара, мандоліна, волинка, акордеон, скрипка та барабани.

Кухня

В обговоренні португальської їжі відправною точкою має бути бакалхау, солона тріска, яка була основною стравою протягом століть. Поширені й інші види риби та морепродуктів: сардини, омари, креветки, восьминоги, вугрі, дорадо та робало. Величезною популярністю користується свинина, особливо смажене молочне порося, а залежно від регіону — певні види дичини.

До м’яса або риби зазвичай подають рис або картоплю, а також змішаний салат з листя салату, помідорів і нарізаної цибулі. З овочів тут популярні й капуста, ескарол та зелена квасоля, хоча ви, найімовірніше, зустрінете пюре з моркви й картоплі.

У Португалії споживають багато яєць, а також сири з коров’ячого, козиного та овечого молока. Із національних десертів вам порекомендують заварний крем пастель де ната, а також рисовий пудинг із корицею.

Спорт

Футбол, futebol, є найпопулярнішим видом спорту в Португалії. Футбольні клуби є по всій країні. Найстаріший клуб «Боавішта», названий на честь однойменного району Порту, було засновано в 1903 році. Суперниками цього клубу в Лісабоні є «Спортинг» і «Бенфіка».

Культура кафе

З раннього ранку до пізньої ночі португальців можна знайти в місцевому кафе. Вони збираються, щоб поговорити за кавою, почитати газету, подивитися телевізор, підвішений на стіні, і дізнатися, що нового в сусідів. Особливою традицією є спільний перегляд важливих спортивних матчів у місцевій кав’ярні.

Корисні контакти  
1. Екстрені служби  

Диспетчерська система екстреної допомоги в усіх країнах Європейського Союзу

2. Гарячі лінії (допомога, консультації)

МОМ Португалія

+351 21 324 2940 (а також 41, 42, 43, 44, 45, 46, 47, 48)

+351 2 132 429 49 (факс)

iomlisbon@iom.int

Rua das Pedras Negras, 16,1100-534 Лісабон

Повідомити про ситуації з торгівлею людьми

Цілодобова гаряча лінія для жертв торгівлі людьми

Гаряча лінія для мігрантів Верховного комісара з питань міграції

Українська дитяча гаряча лінія

Посольство України в м. Лісабон

+351213010043

embucrania@gmail.com

Фейсбук-сторінка

https://portugal.mfa.gov.ua/

Avenida das Descobertas 18, Restelo 1400-092, Лісабон

Консульський відділ Посольства України в Лісабоні

Консульство України в м. Порту

3. Державні служби  

Знайдіть контакти державних відомств та агенцій Португалії, зокрема адреси, вебсайти, електронну пошту, номери телефонів тощо, за посиланням:

Корисні контакти 
Екстрені служби  

Диспетчерська система екстреної допомоги в усіх країнах Європейського Союзу

Ця телефонна лінія діє за єдиним безплатним номером і координує дії поліції, пожежної охорони, швидкої медичної допомоги, рятувальників та інших спеціальних служб. 

Гарячі лінії (допомога, консультації)

МОМ Португалія

+351 21 324 2940 (а також 41, 42, 43, 44, 45, 46, 47, 48)

+351 2 132 429 49 (факс)

iomlisbon@iom.int

Rua das Pedras Negras, 16,1100-534 Лісабон

Повідомлення про ситуації з торгівлею людьми

цілодобово приймає Португальська імміграційна та прикордонна служба (SEF)

Цілодобова гаряча лінія для жертв торгівлі людьми

(Спеціалізована багатодисциплінарна команда з надання допомоги жертвам торгівлі людьми)

Гаряча лінія для мігрантів Верховного комісара з питань міграції

(з понеділка по п’ятницю 09:00–20:00, субота 09:00–17:00)

Українська дитяча гаряча лінія (08:00–20:00)

Посольство України в м. Лісабон

Гаряча лінія: +351965088115

+351 210521 730 (з питань гуманітарної допомоги); +351 213 010 065 (для ЗМІ)

+351213010043

embucrania@gmail.com

Фейсбук-сторінка

https://portugal.mfa.gov.ua/

Avenida das Descobertas 18, Restelo 1400-092, Лісабон

Консульський відділ Посольства України в Лісабоні

Консульський округ: Лісабон, Сетубал, Бежа, Каштелу Бранку, Сантарем, Евора, Лейрія, Порталегре, Фару, Азорські острови, Автономний регіон Мадейра.

Графік роботи: з понеділка по неділю, з 08:00 до 20:00.

Прийом з консульських питань проводиться щоденно без попереднього запису, у тому числі з паспортних питань — пн, ср, чт, пт, сб, нд з 9:00 до 13:00, вт з 14:00 до 18:00; з питань нотаріату — пн, ср, чт, пт (подавати документи слід з 9:00 до 10:30), вт — подання документів з 14:00 до 15:30.

Консульство України в м. Порту

Консульський округ: Авейру, Брага, Браганса, Віана-ду-Каштелу, Візеу, Віла — Реал, Гуарда, Коїмбра, Порту.

Графік роботи: з 9:00 до 21:00

Гаряча лінія: +351936708733

Португалія
Державні служби

Знайдіть контакти державних відомств та агенцій Португалії

Зокрема адреси, вебсайти, електронну пошту, номери телефонів тощо, за посиланням:

Залишились запитання?

bottom of page